Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

B12 Vitamini Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

B12 vitamini, insan vücudunda hayati işlevleri olan bir vitamin türüdür. Diğer B grubu vitaminleri gibi suda çözülebilen vitaminler grubuna girer. Yapısında kobalt bulundurur ve bundan dolayı kobalamin olarak adlandırılır. İnsan vücudunun kobalt mineralini alabilmesi açısından tek kaynağı bu vitaminidir. Bu nedenle bu vitamini alabilmemiz oldukça önemlidir. Aynı zamanda bu vitamininin vücudumuz için çok önemli görevleri vardır. En önemli görevi ise, beyin ve sinir sisteminin fonksiyonlarının korunmasını ve kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını sağlamaktır.

Düzenli olarak B12 vitamini alımı çok önemlidir. Vücudumuzun bu vitamini üretmesi mümkün değildir. Bu nedenle bu vitaminin yoğun olarak bulunduğu bazı besinler ve takviyeler aracılığıyla almamız gerekir. Bu vitamini alabileceğimiz en önemli kaynak ise hayvansal gıdalardır. Kırmızı et ve deniz ürünleri B12 vitamini açısından en zengin besinler arasındadır. Peki, faydaları saymakla bitmeyen B12 vitamininin yüksekliği ne anlama gelir?

B12 Vitamininin Önemi Nedir?

  • DNA’nın üretimine yardımcı olur.
  • Hücreleri yeniler.
  • Vücudu kalp ve damar hastalıklarına karşı korur.
  • Karbonhidratları enerjiye çevirir.
  • Halsizlik ve yorgunluğu azaltır.
  • Hafızayı ve konsantrasyonu güçlendirir.
  • Meme, kolon, prostat ve akciğer kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Yeni hücre oluşmasını sağlar.
  • Cildi ve saçı güzelleştirir.
  • Depresyon riskini azaltır.

B12 Vitamini Yüksekliği Ne Demektir?

Bu vitaminini vücudumuz üretemez, bu yüzden dışarıdan almak bizler için bir zorunluluktur. Vitamini aldığımız kaynağın fazla tüketimine bağlı olarak depolanan vitamin miktarının olması gerekenden fazla olması durumunda B12 vitamini fazlalığı problemi ortaya çıkar. B12 vitamini çabuk tüketilen bir vitamin değildir, karaciğerde depolanır ve tam dolu olduğu zaman bize 5 yıl kadar yetebilir. İşte, depolanan vitamin çok fazla olduğunda bu problemle karşı karşıya kalırız.

B12 vitamininin fazla olması genelde çok büyük bir sorun teşkil etmez. Vücutta ciddi hastalıklara yol açmadığı fark edilebilir yan etkiler de göstermez. Bu nedenle kişinin kendi kendine B12 vitamininin yüksek olduğunu anlaması pek mümkün değildir. Bu problemin temel sebebi dışarıdan takviye olarak alınan vitamin haplarının bilinçsiz bir şekilde kullanılmasıdır. Bu hapların gereğinden fazla alınması durumunda depolanan vitamin fazlalığı problemi kaçınılmazdır.

Bu vitaminin vücutta yüksek olmasının tek sebebi dışarıdan alınan takviyeler değildir. Aynı zamanda B12 vitamininin yoğun olduğu besinlerin fazla tüketimi de bu probleme yol açar. Çok fazla hayvansal gıda tüketen bir kişinin bu değeri doğal olarak yükselir. Ancak bizim elimizde olmayan sebeplerden ötürü de bu problemle karşı karşıya gelebiliriz.

Kan ile ilgili hastalıklar, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve kanser B12 vitamini yüksekliğinin neden olduğu bazı hastalıklardır. Dikkat edilmesi gereken şey, B12 vitaminin yüksekliği bu hastalıklara yol açmaz, bu hastalıkların varlığı halinde B12 vitamininin yüksek olması durumuyla karşılaşılabilir. Genel olarak B12 vitamini fazlalığı önemli problemlere yol açmaz ancak belirttiğimiz gibi nadiren ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

B12 Vitamini Yüksekliği Nasıl Anlaşılır?

B12 vitamininin fazla olması vücutta fark edilebilir bir yan etki göstermez. Ancak sık sık yaşanan baş ağrısı, vücudun farklı bölgelerinde kaşıntı, nefes almada güçlük, kalpte ritim bozukluğu gibi belirtiler bu probleme işaret edebilir. Bununla birlikte panik atak, gerginlik, stres, uykusuzluk ve sersemlik hali de diğer belirtiler arasındadır. Aynı zamanda, karın ağrısı, baş dönmesi, ishal, mide bulantısı, kusma gibi şikayetlere olası diğer şikayetler arasındadır.

B12 Vitamini Yüksekliği Nasıl Geçer?

Kanında B12 vitamini fazlalığı tespit edilen kişiler için öncelikle bu problemin kaynağı araştırılmalıdır. Bu problemin sebebi bilinçsiz takviye alınması ise haplarının alımı durdurulmalıdır. Eğer hayvansal gıdaların fazla tüketilmesi sebebiyle bu problem yaşanıyorsa daha dengeli bir beslenme düzenine gidilmelidir. Görüldüğü gibi B12 vitamininin fazlalığı için herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Yapılan şeylerin kısıtlanması veya kesilmesi yeterli olacaktır. Ancak bu problemin asıl sebebi belirttiğimiz hastalıklardan biri ise bu hastalığın giderilmesine yönelik tedaviye başlanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.