Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bademcikte Yara

Bademcikte meydana gelen yaralar birçok kişiyi etkileyen rahatsızlıklardan birisidir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ve çocuklarda bademcikte yara görülür. Bademcikte yara oluşmasının birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerden ilki enfeksiyondur. Bademcikte yara oluşumu gözlendiğinde doktora giderek tedavi olunmalı ve gereken ilaçlar kullanılmalıdır.

Bademcikte yara oluşumu kişinin yutkunmasını da olumsuz yönde etkiler. Yutkunma sırasında ağrı meydana gelebilir ve bunun sonucunda da kişide iştah kaybı görülür. İştah kaybının sonucu da hem çocuklarda hem de yetişkin bireylerde olumsuzdur. Çocuklar gerekli vitamini alamadığı için vücutları bitkin düşer ve hastalığın geçme süresi uzar. Bademcikte yara oluşumu genelde soğuk aylarda görülür.

Bademcikte Yara Neden Olur?

Bademcikte yara oluşmasının birçok farklı sebebi olabilir. Vücudumuza giren enfeksiyonlar ve bakteriler solunum yolumuzu da kullanarak vücuda giriş yapabilir. Bu sırada da bademcik ile karşılaşırlar. Bademcikler bu enfeksiyonla karşılaştığında olumsuz etkilenir ve bademciklerde şişme, yara oluşumu gözlenir.

Bademcikte yara oluşumu ve şişmeler yemek borusunu daralttığından dolayı da lokmaları yutarken kişi zorlanır ve kişinin iştahı kapanabilir.

Bademcikte yara oluşmasının en önemli nedenlerinden bir diğeri de soğuk havalardır. Kış ayları gibi soğuk havalar da kişiler sağlıklarına dikkat etmediklerinde grip, nezle gibi hastalıklara yakalanırlar ve bunlar ilerleyince bademcikte yara oluşumuna neden olabilir.

Bademcikte Yara Olduğunun Belirtileri

Bademcikte yara oluşumu çok kolay bir şekilde anlaşılabilir. Kişi su içerken ya da herhangi bir şey yerken yutkunduğunda boğazında ağrı hisseder. Bu bademcikte yaradan dolayı oluşan bir yutkunma ağrısıdır. Buna ek olarak kişide garip bir ağız kokusu da oluşabilir. Bu ağız kokusu başkalarını etkilemese de kişi tarafından hissedilir.

Bademcikte yara oluşmasının bir diğer belirtisi de kişinin boğazında bir parça varmış gibi hissetmesidir. Eğer boğazında bir parça varmış gibi hissediliyorsa, derhal doktora görünülmelidir.

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bademcikte yaranın ilerlemesi ile görülen bazı belirtiler vardır. Bademcikteki yara ilerlediğinde mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler de görülebilir. Bu belirtilerin göründüğü kişiler halsiz bir durumda olurlar ve yorgun düşerler. Hatta çocuk yaştaki hastalarda ateş de görülebilir.

Bademcikteki yara sinsi bir sorun da olabilir. Bazen, vücutta belirtileri görülmeden bademcikler zehirli salgı salgılar. Bu salgı da kişinin karaciğerine ve böbreklerine zarar verir ve organların bademciklerden olumsuz etkilenmesine neden olur. İşte bundan dolayı bademcikteki yara hafife alınmamalıdır.

Bademcikte yara oluşumundan en çok küçük çocuklar etkilenir. Çünkü küçük çocukların bağışıklık sistemi de güçsüzdür. Bu gibi durumlarda boğazda bademcik oluşumu ağız içine ışık ile bakılarak kolayca tespit edilebilir.

Bademcikteki Yaranın Tedavisi

Bademcikteki yaranın sebepleri ve belirtileri gibi tedavisinin de nasıl yapıldığı önemlidir. Bademcikte yara belirtilerini gördüğünüzde derhal doktora gitmelisiniz. Doktor teşhis koyduktan sonra sizin için uygun olan tedaviye başlar.

Doktor tedavisine ek olarak evde de doğal yöntemlerle de tedaviyi devam ettirebilirsiniz. Böylece bademcikteki yaranın verdiği ağrı hissini biraz da olsun azaltabilirsiniz. Hastalığı da daha çabuk atlatabilirsiniz. Bilindiği gibi adaçayı doğal antibiyotik özelliği gösteren bitkilerden birisidir ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Adaçayı, enfeksiyon ve iltihap gibi nedenlerden dolayı meydana gelen bademcikte yara tedavisi için de rahatça kullanılabilir. Adaçayını çay olarak hazırlayıp daha sonrasında üzerine bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz. Adaçayını çay şeklinde tüketebileceğiniz gibi boğazınızı rahatlatmak için gargara olarak da kullanabilirsiniz.

Bademcikteki yaranın tedavisinde hijyen oldukça önemlidir. İyileşme sürecinde aşırı soğuk ve aşırı sıcak yiyeceklerin, içeceklerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Böylece iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Bol bol C vitamini içeren meyveler ve sebzelerin tüketilmesi bademcikte yaranın geçmesinde önemli rol oynar.

Tedavi sürecinde boğazınızın rahatlaması ve ağrının biraz olsun azalması için pastil de kullanabilirsiniz. Pastili herhangi bir eczaneden temine edebilirsiniz. Pastil aynı zamanda nefes almanızı da kolaylaştırdığı için yaradan dolayı meydana gelen zorlanmayı azaltacaktır.

Bademcikte yaranın olduğu zamanda su tüketimi de artırılmalıdır. Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi önemlidir. Vücut direncinin artırılması için de bolca sebze ve meyve tüketilmelidir. Ayrıca vücut sağlığından ve tedavinin aksamaması için sigaradan ve sigara içilen ortamlardan da uzak durulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.