Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bademcikte Beyaz Leke ve Şekil Bozukluğu Nasıl Geçer?

Boğazda bulunan ve vücuda giren virüs, alerjen ve bakterileri süzmekle görevli bademcikler, bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Zaman zaman bademciklerde beyaz leke ve şekil bozukluğu görülebilir. Tıpta magma ya da tonsillolith olarak ortaya çıkan oluşumlar genellikle ciddi bir rahatsızlık değildir. Bademcik taşı da denilen bu partiküller kötü bir kokuya ve ağızda tat değişikliğine sebep olduğu için rahatsız edicidir. Ancak bu kokunun ortaya çıkacak kadar yoğun olması ile fark edilir. Büyüklükleri pirinç tanesi kadardır. Nadiren daha büyük boylara ulaşmış olanları görülür, büyük boyutlara ulaşanları ağrıya yol açabilir. Peki, bademcikte beyaz leke ve şekil bozukluğunun nedenleri nelerdir, leke ve şekil bozukluğu nasıl geçer?

Bademcikte Leke ve Şekil Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Bademcik taşları, bademciklerde bulunan çukurlarda biriken maddelerin sertleşmesi ile oluşur. Ağırlıkları 300 mg ile 40 gr arasında değişebilir. Bademciklerin arkasına yerleşmiş olanları ancak röntgen ile tespit edilir ve genellikle iltihapla karıştırılır. Bu durum da gereksiz antibiyotik kullanımına yol açar. Bademcik taşında iltihap oluşması ancak rahatsızlığın ilerleyen safhalarında olabilir. Bademcikte beyaz leke ve şekil bozukluğunun nedenlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sık tekrarlayan bademcik iltihapları,
 • Dişte bulunan çürüklerde kaynaklı bakteri oluşumu,
 • Kalsiyum ve magnezyum birikmesi,
 • Burun tıkanıklığı yüzünden solunumun ağızdan yapılması ve sonucunda boğazın kuruması,
 • Genizde yaşanan akıntı sorunu,
 • Bademciklerde yemek artıklarının birikmesi.

Bademcikte Beyaz Leke ve Şekil Bozukluğunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu oluşumlar genellikle kendiliğinden geçebilir. Bademciklere bastırarak bu taşları bulundukları yerden çıkartmaya çalışmak doğru değildir. Bademciklerde kanamaya ve tahrişe neden olabilir. Her ihtimale karşı, doktor tarafından tanı konulması önemlidir. Çok rahatsız edici durumlarda ise kulak, burun, boğaz doktorları küretaj yöntemi ile taşları çıkarır. Bu küçük müdahalelerin yeterli kalmadığı durumlarda ise cerrahi yöntemler denenir. Bunların başında ise lazer gelir. Lazer ile bademciklerde bulunan çukurlar düzleştirilerek, bu bölgede gıda artıklarının birikmesi önlenir.

Lazer uygulaması lokal anestezi ile yapılır. Eğer sorun sürekli tekrar ediyor ve tahammül edilemeyecek boyutlara ilerlemiş ise bademciklerin tamamı alınabilir. Bu yöntem ancak çok zorunlu kalındığı durumlarda uygulanır. Bademciklerde lekelenme süreklilik haline dönüşürse, önleyici tedaviler tavsiye edilir. Önleyici tedavi, taş oluşum nedeni tespit edildikten sonra arkasında yatan nedeni kaldırmaya yönelik planlanır. Aşağıdaki yöntemler ile bademcik lekelerine belirli bir oranda fayda sağlayacak uygulamalardır;

 • Tuzlu Su İle Gargara: Tuzlu su ile yapılacak gargara, boğazda bulunan bakterilerin kontrol altına alınmasını sağlar.
 • Düzenli Ağız Bakımı: Ağız ve diş sağlığının düzenli olarak yapılması, bademcik taşı oluşumunda önleyici yöntemlerden biridir. Dişlerin düzenli fırçalanması ve uygun ürünlerle gargara yapılması bakteri oluşumunu minimum düzeye indirir. Ağızda var olan çürük dişlerin ise bu esnada tedavisinin yapılması önemlidir.
 • Süt ve Süt Ürünleri Tüketmemek: Doktor, hastasından belirli bir süre kalsiyum içeren gıdalardan uzak durmasını isteyebilir. Bunların başında ise süt ve süt ürünleri gelir.
 • Adaçayı Gargarası: Adaçayının antiseptik özelliği vardır. Adaçayı ile gargara yapılabilir. Bunun için sıcak suyun içine atılmış adaçayının demlenmesi beklenir. Süzülen çay ile gargara yapılır.
 • Burun Tıkanıklığını Giderme: Serum fizyolojik kullanarak burunda mevcut tıkanıklığın açılması ve ağız yoluyla yapılan solunumun engellenmesi sağlanır. Serum fizyolojik spreyler eczanelerden satın alınabileceği gibi evde de hazırlanabilir. Bir su bardağı kaynamış ve soğutulmuş suya bir çay kaşığı karbonat ve tuz atılır. İyice karıştırıldıktan sonra kullanılabilir.
 • Elma Sirkesi: Antioksidan, antienflamatuar ve antiseptik özellikleri bulunan elma sirkesinin çare olmadığı dert yok. Boğaz hijyenini sağlamak için de elma sirkesinden faydalanmak mümkün. Su ile birebir ölçülerde seyreltilmiş elma sirkesi ile düzenli olarak yapılacak gargara, bu bölgeyi temizleyecektir.
 • Karanfil: Enfeksiyonlara iyi gelen karanfil önleyici tedavi olarak kullanılabilir. Bunun için birkaç adet karanfil çiğnenebilir. Bir başka yöntem ise karanfil çayıdır. Sıcak su ile demlenen karanfil çayı ile gargara yapmak ya da içmek ileride boğazda oluşabilecek problemleri hafifletir.
 • Nane Çayı: Nane çayı boğazda oluşan kuruluğun giderilmesi için birebirdir. Nane çayı içine limon sıkılarak da tüketilebilir. Ağızda çiğnenecek birkaç adet taze nane yaprağının ise kötü kokuları bastırıcı etkisi vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.