Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bacak Estetiği

Her kadın bacaklarının düzgün, uzun, simetrik ve güzel bir görünüme sahip olmasını ister. Erkekler de kaslı bir bacağa sahip olmak ister. Görünümü düzgün ve sağlıklı bir bacak yapısı için bacak estetiği tercih edilen çözüm yöntemleri arasında yer edinmiştir. Bacak estetiği ilk olarak 70’li yıllarda vücut geliştirme sporcuları tarafından keşfedilmiştir. Bu yazımda da bacak estetiği nedir, hangi durumlarda bacak estetiği yapılır, ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir gibi konulara değineceğiz.

Bacak Estetiği Nedir ?

Bacak estetiği birçok nedenden dolayı doktorlara başvurulan bir durumdur. Çocukluk dönemindeki sağlıksız beslenme, düzenli spor yapılmaması, doğuştan gelen şekil bozuklukları bacak estetiği sorunlarına yol açabiliyor. Bunlar arasında kadınların etek ya da kısa elbiseler tercih ettiklerinde bacaklarının güzel görünmesini istemesi gibi kişinin isteğine bağlı sebepler de yer alabiliyor. Bu gibi istenmeyen bacak profilini ortadan kaldırıp yerine düzgün görünümlü bacakların gelmesi için bacak estetiğine başvurulur. Bacak problemleri egzersiz veya diyetle çözülebilecek bir durum değildir.

Bacak Estetiğinin Amacı Nedir ?

Kişilerin isteğine göre bacak estetiği ameliyatları gerçekleştirilir. Bazıları bacaklarındaki ciddi problemler için bazıları daha güzel görünüme sahip olmak için bu yönteme başvurur. Bacak estetiğindeki asıl amaç bacakları sağlıklı, estetik, görsel olarak düzgün ve çekici hale getirmektir.

Bacak Estetiği Nasıl Yapılır ?

Bacak  estetiği ameliyatlarında genellikle fazlalık yerlerdeki doku hacimleri azaltılıp bacaktaki eksik olan yerlere eklemeler yapılır. Şekil bozukluğu problemi olan hastalarda bacağı şekillendirmek için eksik olan bölgeye ekleme yaparken tercih edilen yöntem yağ greftidir. Yağ grefti vücutttan özel bir yöntemle alınan yağ dokusunun işlemden geçtikten sonra tekrar bacaktaki eksik bölgelere verilmesi ile uygulanan bir yöntemdir. Bacak estetiğinde yağ dokusu bacak bölgesinden alınmadıysa karın, bel, basen gibi vücudun diğer bölgelerinden alınabilir.

Bacak Estetiği Operasyonuna Uygun Adaylar

 • Kalın bacak problemi olan bireyler
 • İnce bacak problemi olan bireyler
 • ‘ O ‘ parantez bacak problemi olan bireyler
 • Asimetrik bacak problemi olan bireyler
 • ‘ X ‘ çapraz bacak problemi olan bireyler
 • Dalgalı bacak problemi olan bireyler
 • Diz bölgesi sorunları olan bireyler
 • Lipödem
 • Lenfödem

1. Kalın Bacak Estetiği

Kalın bacaklara sahip olmak, istenmeyen bir durumdur. Diyet yapılsa bile bacaklar istenilen görünüme kavuşmaz. Bacakların kalın olmasının nedeni fazla gelişmiş kas yapısı, yağların fazla olması ve kalın kemik yapısıdır. Yağ dokusunun alınması, botoksla inceltilen bacaklar ve bazı cerrahi yöntemlerle kasların inceltilmesi ile kalın bacak problemi ortadan kaldırabilir. Bu genellikle tercih edilen yöntem superdry yöntem ile yağlar kansız bir şekilde alınır. Bunların yanında bacak şekli de düzeltilir ve simetrik bir görünüm sağlanır.

2. X Bacak sorunu Ve Estetik Çözümler

 

X bacak problemi bacakların içe doğru eğik bir görünümün oluşmasıdır. Bu eğilme genellikle diz çevresinde meydana gelir. Ayakta dururken dizler içe doğru eğik dururken bacaklar birbirinden ayrık durur.

X bacak sorunun üç temel nedeni vardır. Bunlar ;

 • Doğumsal nedenler
 • Raşitizm ( çocuklarda kalsiyum ve fosfor eksikliğinden kaynaklanan bacaklarda biçim bozukluğuna neden olan bir hastalıktır. )
 • Gelişimsel bozukluklar

X bacak problemine neden olan sorunu düzeltmek ileri yaşlarda zor bir yöntemdir. Bu nedenden dolayı x bacak görünümüne neden olan yağı düzeltmek en iyi yöntemdir.

