Bağırsak kanserinin bir diğer adı da kolon kanseridir. Bağırsak kanseri genellikle kalın bağırsakta meydana gelir ve alt sindirim sisteminin bir durumudur. Bu kanser çeşidi genelde kanserli olmayan hücrelerin bir araya yığılması ile başlar. Zamanla biriken bu hücreler kansere dönüşür.

İnsanın kalın bağırsağı, kaslı, tüp şeklinde ve 1.2 metre uzunluğunda bir organdır. İnce bağırsaktan, anüse kadar uzar. Bağırsak sindirim sisteminin bir parçasıdır. Sindirim sistemi yediğimiz tüm yiyecekleri vücudun kullanabileceği bir enerjiye çeviren sistemdir. Bağırsak duvarları vücut dokularının pek çok katmanından oluşur. Bağırsak kanseri de en iç katmandan başlar. Doktorların düşüncelerine göre bağırsak kanseri 5-10 yıl gibi bir süreçte gelişmektedir. Bağırsak katmanları arasında giderek büyümeye başlar ve kas tabakalarına kadar yayılır. Hastalığın ilerlemesi durumunda ise bağırsağa yakın organlar olan mesane, rahim veya prostat bezine kadar yayılabilir.

Bağırsak Kanseri Sebepleri Nelerdir?

Belirli bölgelerdeki hücrelerde kanser oluştuğunda vücuda dağılır ve çok hızlı bir şekilde çoğalmaya başlar. Bu da birtakım hücre yığınlarının oluşmasına sebep olur ve bu hücre gruplarına tümör denir. Bağırsak kanseri ilk olarak bu hücre gruplarının en iç katmanında başlar. Bu kümelenmelere polipler denir. Ancak poliplerin oluşması, bağırsak kanserinin oluşacağı anlamına gelmez. Günümüz teknolojisinde bağırsak içerisindeki kanser gelişiminin sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak araştırmalar birtakım faktörleri ortaya çıkarmıştır. Bunlar ise;

  • Yaş: Bağırsak kanserinin oluşması ve gelişmesi yaşa bağlı bir durum olup, yaş ilerledikçe risk durumu artmaktadır. Her 10 durumdan 9’u 60 yaş ve üzeri kişilerde gerçekleştiği ortaya çıkmıştır.
  • Aile Geçmişi: Anne, baba, abi veya kız kardeş gibi yakın akrabalarınızın, 50 yaş ve altında bağırsak kanser teşhisi konulduğunda doğal olarak sizin de bağırsak kanseri riskiniz artmaktadır. Eğer bu durumun farkına vararak teşhis işlemi için doktora giderseniz hastalığın gelişimini durdurmak adına birtakım çalışmalar yapılabilir ve riskler belirlenebilir.
  • Diyet: Yapılan pek çok araştırmaya göre kırmızı ve çekilmiş et tüketiminin bağırsak kanserini arttırdığı yönündeki bilgiler doğrulanmıştır. Bu sebeple sağlık departmanları günlük 90 gram ve üzeri kırmızı et tüketimi olan kişilerin, bu miktarı 70 gram seviyesine çekmelerini tavsiye etmektedir. Ayrıca lif içeriği bakımından zengin gıdalar tüketmek de bağırsak kanseri riskini azaltmaktadır.
  • Sigara: Pek çok hastalığın ve özellikle çeşitli kanser hastalıklarının riskini arttırmakta olan tüketim maddelerinden biri de sigaradır. Sigara içen insanların bağırsak kanserine yakalanma ihtimalleri, içmeyenlere göre çok daha fazladır. Ayrıca sigara tüketiminin bırakılması ile birlikte çeşitli kalp hastalıklarının da riskleri azalmaktadır.
  • Alkol: Kötülüklerin anası olarak bilinen alkol, bağırsak kanserine de sebep olmaktadır. Gün aşırı ve çok fazla alkol tüketen kişilerin bağırsak kanserinde artış olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Obezite: Aşırı kilolu olmak ve obezite pek çok sağlıksal soruna sebep olmaktadır. Bunlardan biri de bağırsak kanseridir. Daha sağlıklı besinler tüketmek ve kilo vermek ilk yapılması gerekenlerden biridir.
  • Hareketsizlik: Aktif olmayan ve fiziksel olarak fazla hareket içermeyen işlerde çalışan kişilerin bağırsak kanseri riski artmaktadır. Evdede olsa ufak tefek jimnastik hareketleri yapmak oldukça faydalı olacaktır.
  • Diğer sebepler ise sindirim sistemi sorunları ve genetik koşullardır.

