Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bacak Damar Tıkanıklığı

Bacaklarımız bedenimizi taşıyan ve bununla beraber bizim en basit eylemimiz olan yürümeyi sağlayan bir çiftten oluşan organlarımızdır. Kıymetini ise ne yazık ki herhangi bir rahatsızlık yaşadığımızda anlıyoruz. Peki, bu kadar önemli olan bacaklarımız hakkında ne biliyoruz? Ya da bu organlarımızın sağlığını korumak için ne yapıyoruz? Yaşadığımız ufak tefek rahatsızlıklar nelere yol açıyor? Tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bacak Damar Tıkanıklığı Nedir?

Damarlar kirli kanı taşıyarak vücudun her noktasından geçen yapılardır. Bu kanın içerisinde aynı zamanda besinlerden aldığımız vitaminler de bulunur. Ve damarlar başımızdan ayağımıza kadar akış halindedir.

Bacak damar tıkanıklığı genelde damar sertliği ya da damar kireçlenmesi sonucu oluşan bir atardamar rahatsızlığıdır. Bunun sonuncunda kişi oldukça çeşitli rahatsızlıklar yaşayabilir. Bu seviyeye gelmeden önce mutlaka bazı noktalara dikkat edilmelidir.

Bacak Damar Tıkanıklığı Neden Olur?

Damarlar genellikle organların ihtiyacı olan enerjiyi, vitamin ve mineralleri de taşıyarak organların görevlerinin yerine getirmesini sağlar. Bacak damarlarında oluşan tıkanıklıklar genellikle bacakta bulunan damarların hasar görmesinden dolayı olur.

Bacak damar tıkanıklığında en sık rastlanan sebep hareketsizliktir. Bacaklar hareket etmediği süre boyunca göllenme olur. Bu göllenmeye kan sebep olur. Ayaklarımızı uzun süre aynı pozisyonda tuttuğumuzda hissettiğimiz karıncalanma duygusu bu sebepten olur. Ancak hareket ettikçe bu göllenme açılır, kan akışı eski haline döner ve vücutta aynı oranda kan pompalanma işlemi devam eder. Ancak kişi oldukça uzun süredir hareketsiz ise göllenme esnasında bulunan kanlar pıhtı yapabilir. Bu da kısa süreli bacak damar tıkanıklığına neden olur. Organlara yeterli derecede enerji ve oksijen gitmemesine neden olarak kalıcı olacak hasarlar bırakabilir. Uzun süreli yapılan yolculuklar, uzun süreli çalışma pozisyonlarında hareketsiz durmak, ağır bir hastalık sonucu ayakların hareket edememesi gibi durumlarda dikkatli olunmalıdır.

Bir diğer sebep ise damar hasarıdır. Damar hasarı ise genellikle şiddetli bir darbe sonucunda ya da cerrahi müdahaleler sonucunda ortaya çıkan hatalar ve özellikle kadınların oldukça şikayet ettiği varislerden dolayı olur. Bunlar damarın duvar yapısını bozar ve daralmasına neden olur. Bu daralmalar kimi zaman da yine hasara bağlı olarak genişler ve sağlıklı bir şekilde organlara oksijen gitmesini engeller. Bir atardamar rahatsızlığı olan bacak damar tıkanıklığı, atardamar rahatsızlığını yaşayan birçok kişide de bulunabilir. Bu genellikle bazı hastalıkların belirtisi olarak bilinir.

Bacak Damar Tıkanıklığı Belirtisi

Her hastalıkta olduğu gibi bacak damar tıkanıklığında da sizlere sinyal verecek bazı belirtiler vardır. Kişi bunu göz önünde bulundurarak daha erken bir şekilde teşhis konulmasına yardımcı olabilir. Bacak damar tıkanıklığında genellikle ilk başta hissedilecek belirti bacak damar tıkanıklığının yaşandığı yerden ve onun uzantısına kadar bacaklarda şişmedir. Bu bölgelerde şiddetli ağrılar hissedilebilir. Kısa mesafeli yürüyüşlerde sık sık bacaklarda artan ağrılarda en çok rahatsız eden belirtilerden biridir. Aynı zamanda bacağın yüzeyinde göllenen kanın neden olduğu kızarıklıklar ve damar çıkıklığı da mevcuttur. Ağrının neden olduğu yanma hissi de bu bölgede yaşanabilir. Özellikle hasta gece yatarken bu ağrıları daha şiddetli bir şekilde hisseder.

Bacak Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Bacak damar tıkanıklığını tedavi etmek için öncelikle mutlaka ana nedeni araştırılmalı ve buna uygun bir tedavi yöntemi seçilmelidir. Ancak bunu kafanıza göre değil uzmanların yapması en sağlıklı olanıdır. Aksi takdirde yapacağınız yanlış bir uyulama kangren olmanıza bile neden olabilir.

Doktor size bir kaç test yapacak ve muayene edecektir. Bacak damar tıkanıklığının ana sebebini bulduktan sonra size uygun bir tedavi yöntemi sunacaktır. Öncelikle göllenmelerin giderilmesi için kan sulandırıcı ilaçlar çözüm olabilir. Ancak bu ilaçları doktorunuzun yazdığı reçeteye göre almanız önerilir. Aynı zamanda eğer kişi varis nedeni ile böyle bir sorun yaşıyorsa giyeceği varis çorapları da kişinin ağrılarının giderilmesinde yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra düzenli olarak yapacağınız egzersizler en güzel tedavi yöntemidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.