Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bağırsak İltihabı Hastalığı

Bağırsak iltihabı hastalığı, nedeni henüz bilinmeyen ve aynı zamanda bağışıklık, kalıtımsal nedenler, bağırsağa ait savunma mekanizmalarının bozulması ve çevresel faktörler ile oluştuğu düşünülmektedir. Bağırsak iltihabı hastalığı, crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bağırsak iltihabı hastalığının insanlarda en sık görülme yaşı, on beş ve yirmi beş yaş arası ya da elli beş ve altmış beş yaş arasıdır. Bu hastalık her yaştan insanda görülme ihtimali vardır. Ortalama olarak topumda binde bir gibi az bir oranda görülmektedir. Kadınlarda, erkeklere oranla yüzde otuz daha fazla görülmektedir ve aynı zamanda kadınların erkeklere oranla hastalıktan yaşam kalitesi açısından daha çok olumsuz yönde etkilenmektedir. Anne adaylarının hamilelik sürecinde ortaya çıkan bağırsak iltihabı hastalığının birtakım belirtilerinde artış gözlemlenmemiştir.

Bağırsak İltihabı Hastalıkları Neden Olur?

Bağırsak iltihabı hastalığının oluşma nedeni tam olarak bilinmemektedir ama insanların yaşam tarzı ve stres gibi faktörlerin etkili olduğu tahmin edilmektedir. Bağırsak iltihabı hastalığına neden olan bir diğer etken ise insan vücudunu koruma işlevine sahip olan bağışıklık sisteminde ortaya çıkan birtakım fonksiyon bozukluğudur. Bağışıklık sistemi, insan vücuduna giriş yapmış olan virüs ya da enfeksiyonlara karşı bir savunma geliştirir, bunun üzerine bağırsak hücreleri de anormal bir şekilde saldırıya geçer. Bu nedenle bağırsaklarda iltihaplanma meydana gelir.

 Bağırsak iltihabı hastalıklarında ortaya çıkmasına neden olan birtakım faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerden biri kalıtsal faktörlerdir. Bağırsak iltihabı hastalıklarında p- antşnötrofil sitoplazmik antikoları daha fazla oranda bulunmaktadır. Bağırsak iltihabı hastalığının yol açtığı rahatsızlıklardan biri olan crohn hastalığı olan insanların çocuklarında bu hastalığa yakalanma ihtimali, genel nüfusa göre iki ya da on kat daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Her hastalığın en önemli sebepleri arasında yer alan sigara, bağırsak iltihabı hastalığında da yer almaktadır. Bu nedenle sigarayı bu hastalığa yakalanmadan önce bırakmanız gerekmektedir. Bağırsak iltihabı on iki ya da on altıncı kromozomlar ile ilgili bir hastalıktır. Bu hastalık aile bireylerinde altı kişiden birinde görülmektedir. İnsan yaşamında hareketin, sporun yer almaması sonucunda bağırsak iltihabı hastalığına yakalanma ihtimali çok daha fazladır. Spor yapmayan ve hareketsiz bir yaşamı tercih eden bireylerde bağırsak iltihabına bağlı olarak yaşanan ölümler daha fazladır. Sanayi endüstrisi çok fazla olan ya da büyük bir şehirde yaşanması sonucunda bağırsak iltihabı hastalığına yakalanma ihtimali daha fazla artırmaktadır. Aynı zamanda yüksek yağ oranı içeren ya da çok işlem görmüş olan besinleri tüketmek de bağırsak iltihabı hastalığı riskini tamamen arttırmaktadır.

Bağırsak iltihabı hastalığı bağırsakların, bağırsak sisteminin bir kısmı ya tamamının iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi mümkün olmaktadır ama bazı durumlarda hayati tehlikeye yol açmaktadır. Bağırsak iltihabının neden olduğu bir hastalık şekli ülseraktif kolittir. Bu hastalıkta bağırsak iltihabı çok uzun sürmektedir ve aynı zamanda kalıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca ülseraktif kolit, kalın bağırsakta ve rektumda yaralar oluşmasına yol açmaktadır. Bağırsak iltihabının neden olduğu bir diğer hastalık ise crohn hastalığıdır. Crohn hastalığı ise hem ince hem de kalın bağırsaklar etkisi altındayken, tüm bağırsak sistemini etkilemektedir.

Bağırsak İltihabı Hastalığının Belirtileri

Bağırsak iltihabı hastalığının bağırsakların tamamının ya da bir kısmının iltihaplanmasına bağlı olarak her insanda farklı belirtiler ortaya çıkarmaktadır. Bu hastalığın belirtilerine göre, bağırsak iltihabı hastalığı hafif ya da şiddetli olmaktadır. Bağırsak iltihabı hastalığının birtakım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler ise,

İshal : Bağırsak iltihaplanması hastalığında ortaya çıkan belirtilerden en sık görüleni ishaldir. İshal bazı zamanlarda hafif bazı zamanlarda da çok şiddetli bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Karın Ağrısı ve Kramp : İnsan vücudunda yer alan bağırsak sisteminde ortaya çıkan iltihaplanma, bağırsak fonksiyonlarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bağırsak fonksiyonlarının değişmesi sonucunda karın kısmında ağrı ve buna bağlı olarak kramplar meydana gelmektedir. Bazı hastalarda karın ağrısı ve kramp gibi belirtilerin yanı sıra, aynı zamanda mide bulantısı, kusma gibi semptomlar da ortaya çıkmaktadır.

