Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bacaklarda Kızarıklık Neden Olur?

Bacaklarda yapısal ya da çevresel faktörlere bağlı olarak bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. İnsan vücudunda, bazı alerjen ya da kimyasal maddelere en çok maruz kalan kısım bacaklardır. Özellikle bacaklarda kızarıklık, daha çok görülen sağlık sorunları arasında yer alır. Cilt yüzeyinde kızarıklık düz ya da kabarık şekillerde olabilir. Genel olarak çoğu kızarıklık sorununda, cilt yüzeyinde kaşıntı da yer alır. İlerleyen zamanlarda kızarıklık, cilt yüzeyinde kuru yanma şekline dönüşebilir. Kızarıklığın eğer bulaşıcı özelliği varsa, tüm vücuda yayılır. Birçok insanda bu sorun çok sık görülebilir. Çünkü bacaklar birtakım enfeksiyona ve zararlı maddeye daha çok maruz kalır.

Bacaklarda Kızarıklığın Nedenleri Nelerdir?

bacaklarda kızarıklık

Birtakım sebeplere bağlı olarak vücudun farklı kısımlarında kızarıklık ortaya çıkabilir. Genellikle bacaklarda hafif semptomlar şeklinde meydana gelir ve geçici bir süre sonra cilt yüzeyinden tamamen kaybolur. Bazı durumlarda da hastalıkların belirtisi olarak görülür. Bacaklarda kızarıklığın ortaya çıkmasındaki en önemli sebep, atopik dermatit gibi önemli bir sağlık sorunu olabilir. Genel olarak cilde zararlı maddelerin uzun süre temas etmesi sonucunda ortaya çıkabilir. Aynı zamanda kaşıntı ve ağrı gibi belirtiler de görülür. Özellikle dizin bükülme noktalarında ve çorabın uzun süre altında kalan kısımlarda oluşumuna yol açabilir. Ayrıca bacak derisinde döküntü ve yanma hissi de oluşabilir.

  • Kontakt dermatik cilt rahatsızlığı, tahriş edici maddelere karşı, vücudunun verdiği bir tepkidir. Örneğin, lateks alerjisi olan bireyler bu malzemeye dokundukları zaman cilt yüzeyinde tahriş ve kabarcıklar oluşabilir. Bu durumda vücudun daha duyarlı olduğu maddelerin belirlenmesi önlem almak açısından önemlidir. Bacakların alerjik reaksiyona girerek, kızarıklık oluşmasına giydiğiniz bir kıyafet ya da kullandığınız deterjan sebep olabilir.
  • Folikülit, genel olarak bacakların alt kısımlarında daha çok görülen ve kıl köklerinde iltihaplanma oluşması sonucunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bacaklarda tüylerin alınması sonucunda küçük ve beyaz renkli sivilce şeklinde ortaya çıkabilir.
  • Günümüzde yapısal ya da çevresel faktörlere bağlı olarak oluşan en önemli hastalıklardan biri olan kanser, bacaklarda kızarıklığın ortaya çıkmasında etkili olabilir. Özellikle cilt kanserinde, kızarıklık daha çok görülür. Bazal hücreli karsinom ve Bowen hastalığı aynı sorunun ortaya çıkmasında büyük rol oynar.
  • Kızarıklık bazen hiçbir belirti vermeden kısa sürede cilt yüzeyini kaplayabilir. Cilt kanserinin diğer bir çeşidi olan invaziv skuamöz hücreli karsinomda, hızlı bir şekilde ortaya çıkan pullu topaklar da belirtiler arasında yer alır.
  • Bazı insanların vücut yapısı, çoğu maddeye karşı daha duyarlı olur. Bu maddeler cilde temas ettiği ya da tüketildiği zaman, vücut tepki olarak, vücutta kızarıklık oluşmasına yol açabilir. Özellikle alerjen madde bacaklara daha uzun süre temas ederse, kızarıklık oranı daha çok artar. Böcek ısırıklarına karşı oluşan alerjilerde, aynı zamanda kırmızı şişlikler de ortaya çıkabilir. Bazı kozmetik ürünlerinin içeriğinde yer alan kimyasal ürünler de bacaklara uygulandığı zaman kızarıklık oluşumuna neden olabilir.
  • Cilt yüzeyinde meydana gelen bazı enfeksiyonlarda, bazaı sorunların oluşumuna yol açar. Bakteriyel enfeksiyonlar eğer bacakları da etkisi altına almış ise, kızarıklık büyük oranda ortaya çıkabilir.

Bacaklarda Kızarıklık Nasıl Geçer?

bacaklarda kızarıklık

Bacaklarda meydana gelen kızarıklık, cilt hastalıkları, yapısal sorunlar ya da sinirsel sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle kısa süre içerisinde kendi kendine geçer. Ancak herhangi bir hastalığın belirtisi ise, cilt yüzeyinden tamamen kaybolması zaman alabilir. Yaklaşık olarak 2 ya da 10 gün arasında değişen bir tedavi süreci vardır. Evde bazı önlemler alarak, geçmesini sağlar ve tekrar oluşumuna engel olabilirsiniz.

Bacaklarınız için doğal nemlendiriciler kullanarak kuru ve nemsiz kalmasını önleyebilirsiniz. Alerjen maddelerin olduğu kozmetik ürünler kullanmaktan özellikle kaçının. Aldığınız önlemlere rağmen hiçbir geçme belirtisi yoksa, bir cilt doktoruna başvurup, altında yatan sebebin tespit edilmesini sağlayabilirsiniz. Sorunun temel sebebine göre, doktorun tavsiye ettiği krem ya da ilaçları düzenli olarak kullanmanız yararlı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.