Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bacakta Kıl Dönmesi Tedavisi

Bacaklarımızın bakımı özellikle yaz aylarında daha çok önem kazanmaktadır. Gerek lazer gerekse epilasyon ya da ağda sayesinde pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Fakat bazen olumsuz durumlar bacağınızın pürüzsüzlüğünü bozabilir. Kıl dönmesi de bunlardandır. Bacakta kıl dönmesi tüy alma ile meydana gelebilir. Bacakta kıl dönmesi tedavisi de burada önem kazanmaktadır.

Herkes pürüzsüz bir cilt ister. Özellikle yaz aylarında kadınlarda bu istek daha da artmaktadır. Bu yüzden çeşitli yöntemlerle bacaklarındaki sorunları yok etmeye çalışırlar. Bacaklardaki sorunların en bilineni kıl dönmesidir. Kıl dönmesinin en çok karşılaşılan sebebi kılların kökten alınmasıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı durumlarda bacaklarınızda kıl dönmesi meydana gelebilir. Kökünden alınmış olan tüylerin gözenek yolundan yer değiştirerek aşağıya doğru yönelmesi ile bacakta kıl dönmesi meydana gelmektedir. Kıl dönmesi, zamanla acı veren bir hastalıktır ve tedavi edilmelidir. Kıl dönmesine doktor tedavisi yapacağınız gibi doğal yöntemlerle de kıl dönmesinden kurtulabilirsiniz. Bitkisel yöntemlerle bacakta kıl dönmesi tedavisini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Şimdi bu bitkisel yöntemleri inceleyelim.

1. Ponza Taşı İle Bacakta Kıl Dönmesi Tedavisi

Bacakta kıl dönmesi tedavisinde ponza taşı kullanılabilir. Ponza taşını, kıl dönmesi olan yere hafif şekilde ovalayın. Ponza taşının özelliği sayesinde kıl dönmesi rahatça tedavi edilebilmektedir. Bacağınızdaki kıl dönmesi geçtikten sonra bir kapta elma sirkesini ve suyu karıştırın ve kıl dönmesinin olduğu yere sürün. Böylece tedaviniz tamamlanacaktır.

2. Kabak Lifi İle Bacakta Kıl Dönmesi Tedavisi

Banyo sırasında kullanılan kabak lifi bacakta kıl dönmesi tedavisinde kullanılmaktadır. Bacakta kıl dönmesi tedavisinde kullanılan kabak lifi aynı zamanda selülit tedavisinde de kullanılmaktadır. Banyoya girdiğinizde kabak lifi ile bacaklarınızı hafif şekilde ovalayın, böylece kıl kökleri dışarı çıkacaktır.

3. Bacakta Kıl Dönmesi Tedavisi İçin Karışım

bebek pudrası

Bacakta kıl dönmesi tedavisi için birçok bitkisel yağ ve ürün kullanılmaktadır. Bu yağlardan ve bitkisel ürünlerden yaptığınız karışımı da kıl dönmesi tedavisinde kullanabilirsiniz. Bu karışım için gerekli olanlar şu şekildedir:

 • Bebek pudrası.
 • Yumurta akı.
 • 1 adet limonun suyu.
 • 1 bardak şeker.

Yukarıda verdiğimiz ürünleri bir kapta iyice karıştırın ve bacağınızdaki kıl dönmesi olan yerlere sürün. Bu uygulamayı haftada bir kez uyguladığınız takdirde kıl dönmesinin geçtiğini göreceksiniz.

4. Isırgan Yağı İle Bacakta Kıl Dönmesi Tedavisi

Isırgan bitkisi, birçok bitkisel tedavi için kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de kıl dönmesidir. Kıl dönmesi için yapacağınız karışımda ihtiyacınız olan malzemeler şu şekildedir:

 • 1 kaşık ısırgan yağı.
 • 1 kaşık ısırgan.
 • 2 kutu ihtiyol.

İlk olarak yarım litre suyun içinde ısırgan otunu kaynatın ve bu karışımı 1 gün boyunca bekletin. Diğer gün karışım içine ısırgan yağını ve merhemi boşaltın ve iyice karıştırın. Karışımı 4 saat beklettikten sonra bacağınızdaki kıl dönmesi olan yerlere masaj yaparak sürün.

5. Deniz Suyu ile Bacakta Kıl Dönmesi Tedavisi

Bacakta kıl dönmesi tedavisi için kullanılan doğal yöntemlerden birisi de deniz suyu kullanımıdır. Deniz suyu kullanımı ile birlikte kıl dönmesi belirsiz hale gelmektedir. Deniz suyu tuzlu olduğu için bacaklara iyi gelmektedir ve bacakların pürüzsüz hale gelmesini sağlar. Deniz suyu ile bakım bir nevi peeling işlemi gibidir ve bundan dolayı da kıl dönmelerini tedavi eder.

6. Kıl Dönmesi İçin Tarçınlı Karışım

Kıl dönmesi için bir diğer karışım da tarçın ve limon kullanımı ile yapılan karışımdır. Bu karışımın içindekileri şöyle sıralayabiliriz:

 • 1 kaşık toz tarçın.
 • 1 kaşık limon yağı.
 • 1 fincan deniz tuzu.
 • 1 kaşık kekik yağı.
 • 1 kaşık limon suyu.

İlk olarak bütün malzemeleri bir kasenin içinde iyice karıştırın ve bacaklarınızdaki kıl dönmesi olan bölgelere sürün. Bir süre beklettikten sonra ılık su ile bacaklarınızdaki karışımı temizleyin ve sonrasında da limon suyu sürün. Bu uygulamayı 1 hafta boyunca her gün uygulayın.

7. Bacakta Kıl Dönmesi İçin Papaya Maskesi

10. papaya

Papaya da bacakta kıl dönmesi için kullanılan doğal yöntemlerdendir. Bunun için yumuşak halde olan papayanın çekirdeklerini çıkarın ve ezerek macun haline getirin. Bu macunun içine biraz limon suyunun içinde çözülmüş aspirini atın ve karıştırın. Yaptığınız maskeyi bacaklarınıza masaj yaparak uygulayın. Bu maske peeling etkisi görecektir ve böylece derinizdeki soyulmalar sayesinde kıl dönmesi tedavi edilecektir.

Bacağınızda kıl dönmesinin oluşmasını önlemek için tüyleri aldıktan sonra bacağınızı zeytinyağı ile ovalamalısınız. Zeytinyağı deriyi yumuşatacak ve bu da sert görünüm oluşmasını engelleyecektir. Kıl dönmelerinin görülmemesi için bacaklarınızın yeteri kadar nemli kalmasını sağlayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.