Dışkıda Kan : Bağırsak iltihaplanması hastalığında ortaya çıkan belirtiler arasında dışkıda kan oluşması da bulunmaktadır. Dışkıda parlak kırmızı renkli kan ya da dışkının renginde koyulaşma ortaya çıkabilir. Bu belirti dışında bağırsak iltihabı hastalığına sahip olan insanlar bazı kişilerde herhangi bir kanama olmayabilir.

 

Ateş ve Bitkinlik : Bağırsak iltihabı hastalığına sahip olan kişilerde görülen belirtilerden bir diğeri ise ateş ve buna bağlı olarak bitkinlik durumunun ortaya çıkmasıdır. Birçok kişide düşük dereceli ateşlenme durumu ortaya çıkmaktadır. Bağırsak iltihabı hastalığında halsizlik, bitkinlik ve enerjide yüksek oranda bir düşüş yaşanmaktadır.

İştah Kaybı : Bağırsak iltihabının belirtileri arasında iştah kaybı da yer almaktadır. Karın ağrısının ortaya çıkması durumunda bağırsak iltihabı hastalığına sahip olan insanların iştahı da olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bu nedenle bağırsak iltihabı hastalığında iştahsızlık ortaya çıkmaktadır.

Hızlı Kilo Kaybı : Bağırsak iltihabı sonucunda ortaya çıkan bir diğer belirti ise, hızlı bir şekilde meydana gelen kilo kaybıdır. Bu iltihaplanma sonucunda bağırsaklar besin emilimini yeterli bir oranda yapamaz. Bu nedenle bağırsak iltihabı hastalığında yeme bozukluğu ve buna bağlı olarak, aynı zamanda hızlı kilo kaybı da ortaya çıkmaktadır.

Bağırsak İltihabı Hastalığının Tedavisi

Bağırsak iltihabı hastalığında doktorun uygun gördüğü tedaviye başlanır. Doktorunuzun tedavisindeki amaç, bağırsakta ortaya çıkan iltihabı azaltmak ve aynı zamanda hastalığın gösterdiği belirtilerin etkisini azaltmaktır. Bağırsak iltihabı hastalığına sahip olan kişilerin bağışıklık sisteminin zayıflaması açısından birtakım enfeksiyonlara yakalanma riski çok daha fazla olmaktadır. Bu nedenle insan vücudunu tüm virüs ve enfeksiyonlara karşı koruma işlevi olan bağışıklık sistemini güçlendirmek amacı ile bazı aşıların yapılması gerekmektedir. Bu aşılar, Haemophilus influenza, pnömokok, Hepatit B, Hepatit A ve Human Papiloma Virüs (HPV) gibidir. Bağırsak iltihabı hastalığında uygun görülen tedavinin uygulanması gereken bir ilaç tedavisi bulunmaktadır. Eğer ilaçların hastalığı çok etkilemezse doktorun tavsiyesi ile birlikte cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. Bağırsak iltihabı hastalığının tedavisi için birtakım ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Bu ilaçlar ise, anti-iltihap içerikli ilaçlar, insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar, antibiyotikler, ishal kesici anti ishal içerikli ilaçlar, ağrı kesiciler, demir minerali içeriğine sahip olan bazı ilaçlar, B12 vitamin iğnesi, kalsiyum minerali ve aynı zamanda D vitamini takviyesi, özel diyet şeklinde beslenme, yani ağız yolu ya da damar yolu ile beslenme, ameliyat ile iltihapların temizlenmesi.

Bağırsak iltihabı hastalığının tedavisinde, hastalara bol su ve sıvı takviyesi yapılması gerekmektedir. Bağırsak iltihabı tedavisinde ilk olarak yapılması gerekenler, ilk müdahalelerden önce asla yemek yenilmemesi gerekmektedir. Besin değeri yüksek olan bir bitki çayı ve aynı zamanda maden suyu tüketilmesi uygun görülmektedir. Ayrıca tuvalet ihtiyacının geciktirilmemesi gerekmektedir. Bağırsak iltihabı hastalığının tedavi süresini kısaltmak ve bu hastalığın tekrar etmemesini sağlamak için uzman doktorlar birtakım tavsiyelerde bulunmaktadır. Bu tavsiyeler tuvaletten sonra, yemek hazırlarken, yemekten önce ve yemekten sonra düzenli olarak ellerinizi yıkamanız gerekmektedir. Emin olmadığınız suları kaynatmadan içmeyin. Çatal, kaşık gibi masada olması gereken malzemelerin temiz olmasına dikkat edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.