Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bağırsak Mantarı Hastalığı

İnsan vücudunda yer alan ağız ve aynı zamanda bağırsaklarda az miktarda mantar yaşar. İnsan vücudunda yer alan mantarların çoğu candida adı verilen mantar türüdür. Candida adı verilen mantar türü bağırsaklarda yer alan mantarların yüzde altmış ya da yetmiş gibi yüksek bir oranı oluşturmaktadır. Candida adı verilen bu mantar hem sindirim sistemini hem de besin emilimine büyük oranda yardımcı olmaktadır. Fakat candida adı verilen bu mantar farklı nedenlerden dolayı çok fazla artış gösterirse bağırsak mantarı rahatsızlığına sebep olur. Bağırsak mantarı hastalığı faydalı bakteriler, zararlı bakteriler ve aynı zamanda mantarlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bağırsak yapısı sağlıklı olan bir kişinin bağırsaklarında ise faydalı bakteriler yüzde doksan sekiz gibi yüksek bir oranda yer almaktadır. Faydalı bakterilerin birtakım sebepler sonucunda azalmasından dolayı bakterilerden kalan boş alana mantarlar yerleşmektedir. Özellikle bireylerin çok fazla antibiyotik kullanımı sonucunda faydalı olan bakterilerin sayısı azalır ve buna bağlı olarak mantarların sayısı çoğalır.

Bağırsak Mantarı Hastalığının Belirtileri

İnsan vücudunda yer alan mantar oranının çok yüksek olmasının nedenleri, ilk olarak antibiyotik türü ilaçların çok fazla kullanılması, kortikosteroidler, yanlış ve sağlıksız bir beslenme programı, siyah çayın çok fazla içilmesi, süt ürünlerinin çok fazla tüketilmesi, undan yapılan ekmek, makarna ve aynı zamanda tatlıların çok fazla tüketilmesi gibidir. Bu tür besinlerin çoğu pankreatit enzimler tarafından tam olarak hazmedilmediği için bağırsaklarda kalır ve aynı zamanda mantarlar bu hazmedilmemiş besinlerle beslenir, daha sonra da bu alanda hızlıca çoğalır. Aynı zamanda son yıllarda beslenme programında en üst sıralarda yer alan hazır besinler, paket ürünleri, uzun ömürlü katkılı besinler ve fast food kategorisinde yer alan besinler de bağırsak mantarını oranını çok fazla arttırmaktadır. Her insanda bağırsak mantarı bulunmaktadır ama bir gr dışkıda yüz ya da bin tane olması çok normaldir. İnsan vücudunun çalışma sisteminde mantar mutlaka bulunmaktadır ama bu sayının çok fazla artış göstermesi durumunda insan vücudu açısından çok tehlikeli olmaktadır. Bu mantarlar içerisinde çok hızlı bir şekilde çoğalan candida mantar türüdür. Candida üretmiş olduğu zehirli gazlar ve zehirli alkoller ile ilk olarak insan vücudunda şişkinlik ortaya çıkarır. Alt karın diyaframı ise, diyafram akciğerleri, son olarak da akciğer de kalbi sıkıştırmaktadır.

Bağırsak mantarı hastalığına sahip olan kişilerde ortaya çıkan birtakım belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler ilk olarak çabuk yorulma, yorgunluk ve aynı zamanda sindirim problemleridir. Daha sonra ise bitkinlik, halsizlik, kasıkta, deride ve tırnakta mantar enfeksiyonu olması, şişkinlik, kabızlık ya da ishal, konsantrasyon eksikliği, odaklanma güçlüğü, hafızada zayıflık, döküntü, kızarıklık, sedef, egzama gibi deri hastalıkları, şiddetli dönemsel alerjiler ve aynı zamanda kulaklarda kaşıntı oluşması, işlenmiş şekeri çok fazla tüketme isteği, makat kaşıntısı, bağırsakta ortaya çıkan kramplar ve aynı zamanda libido düşüklüğünün yaşanmasıdır.

Bağırsak Mantarı Hastalığı Neden Olur?

Bağırsak mantarı hastalığı, insan vücudunda yer alan bağırsak florasında doğal dengenin bozulması ile mantarların bağırsak içine iyice yayılması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sıcak, ıslak ve karanlık ortamları seven, bu alanda daha çok çoğalan mantarlar, gizlice yerleşmiş oldukları bağırsaklarda birtakım sorunlara neden olur. İnsan vücudunda yer alan bağırsak florasının dengesinin bozulmasına sebep olan faktörler arasında çok fazla kullanılan ilaçlar, şekerli gıdaların çok fazla tüketilmesi, alerjiler ya da ağır metallere maruz kalma yer almaktadır. Kendilerini çok iyi bir şekilde gizleyebildikleri için bağışıklık sistemini çok kolay bir şekilde atlatabilirler.

