Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Badem Sütünün 9 Faydası

Badem, ana vatanı Ortadoğu olarak bilinen ve gülgiller familyasından gelen bir ağaçtır. Ülkemizde önceleri sadece Ege, Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde başlayan badem yetiştiriciliği, son yıllarda fidanlıkların eklenmesiyle diğer bölgelerde de sürekli olarak bir gelişme gösterir. Ülkemizde badem üretimin en yoğun olduğu yer Muğla’nın Datça ilçesidir. Dünyaca ünlü bademler bu bölgeden çıkar. Bölgede badem yetiştiriciliği yaygın olarak yapılır. Yaklaşık 60’ın üzerinde çeşidi vardır. İlkbaharın sonuna doğru çağla adı verilen ve henüz yeşil olan şekliyle toplanır ve tüketilir. Yazın ise dış kabukları kurur. Ağustos ayı içerisinde badem hasadı yapılır. Badem meyvesi ise kabukların içinde kalan kısımdır.

Badem; diğer yağlara nazaran hiç bir yan etkisi olmayan, aksine kalp ve damar sağlığı bakımından tüketilmesi gereken omega 3 ve omega 6 yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca; kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, çinko, manganez kaynağı olması sebebiyle güçlü bir mineral deposudur. Barındırdığı lif içeriği ve E vitamini bakımından da oldukça zengindir.

Bademden elde edilen badem sütü; laktoz içermez ve potasyum, kalsiyum gibi mineraller ile antioksidanlar açısından oldukça zengindir. İçinde; doymuş ya da kolestrolü arttıracak yağlar barındırmadığı ve vitaminin bol olması sebebiyle inek sütü yerine içilebilecek çok iyi bir alternatftir. Ayrıca çok da lezzetlidir. Hayvansal protein olmadığı için vegan beslenenlerin bir numaralı tercihi badem sütüdür. Bademden elde edilen sıvı aslında süt olmamasına rağmen, renginden dolayı badem sütü olarak adlandırılır. Son zamanlarda diyetisyenlerinde gözdesi olan badem sütünün sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Badem sütünden inek sütünün kullanıldığı her alanda faydalanmak mümkündür. İçilebileceği gibi hamur işlerinde de kullanılabilir. Badem sütü ile yapılacak kekler ve tatlılar hem daha sağlıklı olacaktır hem de badem sütünün lezzetini taşıyacaktır.

Badem Sütünün Faydaları Nelerdir?

1. Diyet Dostudur

Badem sütü; daha düşük kalorili olup, aynı zamanda inek sütüne benzer özellikler gösterir. Yağ ve şeker emilimine yardımcı olur. Kan şekerine etki ettiği için şeker hastalığı riskini azaltır. Uzun süre tokluk hissi verir. Günlük karbonhidrat alımını azaltmak için de çok etkilidir. Bu gibi özellikleri sebebiyle diyet listelerinde tercih edilir.

2. Hayvansal Sütlere Oranla Sindirimi Daha Kolay

Badem sütünün sindirimi çok kolaydır. Hayvansal sütlerde, özellikle inek sütünde yoğun olarak bulunan laktozun sindirimi zordur. Laktoz içermediği için, laktoza duyarlılığı olan kişiler tarafından inek sütü yerine badem sütü tercih edilir. Özellikle bağırsak problemi çekenler sıkıntılarını badem sütü kullanarak azaltabilir. Badem sütünün içinde bulunan lifler sayesinde bağırsak duvarları korunur. Böylece bağırsak florasının sağlıklı olması sağlanır.

3. Dişleri ve Kemikleri Güçlendirir

Kalsiyum bakımından da oldukça zengin olan badem sütü, günlük kalsiyum ve D vitamini ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılar. Dolayısıyla; diş ve kemik yapılarını güçlendirerek, bir takım kemik hastalıklarına karşı metobolizmayı korur. Özellikle kadınlarda menopoz döneminde tüketilmesi, kemik erimesini önleyen tedavilere takviye olur. Özellikle 65 yaş üstünde kemik yoğunluğu azalır ve sindirim sistemi yavaşlar. Badem sütü içerdiği bol kalsiyum ile kemikler için faydalı olurken, kolay sindirilmesi de bir avantaj yaratır. Kışın güneşlenme imkanı olmayan çocuklara ise D vitamini takviyesi yapar. Bir bardak badem sütü ile günlük alınması gereken kalsiyum miktarının %30’u karşılanır.