Bağırsak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak kanserinin pek çok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler diğer hastalıkların belirtileri ile çelişebilmektedir. Bu yüzden genel olarak karıştırılmaya müsait bir durumdur. Herhangi bir belirtinin tespit edilmesi durumunda derhal bir doktora gidilmesi ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Bağırsak kanser belirtileri temel olarak 3 ana başlık altında incelenebilir. Bunlar;

1.Dışkıdan Kan Gelmesi

1085707_620x410

Bağırsak kanserinin ana belirtilerinden biri de dışkıdan kan gelme durumudur. Hemoroid semptomları da bu duruma benzer olduğu için karıştırılmaktadır. Bu durumun dışında arka kısımda rahatsızlık oluşması, acı, kaşıntı ve yumru oluşması gibi belirtileri içermektedir.

2.Bağırsak Hareketleri

Mide-bağırsak-sistemi-rahatsızlıkları-tedavisi-biorezonans

Bağırsak hareketlerinde kalıcı bir değişiklik olması da bağırsak kanserinin belirtilerinden biridir. Bu duruma örnek olarak çok sık tuvalete gitme, gevşek bir dışkı atımı ile birlikte kan gelmesi sayılabilir.

3.Mide Ağrıları

Stomach-ache-4

Diğer bir bağırsak kanseri belirtisi de mide ağrılarıdır. Çeşitli rahatsızlıklar ve şişkinlik oluşması genellikle yemek yedikten sonra, yeme isteğinin kapanması ve bu duruma bağlı olarak kilo kaybı da bağırsak kanserine işaret etmektedir. Bu gibi belirtiler ile karşılaştığınızda derhal bir doktora giderek kontrol ettirmeniz de büyük faydalar vardır.

Bağırsak Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bağırsak kanseri belirtileri sebebiyle gittiğiniz bir tıbbi kuruluşta ilk olarak size birtakım sorular sorulacaktır. Bu sorular ailenizden herhangi birinin bağırsak kanseri olup olmaması ile ilgili sorular olacaktır. Hemen ardından arka kısmınızdan ve midenizden birer doku örneği alınarak birtakım incelemelere tabi tutulacaktır. Bu testler rahatsız edici olabilmektedir. Özellikle arka kısımdan alınan örnekler utanç verici olabilir ancak sağlığınız ön koşuldur ve bu test bir dakikadan az sürmektedir.

Yapılan teşhisler sonrası teşhis tam olarak konulamamış ise esnek sigmoidoskopi denilen bir yönteme başvurulur. Bu aşama da sigmiodoskopi cihazı ile rektum ve kalın bağırsaktan alınan birer örnek incelenir. Uzun, ince ve esnek bir tüp üzerine takılmış ufak bir kamera ile rektumunuzdan bağırsaklara doğru bir görüntü analizi alınır. Bu kamera bir monitöre bağlıdır.

Bir diğer belirleme yöntemi ise kolonoskopidir. Tüm kalın bağırsağınızdan birtakım örnekler alınır. Bu işlem kolonoskop isimli bir cihaz yardımıyla yapılır. Sigmiodoskopa benzer ancak biraz daha uzundur. Kolonoskopi ile inceleme yapılmadan önce midenizin boş olması gerekmektedir. Test yapılmadan önce sakinleştirici ve test sırasında sizi rahatlatıcı bir ilaç verilir. Acı verici bir durum değildir ancak rahatsız hissetmenize sebep olabilir.

Bağırsak Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ameliyat en çok kullanılan ttedavi yöntemidir. Ancak kemoterapi, radyoterapi ve biyolojik tedaviler de hastalığın safhasına göre kullanılan tedavi yöntemleridir. Tedavi işlemi bağırsağın hangi kısmında kanser hastalığının yayıldığına ve ne kadar yayıldığına bağlıdır. Çoğu koşulda ameliyat ile çözüme gidilmektedir.

Özellikle erken teşhiste tedavi yöntemi ile bağırsak kanseri durdurulmakta ve tekrar edilme ihtimali de sıfıra inmektedir. Ancak hastalık fazlasıyla yayılmış ise ve tam iyileşme mümkün değilse ameliyat dahi olunsa hastalık kendini tekrarlayacaktır.

Çok daha ileriki durumlarda ameliyat dahi olunmayacak aşamalara geçilebilir. Ancak semptomlar sık sık kontrol edilirse ve kanser tamamen yayılmadan hastalık teşhis edilirse tedavi çok daha mümkün kılınmaktadır. Hastalığın ilerleme durumuna göre kemoterapi, radyoterapi veya biyolojik tedavi yöntemleri yapılmaktadır.

Hastalığı engellemek içinse kendinize göre birtakım önlemler alabilirsiniz. Bu önlemlerin en değerlisi ise yeme alışkanlığını düzene sokmak ve dengeli beslenmektir. Özellikle aşırı kırmızı et tüketimini azaltmak, daha çok balık yemek, lif bakımından yüksek değerler içeren gevrekler, sebzeler ve meyveler tüketmek büyük bir öneme sahiptir. Yağlı ve kolesterolü yüksek olan besinler bağırsak kanserinin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Yediğiniz besinleri özenle seçerek ve yediklerinize dikkat ederek bağırsak kanserinden uzak durabilir ve oluşmasını engelleyebilirsiniz.