Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bacak Yaraları

Derinin hasar görmesi ve derinin altındaki dokunun da bozulması ile yara meydana gelir. Bacakta, bacağın uç kısımlarında, ayak bileğinde ve ayakta görülen yaralara genel olarak bacak yaraları adı verilir.

Bacak ülseri ya da bacak yaraları tek başına meydana gelmez, altında illa ki başka neden bulunur. Sahip olduğumuz birçok hastalık bacak ülserine sebep olabilir. Bacak yaralarının sebebinin öğrenilmesi, tedavinin devam etmesi açısından önem taşır.

Yetişkin insanlarda bacak yaraları görülebilir. Bacak yaralarının görülme oranı 65 yaşından sonra daha da artar. Sürekli nükseden bir sorun haline gelen bacak yaraları, hastaların hayatını olumsuz yönde etkiler ve hatta ilerleyen derecelerde psikolojisinin bozulmasına bile neden olabilir. Ayrıca bacak yaralarının tedavisinin istediği yüksek maliyetler, kişilere büyük oranda yük olabilir.

Bacak Yaraları Neden Olur?

Bacak yaralarının görülmesinin birçok nedeni olabilir. Bu nedenler bilindiği takdirde daha önce bacak yaralarının oluşmaması için tedbir alınabilir.

Toplardamarlarda aşağıda yukarı doğru akım olur. Eğer kapaklar bozulur ve kanın ters yönde akışı gerçekleşirse ya da toplardamarda pıhtılaşmanın meydana gelmesiyle damar tıkanırsa kan rahat bir şekilde akamaz. Bu da toplardamardaki basıncın artmasına ve dokuların zarar görmesine neden olur. Bunun sonucunda da bacak yaraları meydana gelir.

Bacak yaraları genelde kırmızı ve yeşil renktedir, akıntılı da olabilir. Bacak yarasına sahip olan bir kişide sıklıkla bacak varislerine de rastlanması mümkündür. Bacak yaraları herhangi bir büyüklükte meydana gelebilir.

Bacak Yaraları Çeşitleri

Bacak yaralarının oluşma şekline göre birden fazla çeşidi vardır. Bacak yaralarına neden olan hastalıklara göre bacak yaralarını sınıflandırabiliriz.

Venöz Tipi Bacak Yarası (Varis Yarası)

Bacak yaralarının oluşmasındaki en büyük sebeplerden birisi bacak toplardamarı yetmezliğidir. Diğer bir deyişle bacak yaralarının büyük kısmı venöz kaynaklıdır. Bunlara da venöz tipi bacak yarası ya da varis yarası adı verilir.

Venöz tipi bacak yaraları, bacaktaki venöz sistemindeki kronik yetmezlikten dolayı oluşan bacak yaralarıdır. Hipertansiyona neden olabilir. Venöz tipi bacak yaralarının görülmesindeki ilk belirti, variköz damarlarında meydan gelen ödem ve genişlemelerdir. Uzun süre ayakta kalınca bacakta bir ağırlık hissi oluşur ve zamanla artar. Bu da hareketin kısıtlanmasına neden olur.

Atardamar – Arteryel Bacak Yarası

Bacak yaraları atardamar ya da diğer bir deyişle arteryel damar yetmezliğinden de oluşabilir. Bu bacak yaralarına da atardamar bacak yarası adı verilir.

Arteriyel ülser için, sigara tüketimi, obezite ve bunun gibi birçok neden olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Arteriyel bacak yaraları yaşı ileri çok bireylerde daha çok görülür. Arteriyel bacak yarası olan kişilerde dinlenme sırasında da ağrının devam ettiği belirlenmiştir. Ayak aşağı doğru sarkıtıldığında ağrı azalabilir.

Karışık – Miks Bacak Yarası

Bacak yaraları sadece toplardamar ya da sadece atardamar yetmezliğinden oluşabildiği gibi hem atardamar hem de toplardamar yetmezliğinden de kaynaklanabilir. Bu bacak yaralarına da karışık bacak yarası adı verilir.

Nöropatik ve Diyabetik Bacak Yaraları

Bu bacak yarası türü, diyabetik hastalarda görülür. Nöropatik bacak yaraları, genellikle başparmakta, topukta, ayak tabanında meydana gelebilir. Deride meydana gelen çatlaklar, travmalar, dikkatsizce yapılan pedikür bu yaralara sebep olabilir. Ayakta sertleşme, kaşıntı, yanma gibi belirtileri görülür.

Bir hasta bacağındaki bir yaradan dolayı doktora gittiğinde ilk olarak venöz tipi bacak yarası yani varis yarası tanısı düşünülür. Venöz tipi bacak yarası şikâyetinde hastanın verdiği şikayet ve muayene sonuçları yeterli olur. Bu bacak yarası tipinde, yaranın özelliklerinin ve ayırıcı tanısının bilinmesi pahalı testlerin yapılmasını önler ve böylece tedavi daha erken başlayabilir.

Bacak Yaraları Nasıl Geçer?

Bacak yaralarının tedavisi, ülsere yani yaraya enden olan faktöre bağlı olarak değişebilir. Bacak yaralarının tedavisinde, enfeksiyonun oluşmasını önlemek, bacakta meydana gelen şişmeyi azaltmak ve dolaşımın daha iyi olmasını sağlamak için bandaj tedavisi uygulanır. Eğer bacak yaralarında irinleşme varsa, bandaj tedavisini uygulamadan önce yaranın üzerine pansuman yapılmalıdır. Birkaç günde bir de bandaj değişimi yapılabilir.

Bacak yaraları olan bir kişinin düzenli egzersiz yapması ve destekleyici çorap giymesi dolaşımı rahatlattığı için doktorlar tarafından önerilir. Ayrıca otururken bacakları kaldırma hareketi de bu işi sağlar.

Bacak yaralarının tedavisi uzun süreli olabilir fakat bir süre sonra yine tekrarlama ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Kısacası bacak yaralarının tedavisinde önemli olan nokta yaralara neyin sebep olduğunun teşhis edilmesidir. Böylece bacak yaralarının tedavisinin de nasıl olacağı belirlenebilir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bacak yaralarının pek çok sebebi olabilir, fakat en sık sebebi venöz yetmezliktir. Bacak yaraları olan bir hastanın tedavisinde başarılı olabilmek için ilk olarak yaranın oluşmasının altındaki sebep bulunmalıdır. Detaylı bilgilendirme ve klinik muayene çoğu zaman bacak yaralarının sebebinin teşhis edilmesinde yeterli olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.