Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bademciğe İyi Gelen Yiyecekler

Boğazın her iki tarafından bulunan bademcikler maalesef özellikle küçük yaşlarda sık sık hastalanan ve bunun sonucunda da çok fazla problem yaşatan dokulardır. Bademciklerde oluşan hastalıklar genel olarak enfeksiyon halinde görülmektedirler. Bademciklerde meydana gelen rahatsızlıkların pek çok farklı sebebi olmaktadır. Aslında en sık rastlanan problem tüketilen yiyecek ve içecekler çok soğuk ya da çok sıcak olmasıdır. Bu etkenler bademciklerin hemen şişmesine ve enfeksiyon kapmasına neden olmaktadır. O yüzden aslında bademcikleri korumak için beslenme alışkanlıklarına bir hayli dikkat edilmesi gerekmektedir. Bademciklerde oluşan hastalıklar ağırlıklı olarak virüs nedenli olsa da bazı durumlarda bakteriler de enfeksiyona neden olabilmektedir. Bu yüzden bademciklere iyi gelen yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi, hastalığın sağlıklı bir şekilde iyileşebilmesi için çok önemlidir.

Bademciğe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Limon

Screenshot_5

Limon anti enflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Bu yönüyle de limon hem bademciklerde meydana gelen enfeksiyonun iyileştirilmesine yardımcı olur, hem de iltihapların geçirilebilmesini destekler. Bununla birlikte limonun içerisinde bol miktarda C vitamini bulunması da bademciklerde meydana gelebilecek enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltmak için vücuda direnç kazandırır. Limonun bademciklere iyi gelmesi için özellikle tercih edilen tüketim şekilleri arasında suyun içerisine limonun, tuzun ve balın konularak günde iki defa içilmesi bulunmaktadır. Bu yöntem bademcikler ile ilgili rahatsızlıklarda mutlaka tercih edilmelidir. Aynı zamanda limon dilim şeklinde de tüketilebilir. Bunun için de en iyi yöntem limonun üstüne bir miktar tuz ve bir miktar biber döküldükten sonra emilmesidir. Bu yöntem ile boğazdaki balgamdan da kurtulmak mümkün olacaktır. Ancak bu yöntemleri bir kez uygulamak iyi gelmesi için yeterli değildir. O yüzden düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

2- Fesleğen

Screenshot_1

Fesleğenin de tıpkı limon gibi anti inflamatuar ve antiviral özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri ile fesleğen de bademcikler için şifa kaynağıdır denilebilir. Özellikle limon bademcik iltihapları neticesinde oluşan şişliği ve ağrıyı iyileştirmek ve dindirmek açısından da bir hayli etkili olabilmektedir. Bademcik sorunlarında fesleğen tüketimi tedavi süresini oldukça kısaltmaktadır. Fesleğenin tavsiye edilen tüketim şekli ise, suya yaklaşık on adet yaprak fesleğen eklendikten sonra kaynatılması ve süzülerek, limon da ilave edilerek içilmesidir. Tercihe göre tadı biraz acı ya da ekşi olacağı için içerisine bal da ilave edilebilir tatlanması adına. Fesleğen ile yapılan bu karışımın birkaç gün boyunca düzenli olarak tüketilmesi çok önemlidir.

3- Zerdeçal

Screenshot_4

Tek başına tam bir şifa kaynağı olan ve alternatif tıpta doğal ilaç olarak kabul edilen zencefil, bademciklere de iyi gelen bir yiyecektir. Zencefilin antiseptik ve anti inflamatuar özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle hem bademciklerde bir sorun yaşanmasını önlemede, hem bademciklerdeki sorunu iyileştirmede hem de bademcik rahatsızlıklarının yol açtığı problemleri azaltmada çok etkili olmaktadır. Zerdeçalın uzmanlar tarafından yaygın olarak tavsiye edilen uygulama şekli; sıcak duyun içine toz zencefil halinde ilave edildikten sonra boğazda bir müddet gargara yapılması şeklindedir. Karışım yutulmayacağı için içerisine bir miktar tuz da ilave edilebilir. Yapılan bu gargara boğazda oluşan ağrıları önlemeye de yardımcı olacaktır. Bir diğer yöntem ise zencefilin tüketimi yönündedir. O yöntemde ise sütün içerisine zencefil tozu ve istenirse bir miktar karabiber atıldıktan sonra içilmesidir. Ancak bu yöntem de sadece bir kez uygulandığında yeterli gelmeyecektir. Bu nedenle birkaç gün boyunca düzenli olarak içilmesi gerekmektedir. Böylelikle bademciklerde oluşan rahatsızlığın iyileşme süreci normalden çok daha hızlı olacak ve çok daha kısa sürede gerçekleşecektir.

4- Tarçın

Screenshot_1

Tarçının bademciklerde oluşan iltihapları tedavi etme gibi bir özelliği vardır. Zaten boğazı hafif yakan yapısı onu bu rahatsızlık için ideal bir hale getirmektedir. Tarçının en önemli özelliği ise antimikrobiyal olmasıdır. Bu nedenle bademciklerde oluşan bakteri ve benzeri organizmaların büyümesini durdurmakta ve çeşitli şişlik, ağrı gibi problemlerin kısa sürede geçmesini sağlamaktadır. Bunun için de sıcak suyun içerisine toz tarçın ilave edildikten sonra bal da eklenip içilmelidir. Yaklaşık olarak bir hafta sürecinde bu uygulama düzenli olarak yapılmalıdır. Miktarda aşırıya kaçılmadığı müddetçe herhangi bir problem yaşatmayacaktır.

5- Nane

Screenshot_4

Çok hoş kokulu ve yemeklere ilave edildiğinde çok güzel bir lezzet veren nane de antimikrobiyal özelliklere sahip bir baharattır. Bu nedenle hastalıklara neden olan bakterileri ve virüsleri engellemede, hatta yok etmede çok büyük bir etkisi olduğu bilinmektedir. Hatta nane boğazda hastalıktan dolayı oluşan tahrişin önlenmesine de yardımcı olmaktadır. Bu yüzden boğazı rahatlattığı da söylenebilir. Nanenin bulunduğu bir kür yapmak için ilk olarak suyun içerisine bir miktar nane yaprağı ilave edilmeli ve kaynatılmalıdır. Sonrasında içine biraz bal ilave edip karıştırılıp içilmelidir. Bu kürün de birkaç gün boyunca düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. Birkaç günün sonunda boğazda hem bir iyileşme hem de büyük bir rahatlama görülebilecektir. Yine boğazda rahatlama sağlamak ve balgamın da sökülmesine yardımcı olmak için içerisinde doğal nane aroması barındıran gargaralar da kullanılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.