Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bademcik İltihabı İçin Sarımsak

Vücudun savunma mekanizmasında oldukça önemli bir rol alan bademcikler zaman zaman enfekte olurlar. Bu duruma bademcik iltihabı denir ve halk arasında sıkça rastlanan bir durumdur. Bademcik iltihabına çözüm olarak bademciğin alınması yoluna sıkça başvurulsa da bu durum bademciğin savunma mekanizmasındaki rolü düşünüldüğünde uzmanlar tarafından günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir. Bademcik iltihabı çocuk yaşlarda görüleceği gibi ileri yaşlarda da karşınıza çıkabilir. Bu durum kronik bir şekilde tüm yaşantınız boyunca sık sık karşılaşabileceğiniz bir durum haline de gelebilmektedir. Bademcik iltihabının belirtileri arasında ateş, boğaz şişmesi, boğazda kızarıklık, boğazda batma ve yanma gibi belirtiler yer almaktadır. Bu durumlardan herhangi biriyle karşılaşmanız halinde uzman doktorlar tarafından muayene edilerek doğru ilaç tedavisi ve doğru tedavi sürecinde kontrol altında kalmanızı tavsiye ederiz. Bademcik iltihabı gibi tedavisi süresince antibiyotik kullanılan rahatsızlıklarda doktor kontrolünde verilmeyen ilaçları kullanmamanızı öneririz. Kulaktan dolma bilgilerle tedavi sürecine zarar vermeden kontrol altında kısa sürede atlatabileceğiniz bir rahatsızlık. Peki bu rahatsızlığa bitkisel bir çözümle yaklaşmak istediğimizde doğa bize ne sunuyor? Hiç kuşkusuz sarımsak. Birçok rahatsızlığın önleyicisi hatta tedavi edicisi olarak doğal antibiyotik göreviyle birçok insanı gereksiz ilaç kullanımından kurtaran bu mucize besin bademcik iltihabında da çeşitli yöntemlerle en çok tercih edilen besindir.

Bademcik İltihabında Sarımsak Kullanımı

Sarımsak antibiyotik etkisiyle birçok hastalığın tedavisinde geçmişten günümüze ana tedavi olarak uygulanmaktadır. Bunun yanında sağlıklı insanlarında sağlıklarını korumak için günlük olarak, haftalık olarak çeşitli periyotlarla tükettiği hayatımızda oldukça etkili bir besindir. Sarımsağı özellikle boğaz rahatsızlıkları, bademcik enfeksiyonları gibi mikrop ve virüslerin vücudumuza direkt olarak girebileceği bölgelerde kullanılmasını uzmanlarda ilaç tedavisinden önce bitkisel olması yönünden tercih ederek hastalarına önermektedir. Alternatif tıpta oldukça önemli yeri olan sarımsağın bademcik iltihabın kullanımında sık sık rastladığımız tedavi yöntemlerinden. Sarımsağın bademcik iltihabında kullanımı ise oldukça çeşitli olup kısa sürede iyileşme sağlamasıyla tercih edilme oranı yüksektir.

1. Çiğ sarımsak

img2012052015295896

 

Sarımsak kullanımı için en sık rastlanan yöntem sağlıklı insanlarında tercih ettiği günlük olarak bir diş sarımsağın çiğ şekilde ağız yoluyla çiğnenmeden yutulmasıdır. Çevrenizde bu yöntemi herhangi bir rahatsızlığı olmamasına rağmen uygulayan insanlara rastlamanız mümkün. Ancak özellikle bademcik iltihabında bir diş sarımsağı ortadan ikiye bölerek suyunu emmeniz sizi oldukça rahatlatacaktır. İçerdiği antioksidanlarla mikropların ve zararlı bakterilerin iltihaplı bölgeden uzaklaşmasını sağlayarak iltihabın dinmesini sağlar. Yapısında bulunan antibiyotik etkisiyle iltihabın kısa sürede geçmesini sağlar. Sonrasında ağzınızda kalacak koku için endişeleniyorsanız bu durum içinde bir tutam maydanoz tüm sarımsak kokusunu giderecektir. Üstelik etkili yapısıyla sarımsağın iyileştirici gücüne katkı sağlayacaktır.

