Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bacakta Sivilcelenme Neden Olur?

Vücudun bütün bölgeleri gibi bacaklarda da sivilce problemi yaşanabilir. Oluşan bu sivilcelerin birçok nedeni olabilir. Genel olarak, kalıcı olan sivilceler dirençli oldukları için iç hastalıkları ile ilgili oldukları düşünülür. Gerekli doktorla görüşüp, sivilcelerin hastalık belirtisi olmadığından emin olduktan sonra, sivilcenin çıkmasına neden olan diğer öğeler üzerinde durulabilir. Bacaklarda yaşanan sivilce sorunu kış aylarından çok, yazın rahatsızlık verir. Bu mevsimde giyilen kısa giysiler yüzünden sivilceleri saklamak mümkün değildir ve kötü bir görüntü ortaya çıkar. Bu yazımızda bacakta sivilcelenmenin nedenlerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Bacakta Sivilcelenme Olmasının Nedenleri Nelerdir?

1. Terleme

Aşırı terleme bacaklarda yaşanan sivilce sorunun en büyük nedenidir. Çok fazla ter cilt gözeneklerini tıkayarak, bakteri oluşumunu hızlandıran bir zemin hazırlar. Bakterilerin çoğalması ise sivilce yaratır. Özellikle terlemenin yoğun olduğu yaz aylarında, teri emen pamuklu kıyafetler tercih etmek, sorunun bir nebze olsun azalmasına yardımcı olacaktır.

2. Kıl Batması

Deri altından ilerleyen ve yüzeye çıkamayan kıllar, oldukları yerlerde içi iltihap dolu kesecikler oluşturur. Bu da sivilce oluşumuna neden olur. Dar pantolon giymek, yanlış epilasyon yöntemi kullanmak ve genetik yatkınlıklar kıl batması sorunu oluşturur.

3. Ağda

Ağda sonrası hemen güneşe çıkılması durumunda, cilt tepki göstererek sivilcelenme eğilimine girebilir. Ağda uygulaması güzellik salonunda yaptırılıyor ise hijyene özen gösterilmelidir. Ağda sonrası sivilcelenme kendi kendine geçecektir. Geçmediği durumlarda ise mikrobik bir neden düşünülmelidir.

4. Jilet Kullanmak

Kadınların sıklıkla tercih ettiği jilet öncesinde ve sonrasında cilt yeteri kadar nemlendirilmez ise sivilcelenme yaratabilir. Jilet yapılırken bacaklar mutlaka uygun bir ürün ile ıslatılıp, yumuşatılmalıdır.

5. Hormonlar

İnsan vücudunda hormonların değişiklik gösterdiği dönemler vardır. Gebelik, lohusalık, ergenlik, adet dönemi ve aşırı stres hormonlarda değişime yol açar. Hormonlara bağlı olarak cilt daha fazla yağ üretmeye başlayabilir. Bu değişimlerin ardından bacaklarda sivilceler ortaya çıkabilir.

6. Alerji

Bacak bakımında ve duşta kullanılan kozmetik ürünlerin ciltte yarattığı hassasiyet ve alerjik reaksiyon sonucu da sivilce oluşumu mümkündür.

7. Hastalıklar

Halk dilinde kurdeşen olarak bilenen ürtiker hastalığı da sivilcelenmenin sorumlusu olabilir. Sivilce ile birlikte kızarıklık ve dayanılamayacak kadar fazla kaşıntı varsa, vakit kaybetmeden bir cildiye uzmanından görüş alınmalıdır.

Bacaklarda Oluşan Sivilcelerin Tedavisi Nasıl Olur?

Sivilce yapan neden ortaya çıkarıldıktan sonra, sivilcelerin tedavi edilmesi için kullanılacak yöntem de seçilebilir;

1. Sık Sık Duş Almak

Sık sık duş alarak ciltte oluşan fazla yağın ve biriken terin atılması sağlanabilir. Cilt daha temiz olacağı için, sivilce probleminde de azalma görülecektir.

2. Bol Su İçmek

Bol su içmek terleme dengesini oluşturacağı için, terlemeye bağlı sivilcelenme ile mücadele etmenin de başlıca yöntemlerinden biridir.

3. Epilasyon Yöntemini Değiştirmek

Kullanılan epilasyon yöntemi bayık kıl sorunu yaratıyorsa, değişik epilasyon yöntemleri denenebilir. Hiçbiri çözüm olmaz ise, lazer epilasyon ile bacak bölgesinde bulunan tüylerden tamamen arınmak da çözümler arasındadır.

4. Dar Kıyafetlerden Kaçınmak

Hem terleme miktarını çoğaltan, hem de sürtünme ile kılların kırılıp batık oluşturmasına neden olan dar ve sentetik kıyafetler yerine, pamuklu kumaştan dikilmiş dökümlü modeller tercih edilebilir.

5. Cildi Nemlendirmek

Cildin yağ dengesini arttırmayan nemlendiriciler kullanmak, cildin elastikiyetini artıracağı için, bacaklarda yaşanan sorunların çözümünde bir parça dengeleyici olacaktır.

6. Kese

Düzenli kese ile ölü derilerden kurtulmak da bacaklarda oluşan sivilce sorunun yardımcı çözümlerinden biridir. Kese yapılamadığı durumlarda peeling de tercih edilebilir. Peeling için sofra tuzu veya şeker kullanmak mümkündür. Zeytinyağı içerisine eklenecek tuz ya da şeker ile bacaklara masaj yapıldığında üst katmanda bulunan ölü deriler temizlenecektir. Ardından ılık su ile bacaklar durulanır.

7. Çay Ağacı Yağı

Bacaklarda bulunan iltihaplı sivilcelerin üzerine, bir pamuğa damlatılmış çay ağacı ağı sürülebilir. Bu yağ antibakteriyeldir ve iltihap giderici etkisi yüksektir. Çay ağacı yağı, yoğun bir madde olduğu için dikkatli kullanılmalıdır.

8. Elma Sirkesi

Su ile eşit miktarlarda seyreltilen elma sirkesi, sivilcelerin üzerine sürülür. On beş dakika kadar sonra bacaklar durulanır. Eğer sirke kuruma yapmışsa, nemlendirici krem veya aloe vera jeli ile cilt nemlendirilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.