Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bademcik Alınması

Bademcik bağışıklık sisteminde rol alan önemli bir dokudur. Lenfosit üretmekle görevli olup geniz eti ile hemen hemen aynı görevleri üstlenmektedir. Bademcikler dilin devamında dil kökünün iki yanında yer alırlar. Bulunduğu konum ve görevleri sayesinde bademcikler vücuda giren yabancı maddeleri boğaz yolundan içeri alınmamasında rol alırlar. Bu noktada birçok mikroorganizmayı, bakteriyi ve mikrobu boğaz yolu ve aşağısında daha fazla ilerlememesini sağlarlar. Bademcik tarafından üretilen lenfosit ve antikorlar lokal bağışıklık sisteminde aslında bir yardımcı gibi rol alırlar. Büyük resme baktığımızda yardımcı gibi görünen bu olay aslında birçok hastalığın ilerlemeden durdurulduğu yerdir. Bademcikler salgı maddeleri ile yabancı maddelere karşı savaşırken aynı zamanda vücuda uyarı vererek bağışık sisteminin yabancı maddelere karşı çalışmasını sağlar.

bademcik-alinmali-mi

Bademcikleriniz bakteriler, mikroplar ve virüslerle karşılaştığında bağışıklık sistemine yardımcı olarak sıkı bir ön çalışma sergilerler. Bademciklerinizin iltihaplanması ve şişmesi de bu nedendendir. Bademcikler virüs ve bakterilerle karşılaştığında enfekte olur ve bu nedenle boyutunda değişim meydana gelir. Bu değişim bademcik şişmesi olarak isimlendirilir.

Bademciklerimiz vücudumuzda önemli görevleri olan dokular olsa da kritik görevlerde yer almazlar. Ancak elbette mikrobik hastalıkların önlenmesinde yer almaları vücut için önemli hale getiriyor. Bademciğin görevini yapacak birçok doku ve salgı maddesi vücudumuzun diğer organları ve dokuları tarafından da üretilmektedir. Ancak bağışıklık sistemini baz aldığımızı da bir bütün gibi düşünerek bademciklerin yerini yadsıyamayız.

Bademcik enfekte olmasıyla meydana gelen şişme çocuk yaşlarda karşılaştığımız ve o yaşlarda daha kritik bir yere sahip olan durumdur. Bademcik iltihabı kendini yüksek ateş, ağızda kötü koku, boğazda yanma ve kızarma, yemek yemede zorlanma, yutkunma güçlüğü gibi durumlarda gösterir. Çocuklar mikroplarla karşılaşmaya ve vücuda almaya daha yatkın olduğu için bademcik iltihabı ile karşılaşmaya daha yatkındırlar. Bu belirtiler çocuklarda kendini daha yüksek düzeylerde gösterirler. Çocukların bağışıklık sistemleri yetişkinlere göre daha savunmasız olduğu için daha sık rastlanılmaktadır. Bu nedenle çocuk yaşlardan itibaren bademcik alınması operasyonunu görmek mümkündür.

Bademcik çok kritik bir doku olmadığı için kişinin veya ebeveyninin tercihine göre bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bademcik alınması oldukça sağlam sebepler içermelidir. Kişi de çok fazla bademcik iltihabı yaşanıyor ve sık sık bu problemin sonuçlarına maruz kalıyorsa alınması işlemi uzman hekim tarafından da çoğunlukla desteklenmektedir. Ancak öncesinde kişinin belirli bir periyot içerisinde bademcik iltihabı ve şişmesi ile ne kadar sıklıkta karşılaştığını ve sonuçlarını ne kadar ağır yaşadığını gözlemlemek gerekmektedir. Bademcik alınması kararında kişinin iyileşme sürecide etkili olmaktadır. Eğer hasta sık sık bademcik iltihabı ile karşılaşıyorsa bu yaşantısını olumsuz etkileyerek büyük bir bademcik yutmada sıkıntı verecektir ayrıca yüksek ateş hastada daha farklı semptomların gelişmesine neden olacaktır.

