Yiyeceklerinize sağlıklı ve lezzetli eklentiler yapabilmek için tatlı ve tuzlu çeşitlere sahip olan bademi tüm yıl boyunca marketlerden temin edebilirsiniz. Tüm yıl bulunmasına rağmen aslen taze olarak yaz aylarında sağlıkla tüketebilirsiniz. Fındık ailesinden gelen badem, inanılmaz popüleriteye sahip bir ağaç meyvesidir. Yağ bakımından yüksek olmasına rağmen, besin değerleri ve sağlık açısından faydaları oldukça fazladır. Doğal ve tuzlanmamış bademler lezzetli ve besleyici bir atıştırmalıktır. Ayrıca birçok faydası da bulunmaktadır. Bir avuç besleyici badem kalp sağlığına faydalı, kilo almayı engelleyici ve ayrıca diyabet ve alzheimer gibi hastalıklar ile savaşmada da oldukça faydalı etkiler gösterebilir.

Badem ayrıca vitamin, mineral, protein ve lif deposudur. Sadece bir avuç badem günlük protein ihtiyacınızın sekizde birini karşılamaktadır. Bademin faydaları yüzyıllardır bilinmekte ve belgelenmiş olarak da bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde diyetlerinizde bademe yer verebilirsiniz. Ayrıca badem, E vitamini, kalsiyum, magnezyum ve potasyum bakımından zengin, şeker içeriği bakımından düşüktür. 23 bademden oluşan bir serviste 13 gram sağlıklı doymamış yağ, 1 gram doymuş yağ, sıfır-kolesterol ve sıfır-tuz bulunmaktadır. Ayrıca 23 bademden oluşan bir serviste sadece 160 kalori bulunmaktadır. İçerisinde yer alan doymamış yağ sağlıklı bir içeriğe sahip, doymuş yağlarda sağlıksız bir içeriğe sahiptir.

Şimdi de bademin sağlığa olan etkilerini daha derinden inceleyeceğiz. Daha sonrasında ise bademin fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsedip, son olarak da besin değerlerine ait bir tabloyu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

1.Antioksidan

1

Badem, inanılmaz bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar oksidatif stresten korunmanızda yardımcı olur. Bu da hücrelere hasar vermekte ve yaşlanma ile kanser gibi hastalıklara sebep olmaktadır. Güçlü bir özelliğe sahip olan antioksidanlar, çoğunlukla cildin kahverengi tabakasında toplanırlar. Bu tabaka güneş ışığına en çok maruz kalan tabakadır. Bu yüzden güneşten gelen ultraviyole yani zararlı ışınların cilde zararlı etkiler vermesini önler ve başta kanser olmak üzere zararlı hastalıklardan korunmanızı sağlar. 60 adet sigara kullanan erkek üzerinde yapılan araştırmaya göre 4 haftalık periyot içerisinde her gün 84 gram badem tüketenlerin, oksidatif stres riski yüzde 23-24 arasında azaldığı ortaya çıkmıştır. Kansere sebebiyet veren vücudumuzda bulunan serbest radikallerdir. Bu serbest radikaller kontrolsüz büyüme gerçekleştirerek tümörleri oluşturmaktadır. Kanser ile savaşmak için bademin ve diğer doğal besinlerin içinde yer alan antioksidan büyük bir öneme sahiptir.

2.Hücre Zarı

www.erguven.net-canlilarin_temel_birimi_hUcre_(10)

E vitamini, yağ çözücü antioksidanların bir grubudur. Bu antioksidanlar vücut hücrelerini oksidatif etkiden korur ve hücre zarı oluşumunu destekler niteliktedir. Badem, dünyanın en iyi E vitamini kaynaklarından birisidir. Bir avuç badem günlük ihtiyacınız olan E vitamini ihtiyacınızın yüzde 37’sini karşılar. Pek çok çalışmaya göre kalp hastalığı, kanser ve alzheimer gibi hastalıkların oluşma riskini azaltmak için badem tüketimine önem gösterilmesi gerektiği onaylanmaktadır.

3.Kan Şekeri

Diabetes-1

Fındık familyası, karbonhidrat bakımından düşük, sağlıklı yağlar, protein ve lif bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu da şeker hastalığına sahip kişiler için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca badem, magnezyum bakımından da oldukça zengindir. Magnezyum, kan şekerinin kontrol edilmesini sağlar ve 300’den fazla bedensel süreçler için önemli bir mineraldir. Günlük alınması gereken magnezyum miktarı 310-420 mg’dır. 2 avuç badem tüketimi ile bu miktarın hemen hemen yarısı olan 150 mg’lık kısmını almış olursunuz. Ayrıca diyabet 2 hastalığının oluşmasının yüzde 25-38 yüzdelerindeki sebebi magnezyum eksikliğinden dolayı meydana gelmekte ve yetersizliği düzeltmek için kan şekeri seviyenizin düşmesi, insülin seviyenizin yükselmesi gerekir.

Günümüzde büyük sağlık sorunlarından kabul edilen diyabet 2, yüksek magnezyumlu yiyecekler tüketilerek düzeltilebilir. Bu yüzden badem tüketimine gereken önemi vermeniz gerekmektedir.

4.Tansiyon

Doctor/nurse checking blood pressure with sphygmomanometer gauge in focus.