2. Sarımsak çayı

garlic-ginger-tea

 

Diğer bir bademcik iltihabına uygulanacak sarımsak yöntemi ise sarımsak çayıdır. Sarımsak çayını birkaç diş sarımsağı kaynamış suyun içine atıp on dakika demlenmesini bekleyerek elde edeceğiniz gibi bu çaya karabiber veya acı biber ekleyerek de tüketmeniz mümkün. Eğer tadı sizi rahatsız edecek olursa içerisine biraz bal koyarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Ağızda bırakacağı koku için diğer yöntemde olduğu gibi maydanoz tüketmeniz sağlıklı ve kesin bir çözüm olacaktır. Maydanozu tercih etmiyorsanız naneyide tercih edebilirsiniz. Sarımsak çayı sonrası nanede sağlıklı bir koku giderici olarak sıkça tercih edilmektedir. Sarımsak çayını bademcik iltihabınız kendini göstermeye başladığında günde bir kez olarak tüketmeye başlayabilirsiniz. Kısa sürede iltihabın ilerlemesini önlediğini ve olası ateş, ağrılarınızın önüne geçtiğini gözlemleyebilirsiniz. Sarımsak çayını bademcik iltihabında çocuklarda ve yaşlılarda rahat bir şekilde aynı ölçü ve sürelerde uygulamanız mümkün. Eğer bademcik iltihabını yıl içerisinde sürekli yaşıyorsanız bu çayı günlük yaşantınızda tüketmeniz iltihabın önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Sarımsak çayı tüketilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise tansiyondur. Tansiyon hastaları tüketmeden önce tansiyonlarının kontrol altında olup olmadığını kesinleştirerek tüketebilirler.

3. Zeytinyağlı sarımsak

sarimsak-yagi-nasil-yapilir

Son olarak sarımsağı sarımsak döveceği ile ezerek içerisine birkaç damla zeytinyağı damlatıp bir süre dinlenmesini bekledikten sonra lapa şeklinde tüketebileceğiniz gibi bu lapayı yemeyi tercih etmezseniz lapa üzerine çıkan sarımsak suyu ve zeytinyağı karışımını da tüketebilirsiniz. Sarımsak dövüldüğünde ortaya çıkan suyunda sarımsakta sağlığa dair bulabileceğiniz her şeyi bulmanız mümkün. Zeytinyağıyla sarımsağın faydalı suyunun posasından daha kısa sürede ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Bademcik iltihabı tedavisinde bu karışımı iki günde bir uygulamanızla birlikte boğazınızın yumuşadığını ve iltihabın beklediğiniz süreden daha kısa sürede geçtiğini göreceksiniz.

Gördüğünüz gibi bademcik iltihabıyla başa çıkmanın tek yolu bademcik aldırması veya antibiyotik ilaç kullanımı değildir. Doğaya özellikle iltihaplı bölgeleri iyileştirmesi için gönderilmiş bu mucize besin, sarımsağı çeşitli yöntemlerle tüketerek bademcik iltihabından kısa sürede kurtulmanız mümkün.

Sarımsağı bademcik iltihabında  çiğ olarak tüketemiyorsanız yemeklerinizin içinde yer vermeniz hastalığın daha kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. İlaç kullanımı sırasında da sarımsağı yukarıdaki tariflerle uygulamanız mümkündür. İlaçla beraber her hangi bir yan etkisine rastlamazsınız. Ancak yukarıda belirtilen gibi tansiyon hastalarının sağlıklı insanlara nazaran daha dikkatli tüketmeleri önerilmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.