Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bacaklarda Güçsüzlük ve Halsizlik Neden Olur?

Gün boyunca ayakta duran kişilerde bacaklarda güçsüzlük, halsizlik, ağrı, titreme gibi problemler ortaya çıkabilir. Bunlar normal bacak problemleridir ve her insanda görülebilir. Normal olmayan durumlar ise bir rahatsızlığın tekiklemesi sonucunda güçsüzlük ve halsizlik durumlarıdır. Bu durumlara yol birçok hastalık mevcuttur. Bacaklarda güçsüzlük ve halsizlik durumu ile uzun süreli ve sık sık karşılaşılması kötü bir hastalığın habercisi olabilir. Şimdi bu rahatsızlıklar, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Gibi soruların cevaplarına geçelim.

Bacaklarda Güçsüzlüğün ve Halsizliğin Nedenleri Nelerdir?

Bacakların güçsüzleşmesi aşağıda saymaya çalıştığımız hastalıkların başlangıç belirtisi olarak görülebileceği gibi başka hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Güçsüzlüğün tam nedeni tıbbi testler uygulanarak ortaya çıkarılıyor.

Şeker hastalığı; bacaklarda güçsüzlük ve halsizlik şeker hastalığının neden olduğu birçok semptomdan biri olabilir. Bazen şeker hastalarında görülen sinir tahribatı sonucunda bacaklarda güçsüzlük, his kaybı gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bacaklarda güçsüzlük ve halsizlik  problemi şeker hastalığına sahip 10 kişiden 5’inde görülebiliyor.

Periyodik paralizi; insanlarda nadir olarak bulunabilen kalıtımsal bir hastalık olan “ailesel periyodik” bacaklarda aniden güçsüzlüğe sebep olur ve bir süre sonra aniden ortadan kaybolur. Nedeni ise kandaki potasyum miktarıdır. Bu rahatsızlığı teşhis edebilmek için doktorlar atak sırasında potasyum testleri yaparlar. Normal değerlerden farklı bir sonuç alınırsa periyodik paraliz hastalığı teşhisi konur.

Sinir hücresi denerasyonu; istemli hareketleri kontrol eden sinir hücrelerinin zarar görmesi sonucunda ortaya çıkan “motor nöron hastalığı” olan “primer lateral skleroz” bacakları, ve vücudun üst kısmını hareket ettirmenizi sağlayan sinir hücrelerine zarar verir. Bu durumda bacaklarda güçsüzlük ve halsizlik gibi durumlar ortaya çıkar.

Kas atrofisi; tıbbi olarak kas atrofisi adı verilen kas erimesi bacaklarda halsizlik ve güçsüzlüğün nedeni olabilir.

Hamlık; uzun süre spora ara verdikten sonra aniden ve ısınmadan yapılan ağır hareketler vücutta laktik asit biriktir. Kasların içinde biriken laktik asit bacaklarda halsizliğe, güçsüzlüğe ve hafif bir ağrıya sebep olur.

Bacaklarda Güçsüzlüğün ve Halsizliğin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

dasda

  • Şeker hastalığının şuan için bir tedavisi yoktur. Ancak insülin kullanılarak dengede tutulur. Bacaklarda güçsüzlüğe ve halsizliğe, şeker hastalığı sebep olduysa bundan sonra yediklerinize iki kat dikkat edin. Doktor kontrolünde insülin alımını artırabilirsiniz.
  • Periyodik paralizi rahatsızlığının tedavi etmek için potasyum açısından bol yiyecekler tüketmek gerekir. Sürekli olarak kanınızdaki potasyum miktarını olması gereken değerde tutmalısınız. Bazı tıbbi müdahaleler ile de bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.
  • Sinir hücresi denerasyonu rahatsızlığının bir tedavisi yoktur. Çünkü sinir hücrelerinin yenilenmesi henüz tıbben mümkün değildir. Ancak hastalığın seyrini yavaşlatmak için “riltek” adlı ilaçlar veriliyor. Bunun yanında fizyoterapi uygulanarak bacaklardaki güçsüzlüğü bir nebze iyileştirebilirsiniz.
  • Kas atrofisi, yani kas erimesinin tam olarak bir tedavisi yoktur. Hastalara uygulanan tedavi hastalığın durumuna göre uygulanıyor. Bu tedavi yöntemleri şu şekildedir. Egzersiz, fizik tedavi, ultrason tedavisi, cerrahi, diyet değişiklikleri olarak 5 şekilde yapılıyor. Bunlar şunlardır;
  • Bacaklarınızda ileri düzeyde bir güç kaybı var ise su egzersizleri yapılıyor. Bir fizyoterapi doktoru ile hafta belli günlerde yapılan su egzersizleri kaybedilen kasları size geri kazandırabilir.
  • Fiziksel terapistler size doğru egzersizleri göstererek bacağınızdaki güç kaybını geri kazanmanıza yardımcı olabilirler. Eğer bacağınızdaki güç kaybı ileri düzeyde ise bacağınıza sizin için hareketler yaptırabilir.
  • Bacaklardaki güçsüzlüğün tedavi etmek için kullanılan bir diğer yöntem ise ultrason terapisidir. Bacakları iyileştirmek için ses dalgalarını kullanan invaziv yani zararlı olmayan bir işlemdir.
  • Bacaklarda herhangi bir tendon bağı çok sıkıştıysa ve güç kaybına neden oluyor ise ameliyat gerekli olabilir. Bu duruma kontrakür deformitesi adı verilir. Kas atrofiniz yetersiz beslenme nedeniyle ise cerrahi yöntemlerle kurtulmanız mümkün.
  • Doktorunuz, doğru beslenme hakkında size tavsiyeler verecek ve ona göre bir diyet listesi hazırlayacaktır. Bu diyet listesine tam olarak uyduğunuz taktirde bacağınızdaki güç ve halsizlik hissinden kurtulmanız mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.