Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bacakta Morarma ve Kitle Neden Olur?

Bacak insan vücudunu taşıyan ve birçok hareketi gerçekleştirmesini sağlayan bir organdır. Bacakta birtakım sebeplere bağlı olarak morarma ve kitle ortaya çıkar. Bu sebeplerin en güçlü olanı, bacağa alınan sert ve ani darbeler olabilir. Bacağa sert darbelerin alınması sonucunda kas dokusunda ciddi bir hasar oluşumu meydana gelir. Aynı zamanda bacakta belirli bir oranda morarma, kırılma ya da çatlak oluşabilir. İlk başta fark edilmese bile, ilerleyen zamanlarda bacakta kitle ortaya çıkabilir.

Bacaklarda Morarma ve Kitle Oluşumu Neden Olur?

bacakta morarma ve kitle

Bacakta morarma ve kitle oluşumuna yol açan birçok sebep olabilir. Özellikle en sık görülen sebebi ise, bacağı herhangi bir yüzeye çarpma ya da vurma şeklinde oluşan kazalardır. Bacağa alınan sert darbenin ardından, darbenin şiddetine bağlı olarak morarma meydana gelebilir. Bazı kaza durumlarında ise sık sık şişlik de ortaya çıkabilir. Çoğu insanda toplar damar hastalıkları görülür. Bu hastalıkların belirtileri arasında bacakta morarma ve kitle yer alır. Toplar damarın yapısında bulunan kan topları, aynı zamanda kitle şeklini alır ve yaşam fonksiyonları için tehlike oluşturabilir.

Yapısal faktörlere bağlı olarak insanlarda kılcal damar çatlamaları görülebilir. Çarpma ya da vurma gibi kazalar ve çok fazla kilo alıp, verilmesi durumunda, çok sıcak ortamdan soğuk ortama geçildiği zaman kılcal damarlarda çatlamaya yol açar. Aynı zamanda bacaktaki kılcal damarları da olumsuz bir şekilde etkileyerek morarma ve kitle oluşumuna neden olabilir. Bazı insanlarda kronik rahatsızlık ortaya çıkar. Bu sağlık sorununda düzenli olarak ilaç kullanılması gerekir. İlaçların yan etkisi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. En çok görülen yan etkisi ise bacakta morarma ve kitle oluşumu olabilir. Bacaktaki morarma eğer kronik bir sorun haline gelirse, hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekir. Gerekli görülürse ilaç kesilebilir ve farklı bir ilaç kullanılabilir.

Bacakta meydana gelen morarma ve kitlenin bir sebebi tümör oluşumu olabilir. Tümörler iyi huylu ya da kötü huylu olarak görülür. Bu durumda tıbbi yardım alarak, gerekli testleri yaptırmanız gerekir. İnsanlarda yaşın ilerlemesi ve buna bağlı olarak vücutta meydana gelen deformasyonun bir sonucu kılcal damarların zayıflaması durumdur. Kılcal damarlar zayıfladığı zaman daha kolay parçalanır bir yapıya sahip olur. Bu nedenle belirgin bir şekilde bacakta morarma oluşmasına neden olabilir. Bacaklar uzun süre zararlı güneş ışınlarına maruz kaldığı zaman cilt yapısı incelmeye başlar. Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınları cilt yapısındaki kolajen adı verilen ağdaki protein oranını azaltır. Bu durumda cilt yapısındaki dokular hassas bir hale gelerek, bacaklarda morarma ve kitle oluşumuna yol açabilir.

Bacaklarda Morarma ve Kitle Nasıl Geçer?

bacakta morarma ve kitle

Bacaklarda meydana gelen morarma ve kitleyi tedavi etmek için bazı yöntemler uygulanır. Her hastalıkta olduğu gibi altında yatan temel sebebin tespit edilmesi gerekir. Evde tedavi amaçlı birtakım uygulamalar da yapabilirsiniz. Bacağınıza buz uygulayabilirsiniz. Buz soğuk bir etki oluşturacağı için, kan damarlarının büzülmesine yardımcı olur. Böylece vücutta kontrolsüz bir şekilde olan kan akışını düzenler. Kanın cilde yakın bir yerden akmasını sağlayarak, bacaktaki morarmayı belirli ölçüde azaltabilir. Buzu direkt olarak cildinize uygulamanız sakıncalı olabilir. Buzu bir havluya sararak, üzerinden temas ettirebilirsiniz. Yaklaşık olarak yarım saat boyunca bacağınıza uygulayabilirsiniz.

Bacağınıza elastik bir bant sarabilirsiniz. Özellikle moraran alanın etrafını, fazla bastırmadan sarmak, morarmanın daha fazla oluşmasını büyük oranda önleyebilir. Bu durumda iyileşme süreci hızlanır. Bacakta meydana gelen morarma ve kitleyi iyileştirmek için sıcak kompres yapabilirsiniz. Sıcak kompres uygulaması aynı zamanda bacaktaki kan dolaşımı hızını arttırır. Bu alanda yer alan zarar gören ölü damar hücrelerini büyük oranda temizleyebilir. Sıcak kompres uygulaması için mikrodalga fırının ısıtma petlerinden yararlanabilirsiniz. Bacaklarınızı uzatın ve kalp seviyesinin üzerine olacak şekilde kaldırın. Böylece bacaklarda biriken kan oranı azalır ve bacaktaki morarma, kitle iyileştirilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.