4. Kolestrolü Dengeler, Kalp Sağlığını Korur


Ülkemizdeki en önemli sorunlardan biri de kalp hastalıklarıdır. Kalp ve damar sağlığının koruması açısından kolestrolün dengede tutulması önemlidir. Badem sütü; kötü kolestrolü azaltarak, iyi kolestrolü geliştirir. Düşük sodyum oranına sahip olduğundan kan basıncını dengede tutarak, kalp sağlığını korur.

5. Bağışıklık Sitemini Güçlendirir

Özellikle sık hastalananlar için badem sütü ideal bir doğal gıdadır. İçeriğindeki zengin mineral ve vitaminler dolayısıyla badem sütü, bağışıklık sitemini güçlendirerek hastalık riskini azaltır. Özellikle hastalıkların yoğun olarak görüldüğü kış aylarında bağışıklık sistemini destekleyerek, hastalık riskini azaltır. Barındırdığı proteinler ise vücudun gelişmesine ve onarımına etki eder.

6. Badem Sütü Kuvvetli Bir Antioksidandır

Doğada çok az sebze ve meyvede bulunan E vitamini için badem tam anlamıyla bir depodur. Vücuda gerekli olan günlük E vitamini miktarının yarısını karşıladığından çok güçlü bir antioksidan etkisi yaratır. Antioksidanlar bilindiği gibi kanser gibi birçok hastalığı önlemede vücuda yardımcı olurlar. Bademin kansere karşı koruyucu etkisi klinik araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

7. Cilt ve Saç Bakımına İyi Gelir

İçindeki B2 vitamini saçların ve tırnakların güçlenmesini sağlar, A vitamini ise göz sağlığını korur. Saçların daha sağlıklı uzaması ve dolgun görünmesi için haftada bir ya da iki kere harici olarak badem sütü maskesi uygulanabilir. E vitamini ise cilde iyi gelir. Badem sütünü gıda olarak tüketmenin yanında, cilde direk sürerek uygulamada yapılabilir. Bir parça pamuk yardımıyla cilde sürülüp ardından hafif dokunuşlarla masaj yapılabilir. Hem çevreden gelen duman, is gibi olumsuz faktörlerin temizlenmesinde, hem de cildin beslenmesinde badem sütü oldukça faydalıdır.

8. Bademe Göre Daha Az Yağ İçerir

Bütün kuru yemişler gibi badem de yoğun miktarda yağ içerir. Badem sütünde ise bademe oranla daha az yağ bulunur. Badem sütü tüketerek hem bademin bütün faydalarından yararlanılırken hem de daha az yağ tüketilmiş olur. Bir bardak badem yaklaşık 50 gr yağ içerirken, bir bardak badem sütü buna oranla daha az yağ ihtiva eder.

Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Badem sütünü üreticilerden tedarik edebileceğiniz gibi, evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Üreticiler badem sütünün içine şeker ilave ettikleri için evde yapılan badem sütü daha sağlıklı olacaktır. Badem sütü hazırlamak oldukça kolaydır.

Hazırlanışı

  1. Badem sütü yapmak için bir bardak çiğ badem yaklaşık on saat boyunca üç bardak suda bekletilir.
  2. Bademler yumuşayınca ıslatma suyu süzülür ve tekrar üzerine üç bardak su ekleyerek blendera konulur.
  3. Bademler iyice kırılan kadar, 10 dakika süre ile çekilir.
  4. Elde edilen karışım daha sonra bir tülbent yardımı ile süzülür.
  5. Süzülerek elde edilen badem sütü bu haliyle tüketilebileceği gibi bal ya da şeker ilave edilerek kullanılır.

Evde hazırlanan badem sütü buzdolabında 3 gün boyunca tazeliğini koruyacaktır. Süzülmenin ardından kalan bademler ise kek ya da kurabiye yapımında kullanılabilir. Kuru ve kabuğundan ayıklanmış olarak saklanan badem yemişi, cam bir kavanoz içinde nem almadan uzun süre tazeliğini korur.

Badem Sütünün Zararları Nelerdir?

Doğal olarak hazırlanan badem sütünün zararı bulunmuyor. Ancak endüstriyel badem sütleri şeker içerdiği için dikkatli kullanılmalıdır. Ayrıca troid hastalarında ölçülü kullanılması gerekir. Anne sütü alan bebeklere badem sütü önerilmez. Bunun dışında süt alerjisi olan çocuklarda badem sütü laktoz içermediği için iyi bir besin kaynağı olacaktır. Özellikle iki yaş civarı çocuklarda kullanımına ise alerji ihtimali göz önüne alınarak dikkat edilmelidir. Her yeni gıda gibi iki gün kuralı uygulanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.