Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bacak Kütlemesi Neden Olur?

Bacak kütlemesi, her yaşta insanın başına en az bir kere gelen bir durumdur. Çok sık olarak karşılaşılan bacak kütlemesi, daha çok dizde ve diğer eklem bölgelerinde oluşabilir. Çünkü diz insan vücudunda yer alan en büyük iki kemiği birbirine bağlayan önemli bir eklem bölgesidir. Çoğu insanda kütleme, yaptığı her işte ortaya çıkabilir.

Bu durum insanları rahatsız etmeye ve dikkatin kısa sürede dağılmasına sebebiyet verir. Kütleme ciddi hastalıkların belirtisi olarak düşünülmemelidir. Kütleme genel olarak sürekli oluyorsa ve uzun süre geçmiyorsa bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bunun yanı sıra, aynı zamanda bacakta ağrı, şişme ve morarma gibi şikayetler de ortaya çıkabilir.

Bacak Kütlemesinin Nedenleri Nelerdir?

bacak kütlemesi

Bacak bütün gün boyunca yapılan her hareketti ve vücut ağırlığını üstenir. Bu nedenle büyük oranda her hareketten etkilenir. Bacak ve diz bölgeleri çok fazla hareket ettiği için kütleme gibi şikayet ortaya çıkabilir. Kütleme, aslında diz bölgesinden gelen çıtırtı ve sese denir. Bacak kütlemesinin altında yatan bazı nedenler olabilir. Eklem ve kıkırdak yapıların bir araya gelerek diz bölgesini oluşturur.

Dizlere çok fazla yük binmesi ya da egzersiz yaparken bacağın fazla zorlanması durumunda, tepki olarak kütlemeye neden olabilir. Vücut ağırlığının bacaklar tarafından taşınabilmesi için kıkırdak yapı arasındaki sürtünmenin olabildiğince az olması gerekir. Aynı zamanda kıkırdak yapının zarar görmesi durumunda bacakta kütleme oluşabilir. Fiziksel herhangi bir aktivite sırasında, eklem bölgesi çok zorlandığı için de aynı sorun ortaya çıkabilir.

Eklem bölgesinin sürekli kullanılması ve yaşın ilerlemesi gibi sebeplere bağlı olarak, bacaklarda aşınma ya da yıpranma meydana gelir. Bu durum aynı zamanda kireçlenme sorununa da yol açar. Kireçlenme, eğilip, kalkma gibi hareketler yapılırken dizlerin çok zorlanması durumunda kütlemeye neden olabilir. İnsan vücudunda diz eklemlerinin ve kıkırdak yapının ortasında yer alan menisküs, ani dönüş gibi hareketlerin yapılması, ağır nesnelerin kaldırılması gibi birtakım işlevi bulunur. Gün içerisinde yapılan birçok harekette, bacaklara fazlaca yük biner ve bu durum menisküs yırtılmasına neden olabilir.

Bacağın içerisinden gelen kütleme sesi, bu sorunun en önemli belirtilerinden biridir. Bu durum, aynı zamanda bacakta şişme ve ağrı da menisküs yırtılmasında ortaya çıkan şikayetler arasında yer alır. Bacak kütlemesine en çok, bacağın zorlanması durumunda ortaya çıkan bir sorundur. Çok zorlandığı zaman, diz kapağının içerisinde yer alan sıvının vücuda taşınmasını sağlayan kabarcıkların patlamasına neden olur. Bu nedenle bacaktan şiddetli bir kütleme sesi ortaya çıkabilir.

Bacakta yer alan kıkırdağın pürüzlü bir yapısı bulunur. Yumuşak bir dokuya sahip olduğu için kıkırdak, birtakım sebeplere bağlı olarak zaman içerisinde hasar görür ve bu durumda kıkırdağın yapısı büyük oranda bozulma oluşur. Çoğu insanda yaşın ilerlemesi sebebiyle çok fazla zarar görerek, yapının tamamı yok olabilir. Bacakta meydana gelen kütlemeye bozulan kıkırdak yapısı yol açabilir. Kütleme sorununa ek olarak, aynı zamanda bacakta ağrı da meydana gelir.

Bacak Kütlemesi Nasıl Geçer?

bacak kütlemesi

Bacakta kütleme sorunu genel olarak her insan görülen bir durumdur. Eklemlerde meydana gelen kütleme, herhangi bir hastalığın belirtisi olmayabilir. Fakat eklem bölgesinde ortaya çıkan sese bir de, bacakta ağrı ve hareket sınırlaması gibi şikayetler eklenirse, ciddiye almanız gerekir. Bu durumda tıbbi bir yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Ciddi herhangi bir hastalığın habercisi olabilir. Kütleme sorunun asıl sebebini tespit etmek için, ilk olarak MR cihazında görüntüleme yapılır. Burada amaç, hastanın bacağında yer alan herhangi bir bağın kopup, kopmadığını, menisküs yırtılıkları ya da kemik hasarı tespiti gibi sorunları belirlemektir.

Aynı zamanda kıkırdak dokusunda herhangi hasar olup, olmadığının da kontrolü sağlanabilir. Yapılan tetkikler sonucunda teşhis konularak, uygun olan tedavi yöntemine başlanır. İlaç tedavisinin yanı sıra, aynı zamanda bacakların rahatlaması için fizik tedavi de uygulanabilir. Tedavi süresi sonlanıncaya kadar, hastanın dizlerini kırarak oturmaması ve eğilmemesi gerekir. Aynı zamanda merdiven inip, çıkması da sakıncalı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.