Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bağırsak Gazına Karşı Bitki Çayları

Birçok besin maddesinin insan vücudunda gaz yapıcı bir etkisi bulunur. Mide ve bağırsağın ortak çalışması sonucunda ortaya çıkan gaz, sindirime dahil olan bakteriler ile birlikte karnın şişmesine ve karın bölgesinde ağrıya neden olur. Bir süreden sonra gazın çok fazla olması sebebiyle insanlar kendini rahatsız hissetmeye başlarlar ve bu durum tedavi etmek için bazı çözüm önerisi ararlar. Bağırsaklarda meydana gelen gaz, aynı zamanda karın ağrısına ve şişkinliğe neden olduğu için, bazı durumlarda tedavi edilmesi gerekebilir. Sindirimin daha hızlı olmasını sağlamak ve bağırsak hareketlerini güçlendirmek için doğal özelliği olan bitkisel çaylar hazırlamak mümkündür. Bağırsak gazının oluşumunu önlemek için çeşitli bitki çaylarını kullanabilirsiniz.

Bağırsak Gazına İyi Gelen Bitki Çayları

Bağırsak gazı toplum içerisinde herkesi çok rahatsız eden bir durumdur. Aynı zamanda bağırsak gazı karın şişmesine ve ağrısına neden olduğu için mutlaka tedavi edici bir ürün kullanılması gerekir. Bunun için bağırsak gazını önlemek ve sindirimi hızlandırmak için bazı bitkisel çayları içebilirsiniz.

1. Anason Çayı

Anason Çayının Faydaları

Bağırsaklarda meydana gelen gazı kontrol altına almak ve sindirim hızlandırmak için dünyada en çok tüketilen çaylardan biri anason çayıdır. Hazımsızlık gibi sindirim sorunlarında en çok tercih edilen bitkilerden biri anasondur. Aynı zamanda anason çayı vücutta oluşan şişkinliği alır ve daha sağlıklı bir sindirim süreci geçirmenize yardımcı olur. Özellikle yemeklerden sonra içebileceğiniz anason çayı sindirime ve karın şişkinliğine iyi gelir.

Anason Çayı Nasıl Yapılır?

Bağırsak gazı sorunu için uygulayabileceğiniz anason çayını hazırlamak için gerekli malzemeler, 4 adet anason yıldızı ve 1 su bardağı sudur. 1 su bardağı suyu bir cezvede kaynatın. Anason yıldızlarını suya ekleyin ve 10 dakika boyunca demlemeye bırakın. Her öğünden sonra günde üç kere olacak şekilde içebilirsiniz. Düzenli olarak anason çayı içmeniz durumunda bağırsak gazı azalacak ve sindirimle ilgili bir sorununuz kalmayacaktır. Anason çayını bağırsak gazı tedavisinde uygulamak için haftada 2 ya da 3 bardak düzenli olarak içebilirsiniz.

2. Rezene Çayı

Rezene Çayının Faydaları

Bağırsak gazı ve sindirim sorununuzda kullanabileceğiniz bir diğer bitki de rezenedir. Rezene bitkisi genellikle çay şeklinde tüketilir. Rezene çayı hazımsızlık, mide ağrısı, gaz ve sindirime bağlı olan diğer sorunlar için tercih edilir. Ancak rezene çayının fazla kullanımı sonucunda bazı yan etkileri ortaya çıkabilir. Düzenli olarak ilaç kullanması gereken kişilerin rezene tüketmesi önerilmez. Eğer rezene çayını içmek isterseniz doktorunuza danışmanız gerekir.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Bağırsak gazı ve sindirim sorunu için kullanabileceğiniz rezene çayını düzenli olarak içebilirsiniz. Rezene çayını hazırlamak isterseniz ihtiyacınız olan malzemeler ise, 1 yemek kaşığı rezene, yarım yemek kaşığı kakule ve 1 bardak sudur. 1 bardak sıcak suyun içerisine rezene ve kakuleyi ilave edin. 10 dakika boyunca demlenmesi için bekleyin. Rezene çayını genel olarak tüm öğünlerden sonra düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kere içebilirsiniz.

3. Zencefil Çayı

Zencefil Çayının Faydaları

Bağırsak gazı sorununu gidermek için düzenli olarak zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefil dünyada birçok sindirim sorunu için kullanılan şifalı bir bitkidir. Zencefilin içeriğinde yer alan ginderol, anti-enflamasyon ve gaz şişkinliği sebebiyle oluşan sorunların giderilmesinde büyük ölçüde fayda sağlar. Zencefil aynı zamanda insan vücudunda birçok sebepten oluşan iltihabın ve ödemin atılmasında büyük oranda yardımcı olur.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Zencefil çayı için ihtiyacınız olan malzemeler, 1 parça taze zencefil, yarım limon suyu, 1 yemek kaşığı bal ve 1 bardak sudur. İlk olarak suyu bir cezvede kaynatın ve zencefil ilave edin. Bir süre daha kaynatın. Kaynadıktan sonra içerisinden zencefili alın, limon ve balı ilave edin. Karıştırdıktan sonra ılık hale gelince içebilirsiniz. Düzenli olarak günde 3 bardak içebilirsiniz.

4. Papatya Çayı

Papatya Çayının Faydaları

Papatya içeriğinde yer alan maddeler sebebiyle insan vücuduna birçok katkı sağlar. Papatya çayı insanların özellikle sindirim sistemini rahatlatır ve kadınların regl döneminde oluşan ağrının sona ermesini sağlar. Aynı zamanda sindirim sistemi yollarında birikmiş gazın azaltılmasında büyük ölçüde katkı sağlar.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Bağırsak gazı sorunun gidermek için papatya çayı içebilirsiniz. Papatya çayını hazırlamak için gerekli olan malzemeler, 2 yemek kaşığı taze papatya, 1 bardak su ve isteğe göre bir çay kaşığı baldır. 1 bardak suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra içerisine papatya ilave edin ve çayın üzerini örterek demlenmeye bırakın. Daha sonra papatya çayı ılık bir kıvama gelince süzgeçten geçirin ve bal ekleyin. Düzenli olarak günde 2 ya da 3 bardak papatya çayı içebilirsiniz.

5. Nane Çayı

Nane Çayının Faydaları

Nane çayı eski çağlardan beri soğuk algınlığında ve bağırsak gazı sorunlarında sıklıkla kullanılır. Mide ve sindirim rahatsızlığında kullanılan nane, içeriğinde yer alan maddeler sayesinde aşırı tokluk, mide bulantısı ve bağırsaklarda birikmiş olan gazı azaltır.

Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Nane çayı için gerekli olan malzemeler, 2 yemek kaşığı taze nane ve 1 bardak sudur. Suyu bir cezve içerisinde kaynatın daha sonra içerisine naneyi ilave edin. Bir süre demlenmesini bekledikten sonra ılık bir kıvama gelince nane çayını içebilirsiniz. Nane çayını düzenli olarak günde 2 ya da 3 bardak içebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.