Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bacakta Sinir Sıkışması Neden Olur?

İnsan vücudunda yer alan sinirlerin, kıkırdak, kemik ya da kas gibi birtakım dokulara çok fazla baskı yapması sonucunda ortaya çıkan sağlık sorununa sinir sıkışması adı verilir. Sinir sistemi tüm vücudu örümcek ağı gibi saran bir yapıya sahiptir. Bacağı saran sinir sistemi, kemik, kıkırdak, kas ve tendon gibi dokulardan oluşur. İnsan vücudunda bir sağlık sorunu olarak kendini gösteren, sinir sıkışması genel olarak çok fazla kullanılan el, kol ya da bacakta meydana gelir. Sinir sistemi duyguları algılama, algıları birleştirme ve hareketi gerçekleştirme gibi işlevi bulunur. Sinir sıkışması gibi bir sağlık sorunu her insanın hayatında en az bir kere yaşar.

Bacakta Sinir Sıkışmasının Sebebi Nedir?

bacakta sinir sıkışması

İnsan vücudunda önemli bir işlevi olan sinirlere çok fazla baskı yapıldığında, dokularda gerilme ve sıkma olduğu zaman meydana gelir. Sinir sıkışması vücudun daha çok bacak kısmında oluşur. Sıkışma birtakım sebeplere bağlı olarak oluşur. Sinir sıkışması gibi bir sağlık sorunu ilgili bölgenin çok fazla kullanılması durumunda gerçekleşir. Bacaklarınızı çok fazla kullandığınız zaman, bacağınız eklemleri birleştirir. Mesela, spor yaparken daha çok bacak egzersizleri üzerinde yoğunlaşıyorsanız, bacağınızın çevresini saran dokulara baskı yapabilirsiniz. Bu nedenle bacak egzersizlerini yaparken bacağınızı çok yormamanız ve üzerine yük bindirmemeniz gerekir. Bacakta sinir sıkışmasının bir diğer sebebi, bacağın incinmesi ya da yaralanmasıdır. Sinirleri saran dokuların incinmesi, bacakta yer alan sinirlere büyük oranda zarar verir.

Bacakta sinir sıkışmasının ortaya çıkmasındaki bir diğer sebep ise obezitedir. Obezite genel olarak, insanların hareket özgürlüğü kısıtlar. Aynı zamanda birçok sağlık sorununa da neden olur. Obezite sebebiyle egzersiz yapmadığınız zaman da sinir ezilmesi oluşur. İnsan vücudunun ağırlığı çok fazla olduğu zaman, bu durum kan dolaşımını normal bir düzende çalışmasına engel olabilir. Bu nedenle bacakta sinir sıkışması gibi sağlık sorununun iyileşme sürecini yavaşlatır.

Duruş bozukluğu ve uykuda yanlış duruş gibi faktörler de aynı zamanca bacakta sinir sıkışması sebepleri arasında yer alır. Yanlış pozisyonda uyuma ya da duruş bozukluğu gibi durumlarda bacak uzun bir süre hareketsiz kalır. Bacağın uzun bir süre hareketsiz kalması da aynı zamanda, sinir sıkışmasını beraberinde getirir. Uyurken bacağınıza çok fazla baskı yaptığınız zaman da sinir sıkışması ortaya çıkabilir. Sinir sıkışmasının oluşumunu engellemek için, duruş bozukluğunu düzeltebilirsiniz.

Bacaktaki Sinir Sıkışması Nasıl Geçer?

bacakta sinir sıkışması

Bacakta birtakım sebeplere bağlı olarak sinir sıkışması ortaya çıkar. Sinir sistemini iyileştirmek ve ağrısını hafifletmek için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz. Bacaktaki sinir sıkışmasını tedavi etmek için, bazı bacak egzersizlerini düzenli olarak yapabilirsiniz. Özellikle esneme hareketleri ve yoga hareketleri sinir sıkışmasında kullanılan etkili yöntemlerdendir.

Yoga egzersizlerini yapmak için kol ve ayak üzerinde yoğunlaşarak, bedeninizi ortalayın. Bu pozisyonda 20 saniye boyunca durun. Bacak egzersizlerini 3 set halinde düzenli olarak yapabilirsiniz. Bacakta meydana gelen sinir sıkışmasını iyileştirmek için bacağınıza ilaç da sürebilirsiniz. Özellikle ibuprofen, aspirin, iltihap ilacı ya da ağrı kesici kullanabilirsiniz. Kullandığınız bu ilaçlar bacağınızdaki sinir sıkışmasından dolayı meydana gelen şişliği indirir ve ağrıyı tamamen azaltır.

Aynı zamanda bacağınıza buz kompresi yaparak da sinir sıkışmasını iyileştirebilirsiniz. Buzları bir havluya sarın ve bacağınızın üzerinde en az 20 dakika olmak üzere, her 2 saatte bir koyun. Daha sonra diğer bacağınızla da aynı hareketi yapın. Arada dinlenerek, harekete bağlı olarak ritmik nefes alıp, vermeyi ihmal etmeyin. Sinir sıkışmasının ağrısı hafifleyinceye kadar bacağınıza buz kompresi yapabilirsiniz.

Sabitleme yöntemi sinir sıkışmasında kullanılan etkili yöntemlerden birisidir. Kasıklar ve dizler gibi eklem yerlerindeki esneme oranını azaltmak, aynı zamanda dokuları çevreleyen sinirlere uygulanan baskıyı hafifletir. Sabitleme yöntemi, bacaktaki sinirlerin daha fazla deforme olmasını ve yırtılmasını da önler. Masaj yağı ya da farklı doğal bir yağ sürerek, bacağınıza masaj yaparak da rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.