Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bacak Çatlakları Nasıl Geçer?

Bazen fazla kilolardan ya da geçirilen ameliyatlardan dolayı derimiz hasar görmektedir. Bu hasarlar giderilmediği takdirde uzun vadede vücudumuzda kalacak ve bu da kötü bir görünüme yol açacaktır. Biz de bu yazımızda kuru cilt hastalığı olarak da tanımlanabilen çatlaklar için “Bacak Çatlakları Nasıl Geçer?” sorusunu cevaplayacağız.

Bacak Çatlakları

Bacak çatlakları, kuru cilt hastalığıdır. Her mevsim meydana gelebilen bu çatlaklar, her yaştan insanda görülebilir. Bacak çatlakları vücuttaki görüntüyü bozar ve tedavi edilmediği zaman da kış aylarında kaşıntılara sebep olur.

Bacak çatlaklarının oluşması genel olarak iki aşamalıdır. Çatlakların erken ve geç dönemleri vardır. İlk oluşumunda yani erken döneminde çatlakların rengi pembedir. Erken dönemde, bacak çatlaklarına krem ile tedavi uygulanabilir. Bu dönemde deri daha yumuşak özelliğe sahip olduğundan krem içine etki edecektir ve çatlaklar geçecektir.

Bacak çatlaklarının oluşmasının birçok nedeni vardır. Aşırı kilo alıp vermekten kaynaklanan bacak çatlakları oluşabilir. Kilo değişiminden dolayı cildin derisi gerilir ve bu da cilt tahribatına yol açar. Bacak çatlakları başta hafif pembe olarak görülür ve zamanla rengi değişebilir.

Bacak çatlakları ayrıca ergenlik dönemindeki gençlerde ve hamilelerde görülebilir. Ergenlik dönemindeki gençlerde vücut çok çabuk büyüdüğünden dolayı vücutta çatlaklıklar oluşabilir. Özellikle kalçada, omuzda ve üst bacak kısmında çatlaklıklar görülebilir. Bu kısımlarda çatlaklıkların daha çok görülmesinin nedeni o bölgelerin, diğerlerine göre daha hızlı büyümesidir.

Hamilelik dönemlerinde de bacak ve cilt çatlakları görülebilir. Bunun sebebi bebeğin 3. aydan sonra çok çabuk büyümesidir. Bundan dolayı cilt gerginleşir ve ciltte çatlaklar oluşur.

Bacak çatlaklarının genel olarak sebepleri bu şekildedir. Şimdi “Bacak Çatlakları Nasıl Geçer?” sorusunu cevaplayalım.

1. Bacak Çatlaklıkları İçin Bitkisel Yağ Karışımı

Bacak çatlaklıkları için bitkisel yağlar kullanabilirsiniz. Bu sayede zamanla çatlaklıklar azalır ve bitkisel yağlardan beslenen cildiniz eski haline döner. Bitkisel yağlardan hazırlayabileceğiniz bu karışımın içindekiler şu şekildedir:

 • 2 tatlı kaşığı limon suyu.
 • 3 kaşık yasemin yağı.
 • 4 kaşık badem yağı.
 • 1 fincan kekik yağı.
 • 1 fincan portakal yağı.

İlk olarak bu malzemeleri bir kasede iyice karıştırın. Karışımı bacağınızdaki çatlaklıkların üzerine masaj yaparak sürün. Bu uygulamayı günde bir defa yapabilirsiniz. Karışımı bacağınızdaki çatlakların üzerinde en az yarım saat beklemesini sağlayın ve sonrasında da temiz su ile temizleyin.

2. Bacak Çatlaklıkları İçin Bitkisel Yağ Karışımı 2

Çatlaklara birçok bitkisel yağ iyi gelmektedir. Bu yağlar sayesinde çatlaklardan kurtulabilirsiniz. Bu karışımı yaparken kullanacağınız yağlar şu şekildedir:

 • Gliserin.
 • Kakao yağı.
 • Badem yağı.
 • Keten yağı.
 • Çörek otu yağı.
 • Zeytinyağı.
 • Kantaron yağı.
 • Kayısı yağı.

İlk olarak eşit miktarda aldığınız bu yağları bir kavanoza koyun ve ağzını kapatın. İyice karışana kadar kavanozu çalkalayın. Sonrasında karışımı bacak çatlaklarınızın üzerine masaj yaparak uygulayın ve iyice yedirin. Bitkisel yağ karışımını çatlakların üzerinde 2 saat boyunca bekletin ve sonrasında da temiz su ile durulayın. Bu uygulamayı iki günde bir yapabilirsiniz. Bir süre sonra çatlaklarınız iyileşecek ve yerini doğal cildinize bırakacaktır.

3. Bacak Çatlakları İçin E Vitamini Yağı

Bacak çatlaklarının tedavisinde kullanılan bir diğer yağ türü de E vitamini yağıdır. Genelde kapsül halinde satılmaktadır. Cilt için oldukça faydalıdır. Bacağınızdaki çatlakların üzerine E vitamini yağı ile masaj yaptığınız takdirde bir süre sonra geçtiğini göreceksiniz.

4. Bacak Çatlakları İçin Hint Yağı

Hint yağı yararlı yağlardan birisidir ve bacak çatlakları olduğunda sık sık kullanılır. Ayrıca bacaklardaki ya da vücuttaki lekelerin tedavisinde, saç bakımında ve kırışıklıkları geçirmede de Hint yağından faydalanılmaktadır. Bunun için bacak çatlaklarınızın üzerine Hint yağı ile her gün masaj yapabilirsiniz.

5. Bacak Çatlakları İçin Badem Yağı

Özellikle hamile olan kişiler badem yağını bacak çatlakları için rahatça kullanabilir. Badem yağı E vitamini açısından oldukça zengindir. E vitamini de ciltteki elastin ve kolajen içeriğini artırdığından dolayı kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca buna ek olarak, badem yağının nemlendirici özelliği de bulunmaktadır. Bu yüzden cildin yenilenmesini de sağlayacaktır.

6. Bacak Çatlakları İçin Lavanta ve Papatya Yağı Karışımı

Papatya yağının rahatlatıcı bir özelliği vardır. Aşırı stres altında kaldıktan sonra rahatlamaya ihtiyaç duyulduğunda papatya yağı ile masaj yapılması ya da papatya çayı içilmesi tavsiye edilmektedir. Bacak çatlaklarının tedavisinde de papatya yağından faydalanılmaktadır. Papatya yağını sade kullanmaktan ziyade lavanta yağı ile kullanmak bacak çatlaklarına daha iyi gelecektir. Bunun için eşit miktarlarda papatya ve lavanta yağını bir kap içerisinde karıştırın ve bacağınızdaki çatlakların üzerine masaj yaparak uygulayın. Bir süre beklettikten sonra temiz su ile yıkayabilirsiniz.

Bu yağlara ek olarak bebek yağı da bacak çatlaklarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca Bepanthene, Lansinoh Lanolin gibi kremler de bacak çatlaklarının tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu kremleri eczanelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Bacak çatlaklarının tedavisinde çatlaklarının hangi seviyede olduğu önem taşımaktadır. Eğer bacak çatlakları henüz yeniyse tedavi süreci daha kolaydır ve çabuk iyileşme gösterir. Fakat ileri seviyedeki çatlaklarda tedavi daha uzun sürmektedir. Eğer doğal tedaviler bacak çatlaklarınıza istediğiniz etkiyi göstermezse doktora görünmeniz gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.