3. Parantez Bacak Ve Çarpık Bacak Estetiği

Ayakta topuklar birbirine değerek durulduğunda bacaklar birbirinden ayrık duruyor ise çarpık bacak problemi vardır. Bu problem kemiklerin sorunları ve yağların orantısız dağılımından meydana gelir. Bu problemi ortadan kaldırmak için estetik ve illüzyon gibi yöntemler uygulanabilir. Diğer bir yöntem olan yağ transferi de yapılabilir.

Çarpık ve parantez bacak sorunu çocuklar da 2-3 yaşına kadar görülebilir. Anne karnında kıvrımlı duruştan dolayı meydana gelmektedir. Bu zamanla ortadan kaybolacaktır.

4. Lipödem

Kalın bacak problemini ortadan kaldırmak için egzersiz ve diyet gibi yöntemlere başvururuz. Bu yöntemlere direnç gösteren bacaklarınız var ise bacaklarınızda lipödem problemi vardır. Kelime anlamı bacaklardaki yağlanmadır. Ayak bilekleri daha ince diğer kısımlar daha kalındır.

5. Lenfödem

Lenfödem bacaklardaki lenf damarları normal bir bacak profiline göre bozuktur. Buna bağlı olarak bacak kalınlaşır. Genellikle tek bacak daha kalın çok nadir iki bacakta kalınlık görülür.

Bacak Estetiğinde Uygulanan Yöntemler

 • Dolgu maddesi ile bacak estetiği yöntemi ile diz altı bölgesindeki doku yetersizliğinden dolayı şekil bozukluğu var ise bu bölgelere hazır dolgu maddeleri ilave edilir. Yetersiz olan yumuşak doku miktarı artırılmaya çalışılır.
 • Yağ enjeksiyonu ile yapılan bacak estetiği yöntemi ince bacaklar için uygulanan ve başarılı sonuçlar veren iyi bir yöntemdir. Yağlar bacaktan alınmaz. Karın ve bel bölgesinden alındığı için bu bölgelerdeki fazla yağlardan da kurtulmanızı sağlar. Bacak şekillendirmede kullanılan yağ enjeksiyonu yöntemi 2 seansta başarılı sonuçlar elde etmenize yardımcı olur.
 • Bacak silikon protezi yöntemi ile ince ve şekil bozukluğu olan bacak problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Diz altı bölgesindeki kaslar yeteri kadar gelişmemiş ve deri altındaki yağ dokusu yeterli kalınlıkla değil ise ince ve şekilsiz görünümlü bacaklar ortaya çıkabilir. Buna çözüm olarak bacağın iç kısmına silikon bacak protezi yerleştirilerek olumlu sonuçlar elde edilir. Estetik ameliyat sonrası dizin arka kısmında 4-5 cm kadar iz kalır ve bir hafta içerisinde iyileşirsiniz.

Bacaklarda Estetik Bütünlüğü Nasıl Sağlanır ?

Vücudumuz bir bütün içerisindedir. Bacaklardaki estetik bütünlüğü sağlamak için Liposakşın ve yağ enjeksiyonu yöntemleri ile geniş görünümlü kalçaları daha dar ve sıkı hale getirebiliriz. Kalın basenler daha ince hale getirilip bacaklar daha düzgün ve bacak boyu daha uzun gösterilebilir. Çarpık bacak problemi de ortadan kaldırılarak vücudumuz daha orantılı bir görünüme kavuşabiliriz. Raflara kaldırdığınız şortları ve etekleri tekrar gün yüzüne çıkarma zamanı.

Bacak Germe Ameliyatı

Fazla kilolardan kurtulurken bacaklarda sarkma gibi sıkıntılar ortaya çıkar. Bacağın üst bölgesinde sarkan deriler birbirine sürterek pişik gibi sorunlar ortaya çıkarır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için bacaktaki sarkan deriler bacak germe ameliyatı ile alınarak bacaklar daha estetik bir görünüme kavuşturulur. Bu sarkmalar fazla değilse estetik ameliyatında kalan izler kasık bölgesine yerleştirilebilir.

Bu ameliyat genel anestezi altında hastane ortamında gerçekleştirilir. Ameliyat süresi 2-4 saat arasında değişebilir. Hastanın durumu iyi olduğu takdirde hastanın ertesi gün taburcu işlemleri yapılabilir. Ameliyat esnasında konulan drenler genellikle ertesi gün hastaneden çıkmadan alınır. Ameliyat sonrası 2 gün boyunca duş alınmamalıdır. Ameliyattan sonra bacaklarınızı kalp seviyesinin üstünde tutmaya dikkat edilmelidir. Doktorun önerdiği özel korse 1 ay boyunca devamlı olarak kullanılmalıdır. 1 hafta da varis çorabını kullanmaya özen gösterilmelidir. Ameliyat sonrası dikiş alma işlemi yoktur. Egzersizlere ameliyattan 4-6 hafta sonra devam edilebilir. Ameliyattan sonra küçük izler kalabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.