Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bacak Ağrısı ve Uyuşma Neden Olur?

Bacak uyuşmasının genel olarak sebebi ağrı yapan bölgeye kan akışının olması gerektiği gibi yapılamaması ya da bir sinir hastalığı olur. Diğer yandan travma, iltihaplanma ve enfeksiyon gibi sebepler de bacak ağrısına ve uyuşmaya neden olabilir. Bacak uyuşması genellikle herhangi bir hayati tehlike barındırmasa da tümör ya da felç gibi bir sebepten dolayı ortaya çıkması halinde kişinin hayatı büyük ölçüde etkilenir. Bacak ağrısı ve uyuşmasına neden olan şey bir başka hastalık olabilir.

Bağırsak kontrolü yitimi, mesane kontrolünün kaybı, kafa karışıklığı ya da bacakta kuvvet kaybı gibi belirtilerin yaşanması halinde vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir. Bacak ağrısının sebebi birçok farklı şey olabilir. Doku zedelenmeleri, dize ya da ayak bileğine aşırı yüklenme, tendon, bağ, kas, eklem sinir ve damarlarda ortya çıkablen komplikasyonlarda ağrıya sebep olabilir.

Bacak Ağrılarının ve Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

1. Travma

Bacak ağrıları travma nedeniyle oluşabilir. Bu duruma neden olan şey bacak kemiklerinde kırıklar oluşması olabilir. Bir başka sebep ise medial tibial stres isimli koşucu bacağı sendromudur. Bu sendrom kaval kemiği ve çevresinde ağrılara yol açar. Kasları, yumuşak dokuları ve tendonları zorlayan bir kişi akut ağrılar ile karşı karşıya kalabilir. Uzun süre hareketsiz kalan bacaklarda da hem ağrı hem de uyuşma görülür.

2. Periferik Arter Hastalığı

Kalp ve beyin dışında kalan bölgelerde yer alan damarların tıkanması halinde bu hastalık ortaya çıkar ve damarların daralmasına yol açan iltihaplar meydana gelir. Bu durum hem ağrıya hem de uyuşmaya sebep olabilir.

3. Derin Damar Trombozu

Bacaklarda yer alan derin toplardamalarda pıhtı oluşması halinde bacak ağrıları ortaya çıkabilir. Bu pıhtıların akciğere taşınması halinde ise hayati tehlike söz konusu olur. Bu tür travmalar gebeliğin ilk 6 haftasında, kemik kırıkları, aşırı kilo, uzun süreli uçak yolculuğu ve doğum kontrol hapları sebebiyle kendini gösterebilir. Diyabet, alkol, kanser, siyatik, artrit, zona, kramplar ve miyalji de ağrı ya da uyuşmalara neden olabilir.

4. Zayıf Kan Dolaşımı

Sağlıksız beslenme, sigara içme ya da hareket eksikliği sebebiyle kan dolaşımının kötüleştiği durumlar olur. Bu durumda ise ayak uyuşur. Bu duruma biraz önce bahsi geçen hastalıklardan preferik arter hastalığı ve derin damar trombozu sebep olabileceği gibi aşırı soğuklar, buerger hastalığı, damar ve artarların düğümlenmesi de yol açablir.

5. Ortopedik Nedenler

Osteoporoz, bel fıtığı, kırıklar, alçı, aşırı sıkı sargı, kaçanın hasar görmesi ya da yaralanması, kan akışını engelleyecek bir şekilde oturma, dejeneratif disk hastalığı ve buna benzer sebepler bacaklarınızın ağrımasına ve uyuşmasına sebep olabilir.

6. Sinirlerin Zarar Görmesi

Diyabetik nöropati, omurilik yaralanması ya da tümörü, tiroid hastalıkları, ağır metal zehirlenmeleri, sigara ya da alkol tüketimi ve vitamin eksikliği sinirlerin zarar görmesine sebep olarak hem ağrı hem de uyuşmalara yol açabilir.

7. Felç

Normalde duyu kaybından ibaret olan bacak uyuşmasının sebebi felç ise bu durumda his kaybına ilave olarak hareket kabiliyetinde de azalma görülür.

Bacak Ağrısı ve Uyuşmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bacak ağrısı ve uyuşmasının kısa sürede iyileşen türden olması halinde üzerinde durulmasına pek gerek olmasa da kısa sürede iyileşmeyen, başka belirtiler gösteren ve kendini tekrar eden durumlarda mutlak surette doktora gidilmesi gerekir.

Bacak ağrıları ve uyuşmalarına birçok farklı faktör sebep olabilir. Zayıf kan dolaşımı gibi durumlarda hareket etmeniz gerektiği için yürüyüş yapabilirsiniz. Bacak ağrısına sebep olan faktör derin damar trombozu ya da periferik arter hastalığı gibi hastalıklar ise doktor gözetimi altında bu hastalıklara uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir.

Bacaklarınıza ısı uygulayarak uyuşmanın geçmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle damarlarınız da genişleyecek ve damar tıkanmaları da geçecektir. Masaj ile birlikte dolaşımı düzenlemeniz mümkün olur.

Sıkı ve dar kıyafetler giyen kişilerin bacakları ve diğer bölgeleri uyuşabileceği için bu durumlardan uzak durması gerekir. Aşırı ya da uzun süreli alkol ve sigara kullanmak da vücudun çeşitli bölgelerinde damar, eklem, kas, tendon ve bağ gibi yerlerde sorunlara yol açacağı için uzak durulması, azaltılması hatta mümkünse bırakılması gerekir.

Bununla birlikte mineral ve vitamin takviyesi alarak da vücudunuzun daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. B ve B 12 gibi vitamin eksikliklerinden dolayı ortaya çıkabilecek olan uyuşuklukları da bu şekilde geçirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.