Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bacak Kalınlaştırma Egzersizleri

Vücudumuz belirli bir denge içerisindedir. Kollarımız ve bacaklarımızın inceliği orantılıdır. Fakat zamanla bacaklarınız daha ince ya da daha kalın bir hale gelebilir. Bu durum sonucunda da kişi kendi vücudundan rahatsızlık hissedebilir. Eğer bacaklarınız çok inceyse bazı egzersizlerle bacaklarınız kalınlıştırmanız mümkündür. Biz de bu yazımızda bacak kalınlaştırma egzersizlerini inceleyeceğiz.

Bacakların aşırı ince olması bir süre sonra kişilerde özgüven kaybına sebep olabilmektedir. Vücudumuz bir bütündür. Alt ve üst kısımların oran içinde olması güzelliğin temel faktörüdür. Bacak kalınlaştırma için ilk olarak beslenmenize dikkat etmelisiniz. Yeterli kalori almak ve yeterli sıvı tüketmek önemlidir. Eğer zayıflık problemine sahipseniz, doktora gidip hormon testi yaptırmalısınız. Zayıflığınız kaynağı sağlık problemi mi yoksa az yemek mi o zaman öğrenebilirsiniz.

Doğru beslenmeden sonra bacak kalınlaştırma için çeşitli egzersizler yapabilirsiniz. Böylece sağlıklı bir şekilde bacaklarınızı kalınlaştırabilirsiniz. Şimdi bacak kalınlaştırma egzersizlerine göz atalım.

Bacak Kalınlaştırmak İçin Yapılabilecek Egzersizler

1.Squat

Squat, genelde üst bacak kısmını yani dizden yukarısını kalınlaştırmak için uygulanmaktadır. Squad hareketini uygulamak için ilk olarak bacaklarınızı omzunuzun genişliğinde açın ve dizlerinizi bükün. Baldırlarınız yere paralel oluncaya dek çökün ve bir süre öyle bekleyin. Yavaşça inin ve kalkın. Squad hareketini günde üç kere, 12’şer defa uygulayabilirsiniz. 3 hafta boyunca bu hareketi uyguladıktan sonra elinize ağırlık alarak hareketi daha da zorlaştırabilirsiniz.

2.Parmak Ucunda Yükselmek

Bacak kalınlaştırma egzersizlerinden bir diğeri de parmak ucunda yükselme hareketidir. Alt bacağı kalınlaştırmada en etkili hareketlerden birisidir. Parmak ucunda yükselme hareketini yaptıktan sonra alt bacak kaslarınızda kasılmalar olur.

Bu hareket için ilk olarak önünüze bir sandalye koyun. Bu hareketi sandalye koymadan sadece ağırlıklar ile de yapabilirsiniz. Ayağınızı birbirine yaklaştırın ve elinize ağırlık alın. Parmak uçlarınızda yavaş bir şekilde yükselip inin. Parmak ucunda yükselme hareketini günde üç kere 12 defa uygulayabilirsiniz. Bu hareket bacaklarınızı kalınlaştıracaktır.

3.Stiff Legged Deadlifts (Ayak Kırmadan Deadlift)

Bu hareket için ayaklarınızı yan yana gelecek biçimde tutun ve ayakta durun. Belinizi öne doğru eğin ve sırtınızı da arkanıza doğru bükük bir şekilde tutun. Bacaklarınızın düz durmasına dikkat edin ve barı üstünden tutun. Düzenli nefes alın. Vücudunuzu doğrultarak düz duruma getirin ve kalçalarınızı sıkın. Kalçalarınızı sıkarak yaptığınız bu hareket sayesinde vücudunuz güçlenir. Özellikle arka bacak kısmınızı çalıştırır ve kalınlaşmasını sağlar.

4.Rampada Koşmak

Bacak kaslarınızı güçlendiren ve kalınlaştıran diğer bir egzersiz de rampada koşmaktır. Bunun için düzenli olarak rampa olan bir yerde koşun. Koşarken bir süre sonra bacaklarınıza ağırlık bağlayarak hareket gücünüzü zorlaştırabilirsiniz. Bu ağırlıklar sayesinde alt bacak kaslarınız kalınlaşacaktır.

5.Side Lung Hareketi

Bu hareket futbolcuların yaptığı bacakları yana doğru açma hareketidir. Bu hareketi yapmak için ilk olarak bacaklarınızı omzunuzun genişliğinde açın. Sonra da sağa ve sola doğru esneyin. Yani ilk olarak vücudunuzu sağ bacağınızın üstüne, sonra da sol bacağınızın üzerine doğru esneyin. Bu hareketi yaparken kaslarınızı aşırı zorlamayın.

6.Leg Press Hareketi (Bacak İtiş)

Bacak kalınlaştırma egzersizlerinden bir diğeri de Leg Press hareketidir. Bu aynı zamanda bacaklarınızın kaslarının tamamen çalışmasını sağlar. Bu hareket, Leg Press Machine isimli makine yardımıyla yapılır. Aslında yapılış şekli ile squata benzer ve özellikle ön bacak kaslarının çalışmasını sağlar. 45 derecelik Leg Press makinesinde bir koltuk kısmı bulunur. İlk olarak buraya oturun ve sırtınızı tamamen yaslayın. Barın üst kısmındaki levhaya bacaklarınızı omuz genişliğinde açarak koyun. Sol ve sağ tarafınızdaki güvenliğinizi sağlayan kolları çevirerek ağırlığı serbest bırakın.

Bacak kalınlaştırma egzersizlerinin yanında beslenmeniz de önemlidir. Kemiklerin güçlenmesi için en uygun besinler yoğurt ve süttür. Ayrıca bu besinler vücudu kalsiyum ihtiyacını da karşılamaktadır. Vücut geliştirme yapan ve bacak kalınlaştırma egzersizleri yapanlar sürekli protein takviyesi almalıdır. Protein takviyesini güzel hazırlanmış bir diyet ile doğal yollardan almanız kas geliştirmeniz için daha iyi olacaktır.

Bacak kalınlaştırma egzersizlerini uygulamanın yanında bol kalorili besinler tercih edin. Kurumuş meyveler, mayonezli patates salatası gibi enerjisi artırılmış besinleri tüketebilirsiniz. Yemeğinizi sık sık ve az yiyin. Tüketeceğiniz sıvı besinleri, yemekten 30 dakika sonra ya da önce tüketmeniz daha uygundur. Yatmadan önce de ara öğün tüketebilirsiniz. Bu besinler hazmı zor olmamalı ve karbonhidrat içeriği yüksek olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.