Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bacaklarda Şişlik ve Kızarıklık Neden Olur?

Bacaklar bizlerin yürümesini sağlayan aynı zamanda bedenimizi ve gövdemizi taşıyan yürüme organlarıdır. Dolaşım açısından da oldukça büyük bir öneme sahiptir ve bacaklar oldukça hassastır. Kısa yürüyüşler bile kimi zaman bacakların zarar görmesine neden olabilir. Bu kadar önemli olan bacaklarımızın birkaç dakikalığına olmadığını düşünelim. Oldukça basit bir faaliyet gibi görünen yürümeyi bile gerçekleştiremeyiz. Bacaklarda oluşan bazı rahatsızlıklar kişinin günlük hareketlerinin kısıtlanmasına neden olabiliyor. Bacaklardaki şişlik ve kızarıklar da bu rahatsızlıklardan bazılarıdır.

Bacaklardaki Şişlik ve Kızarıklık Neden Olur?

Bacaklarda oluşan şişkinlikler genede ödemden kaynaklanır. Ödem genelde ayaklarda bacaklarda ve ellerde toplanır. Bu da kişinin gözle görebileceği şişliğe neden olur. Aynı zamanda kızarıklıklar da bu dönemde artar. Aynı zamanda kimi zaman damarlarda bulunan sinir sıkışmaları da bu bölgede önce kızarıklık devamında morluk ve şişlikle beraber belirtilerini gösterebilir. Bunun haricinde kişide oluşan enfeksiyonlarda bacaklara hızla iner. Bu da kişinin ağrılı bir şişlik yaşamasına neden olur. Bazı alerjik durumlarda bacaklardaki şişkinliğe ve kızarıklığa neden olabilir.

Özellikle soğuktan sıcağa geçişlerde bacaklarda şişlik görülür onun öncesinde kızarıklık ve kaşıntı meydana gelir. Bacaklarda görülen şişlikler ve kızarıklıklar hastalık adına çok da spesifik bir belirti değildir. Bununla beraber yanında görülen belirtiler teşhisin komasına yardımcı olur. Güneş yanıkları da ayaklarda kızarıklık ve şişliğe neden olabilir. Ek olarak zararsız bir durum olan uzun süren seyahatlerde aynı pozisyonda ayakların sallanması ayaklarda ödemin birikmesine neden olur ve bu şekilde ayaklarda şişkinlik ve kızarıklık oluşur.

Bacaklarda şişlik ve kızarıklık bazen bir hastalığın belirtisi olabilir. Bacaklarda oluşan kızarıklar ilerleyerek yerini şişkinliklere bırakabilir. Bundan tüm vücut olumsuz etkilenir. Öncelikle ilk etkilenen bacaklara yakın olduğu için karın bölgesidir. Karın bölgesinde de şişkinlikler meydan gelebilir. Baş dönmesi veya halsizlik de bacaklardaki şişkinlikle beraber gelişir. Yorgunluk ve halsizlik bacaklardaki şişmelerle birlikte kişide hissedilir. Bacaklarda bulunan varislerin oluşturduğu baskı da bu dönemde artar. Kişinin bacağındaki şişkinliğine pek çok sebebi olabilir. Ayak ve bacak sağlığı insan hayatının kalitesini düşürmemek adına önemlidir. Bu yüzden bu belirtileri de beraberinde gören kişiler mutlaka uzman bir hekime danışmalıdır. Ancak bazı spesifik belirtiler hastalığın teşhisinde önemli olabilir. Öncelikle kişi hangi durumlarda kızarıklık ve şişkinlik yaşadığını iyi tespit etmesi gerekir.

Bacaklarda Şişlik ve Kızarıklık Nasıl Teşhis Edilir?

Birçok hastalığın belirtisi aynı olabilir. Bunun yanı sıra diğer belirtilerle beraber teşhis koyulur. Doktorunuza ayaklarınızdaki şişlik ve kızarıklık şikayetiyle birlikte gittiğinizde doktorunuz sizlere teşhis adına birkaç soru soracaktır. Hangi durumlarda ortaya çıktığını devamlı olup olmadığı belirleyerek alerjik nedenler üstünde durulur. Eğer devamlı olarak görülüyorsa ödem de herkeste görülen bir durum olduğu için bunun üstüne kafa yorulur. Ancak kişinin daha önce ameliyat olması nefes darlığı yaşayıp yaşamadığı gibi sorularla asıl teşhis gerçekleşir. Genelde ciddi sorunlar olmayan ancak kişinin hayat kalitesini düşüren bazı hastalıkların olduğuna kanaat getirilir.

Bacaklarda Şişlik ve Kızarıklık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bacaklarda oluşan şişlik ve kızarıklıklar genelde tedavi edilebilir bir durumdur. Eğer kişi alerjik nedenlerden dolayı bu sorunu yaşıyorsa alerjisinin belirtilerini düşürecek birkaç ilaçla bu durumların üstesinden gelinebilir. Kişi eğer ameliyat geçirmiş ve sonrasında bu durum yaşanmışsa enfeksiyon tehlikesi ihtimali vardır. Buna yönelik iltihap kurutucu ilaçlarla beraber kişinin tedavisi gerçekleştirilir. Ödem de dönem dönem kişide görülebilir. Bunun neden olduğu şişliğe ve kızarıklığa da kişinin alacağı en iyi önlem bol bol su tüketmektir.

Aynı zamanda vücudundaki toksinleri atabileceği kürlerden de faydalanabilir. Bunun yanı sıra obezitenin neden olduğu ağrılar için kişi mutlaka bir uzman kontrolünde kilo vermelidir. Aksi halde tüm tedavi yöntemleri geçici olur. Eğer şişkinliklerinizin ya kızarıklarınızın yanı sıra diğer belirtiler de mevcutsa bazen cerrahi müdahaleler gerekebilir. Tüm bu tedavilerden sonra kişide diğer belirtilerle şişlikler ve kızarıklıklar kısa süre içerisinde geçer.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.