Ayrıca sık sık karşılaşılan bademcik iltihabı sonucunda ortaya çıkan ağız kokusu problemi de can sıkan bir durum alabilmektedir. Bademcik iltihabı ve peşinden şişmesi ile karşılaştığınızda uzman hekiminiz size antibiyotik ve türevi ilaçlar kullanmanızı önerecektir. Eğer bademcik iltihabı ile sık sık karşılaşıyorsanız sürekli antibiyotik alımı diğer iç organların işlevini olumsuz etkileyecektir. Ayrıca kendini kısa süreler içerisinde tekrarlayan bademcik iltihabı eklemleri, böbrekleri ve kanı dolaylı olarak kalbi olumsuz etkileyerek bu dokularda ve organlarda kalıcı etkilere sebep olabilmektedir. Bu durumlar sık sık yaşıyorsanız uzman hekime danışarak bademcik alınması operasyonunu planlamanız önerilmektedir.

bademcik2-1

Bademcik alımı operasyonu sizin isteğinizle uzman hekiminiz tarafından belirlenen bir gün oldukça kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Ancak bademciklerinizde iltihap varsa operasyon öncesi antibiyotik tedavisi uygulanarak iltihabın geçmesi beklenecektir. Bademcik operasyonu her yaşta gerçekleştirilebilmektedir. Eğer uyku sırasında rahatsızlık veren solunum durma atakları yaşatıyorsa erken yaşta alınmasına karar verilecektir. Bademcik operasyonlarında üst sınır yoktur. Fakat operasyon sonrası yaşanan kopmlikasyonlar ileri yaşlarda daha ağır yaşanmaktadır.

Bademcik iltihabı problemi yaşın ilerlemesi ile gelişen bağışıklık sistemi sayesinde daha az görülmektedir. Ancak ileri yaşlarda bademcik iltihabı belirtileri daha ağır yaşanmaktadır. Bademcik operasyonuna karar vermeden bir süre azalıp azalmayacağını  beklemekte fayda vardır.

Bademcik operasyonu için uygun görülen mevsim ise son bahar, kış ve ilk bahar dönemleridir. Sonrasında sıvı alımı zor olacağından yaz aylarında operasyonun gerçekleştirilmesi önerilmemektedir.

cocuk-bademcik

Bademcik operasyonu sırasında anestezi uygulaması yapılmaktadır. Bu noktada da uzman hekimlerin yaş grubuna göre oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir. Kişinin anestezi alma durumu da dikkate alınmalıdır. Operasyon sonrası ağrı söz konusu olacaktır ancak ağrı kesiciler ile bu durumun önüne geçmek mümkündür. Operasyon sonrası boğazda rahatsızlık verici besinler tüketilmemelidir. Sert ve çok soğuk, sıcak besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Bademcikler alınıp iyileşme süreci tamamlandıktan sonrada belkide bademcikleriniz varken dikkat ettiğinizden daha fazla dikkat etmelisiniz. Çünkü bu durumda karşılaşacağınız mikroplar, bakteriler ve virüsler direkt olarak boğazın alt kısmında belirtilerini gösterecektir. Bu durumda vücudunuzda yutak iltihabı yani farenjite sebep olacaktır.

Bademcik operasyonları uzman kişiler tarafından yeterli teknoloji ile uygulandığında kısa sürede gerçekleşip hızlı bir iyileşme dönemiyle başarılı operasyonlar olacaktır. Anestezi yardımı ile operasyon sırasında ağrı sızı duymanız önlenmiş olacaktır. Operasyon sonrasında ise iyi bir bakım ile kısa sürede iyileşmiş olacaksınız. Yaşınız itibari ile korkmanıza da gerek yoktur. Her yaş grubunda sağlıklı bir şekilde uygulanan operasyonlardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.