Yüksek kan basıncı kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklara sebep olmaktadır. Magnezyum eksikliği, kan basıncı problemleri ile oldukça alakalıdır. Ayrıca kilolu olup olmamanız ile herhangi bir alakası yoktur. Çalışmalar göstermiştir ki magnezyum eksikliğini düzeltmek, kan basıncında büyük kayıplara yol açacaktır.

5.Kolesterol

kolesterol-damar-plakları

Kandaki LDL lipoprotein seviyesinin yüksek olması kalp hastalıklarının oluşması için önemli bir etkendir. LDL seviyesinin düzgün olabilmesi için badem tüketilmesi gerektiği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. 16 haftalık bir çalışmada, 65 pre-diyabetik yani diyabet öncesi hastanın, bademde bulunan kalori miktarının yüzde 20’si LDL kolesterol seviyesini ortalamalara yani 12.4 mg/dl seviyesine çekmektedir. Başka bir araştırmada ise günde 1.5 avuç badem tüketimi LDL seviyesini düşürürken, iyi kolesterol olan HDL seviyesini yükseltmektedir.

6.Kalori Alımı

Diet?

Bademin kalori alımını ve açlığı azalttığı yaygın olarak bilinmektedir. İçeriğinde yüksek protein ve lif, düşük karbonhidrat bulunmaktadır. Protein ve lifin tokluğu arttırıcı özelliği vardır. Badem tüketerek daha tok hissedebilir, böylece daha az yemek yer ve daha az kalori alırsınız. 137 katılımcı ile 4 hafta süren bir araştırmada, tüm katılımcılar günlük 1.5 avuç badem tüketmişlerdir. Sürecin sonunda katılımcılar arasında tokluk hissi artmış ve bu oran yüzde 37 olarak belirlenmiştir.

7.Kilo Kaybı

metabolik-sendrom

Bademin içerisinde yer aldığı fındık familyası, yıkımı ve sindirimi zor olan besinlerin sindirilmesine yardımcı olur. Bademin içerisindeki kalorinin yüzde 10-15’i absorbe edilmez ve metabolizma hızını arttırıcı etkiler gösterir. Açlıkla mücadelede zayıflama diyetlerinde bademin büyük bir etkisi vardır.

Bir araştırmada günlük 3 avuç badem tüketen bir kişinin kilo vermede, karbonhidrat ile zenginleştirilmiş bir diyet yapan kişiye göre, kilo kaybetme oranı yüzde 67 daha fazladır.

Bir başka araştırmada 100 kilo ve üzeri bayanlar üzerinde yapılmıştır. Badem tüketenlerin, tüketmeyenlere göre daha fazla kilo kaybettiği belirtilmiştir. Özellikle bel ve çevresindeki incelme dikkat çekmiştir.

Yağ oranı yüksek olsa da içerisindeki yağ doymamış ve sağlıklı yağ olduğu için badem kesinlikle kilo vermede dost bir besin kaynağıdır.

8.Kalp

HeartHealth

Badem gelişmiş kan lipid seviyeleri ile kalp için sağlıklı bir besindir. Koroner kalp hastalığı risk faktörleri ve hiperlipidemik konuda diyet yapanlar hakkında yapına bir araştırmada aperatif olarak badem önemli bir yere sahiptir. Çünkü içerisindeki protein ve lif seviyesi ile yağlı asit bileşenleri koroner kalp rahatsızlıklarını önler niteliktedir.

Şimdi de badem tüketiminde oluşabilecek yan etkilerden bahsedip, son olarak da bademe ait bir besin değerleri tablosunu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Fazla Badem Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Bademin normal miktarlarda tüketilmesinin herhangi bir yan etkisi ve sağlığa zararı yoktur. Ancak aşırı miktarlarda tüketimi belirli yan etkilere sebebiyet verebilir.

Kilo alma aşırı badem tüketmenin getirdiği zararlardan biridir. Bir avuç bademde 163 kalori bulunmaktadır. 3500 kalori üzerinde tüketirseniz yaklaşık 500 gramlık bir kilo kaybınız olur. Günlük diyetinize 500 kalori daha eklemeniz durumunda kilo alabilirsiniz.

Bir diğer yan etkisi ise E vitamini fazlalığıdır. Günlük bir avuç badem tüketimi E vitamini ihtiyacınızın yarısını karşılayacaktır. Bu yüzden badem tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir. E vitamininin aşırı dozajlarda alınması görüşte bulanıklığa ve baş ağrısına sebep olur.

Diğer yan etkileri ise badem her ne kadar sağlıklı yağlar içerse de fazla miktarda alımı vücutta yağlanmaya sebep olacaktır. Son olarak bademe karşı alerjik reaksiyona sahip olanların badem tüketiminden uzak durmaları ve doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Son olarak bademe ait besin tablosunu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız. Umarız vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda bademin faydalarını ve yan etkilerini sizlere daha iyi açıklamış oluruz.

Bademin Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal) 575
 • Toplam yağ 49 g
 • Trans yağ 0 g
 • Kolesterol 0 mg
 • Sodyum 1 mg
 • Potasyum 705 mg
 • Karbonhidrat 22 g
 • Diyet lifi 12 g
 • Şeker 3,9 g
 • Protein 21 g
 • A vitamini 1 IU
 • C vitamini 0 mg
 • Kalsiyum 264 mg
 • Demir 3,7 mg
 • D vitamini 0 IU
 • Piridoksin 0,1 mg
 • B12 vitamini 0 µg
 • Magnezyum 268 mg