Mantarlar şeker ya da beyaz unla beslendikleri için çok hızlı bir şekilde çoğalmaktadır. Mantarların ilk verdiği belirtiler arasında şekerlere karşı bağımlılık vardır. İnsan vücudunda bağırsaklara yerleşen mantarların herhangi bir yararı olmadığı gibi, aynı zamanda insanları ölüme götürecek bir gücü bulunmamaktadır. Mantarlar genelde yaşamlarını sürdükleri ortamı korumak ister ve bu nedenle kişilerin zarar görmesini istemez. Yavaş bir şekilde gelişme özelliğine sahiptir. Çoğaldıkları vücutta bulunan yararlı bakterilerin azalmasına neden olur.

İnsan vücudunda bağırsaklarda yer alan alkol ve çeşitli kimyasal toksin üretir. Mantarların ürettiği bu maddeler kana karışarak, temizlenmek üzere karaciğere doğru ilerlemektedir. Karaciğer bu maddeleri temizlemek için çok fazla çaba harcar. Buna rağmen temizlenmemiş kimyasal maddeler insan vücudunda kalabilir, bu maddeler insan vücudunda baş ağrısı, kronik yorgunluk ve aynı zamanda eklem ağrıları gibi birtakım şikayetlere neden olabilir. Bu durumda insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemi zayıflar ve metabolizma birtakım alerjik tepkiler vermeye başlamaktadır. Akne, egzama ve astım gibi alerjik hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Bağırsak mantarı hastalığı beslenme alışkanlığında yapılan hatalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sebze, meyve, protein, karbonhidrat tüketmek yerine, hazır besinlerin, fast food kategorisindeki yiyeceklerin tüketilmesi, çok fazla doymamış yağ tüketimi sonucunda zararlı bir beslenme şekli ortaya çıkmaktadır. Bu tür bir beslen programından uzak durmanız gerekmektedir. Mevsiminde sebze ve meyve tüketilmesi, yeterli oranda karbonhidrat ve protein alımının sağlanması gerekmektedir. Şekerli besinlerin çok fazla tüketilmesi sonucunda da bağırsak mantarı hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle şekerli yiyeceklerin azaltılması ve hatta tamamen hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. İnsanların beslenme programında karbonhidrat içerikli besinlere daha fazla ağırlık verme durumunda bağırsak mantarı hastalığı ortaya çıkmaktadır. Çünkü bağırsak mantarı hastalığına neden olan candida mantarı şekerli besinlerle beslenmektedir. Sezaryen ile yapılan doğumlarda bağırsak mantarı hastalığına yakalanma riski çok daha fazladır. Gereksiz yere kullanılan antibiyotikler sonucunda da bu hastalık ortaya çıkmaktadır. aşırı alkol tüketimi sonucunda bağırsaklarda yer alan candida mantarı daha fazla gelişmektedir.

Bağırsak Mantarı Hastalığının Tedavisi

Beslenmenize Dikkat Edin

Bağırsak mantarı hastalığına neden olan candida mantarı türü sadece şeker ve şekerli ürünlerle beslenmektedir. Şeker ihtiyacınızı karşılamak için sadece taze meyve ve belirli porsiyon halinde kuru yemiş tüketebilirsiniz. Beslenme programınızda karbonhidratlı ürünlere çok az yer vermeniz gerekmektedir. Buna bağlı olarak çayı ve kahveyi şekeriz olarak içmeniz gerekmektedir. Tatlandırıcı içeren asitli içeceklerden ve hazır meyve sularından uzak durmanız gerekmektedir. Aynı zamanda rokfor peyniri, küflü peynir, sirke, mayonez, hardal, soya sosu, işlenmiş et, beyaz pirinç tüketmemeniz gerekmektedir. Bu ürünler yerine doymuş yağ asitlerinden olan hindistan cevizi yağı, gene otu yağı, oregon üzüm kökü ve sarımsak tüketebilirsiniz.

Bağırsak Mantarı Önleyici İlaçlar

Normal bir beslenme programınız olması durumunda, vücudunuzun normal bir sürece girme süresi altı aya kadar uzayabilir. Bu nedenle şiddetli bir şikayet yaşadığınız zaman doktorunuza danışarak diflucan ve Nystatin gibi mantarın oluşumun engelleyen bazı ilaçlar kullanabilirsiniz.

Probiyotik Takviyeleri

İnsan vücudunda yer alan bağırsaklarda bulunan candida mantarı sayısını kontrol altında tutma işlevine sahip olan birtakım bakteriler bulunmaktadır. Bağırsak mantarı hastalığının tedavisinde bu yararlı bakterilerin sayısını artırmak gerekmektedir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye ettiği düzenli olarak kullanabileceğiniz porbiyotik takviyeler kullanabilirsiniz.

Bağırsak mantarı hastalığının tedavisi için protein, tam tahıl ürünleri ve sebzelerden oluşan bir beslenme programının olması gerekmektedir Doğal bitkiler arasında yer alan ekinezya ve taheebo mantarı öldürerek, insan vücudunun koruyucucu olan bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bağırsak mantarı hastalığının tedavisinde şifalı bitkilerin kullanılması gerekmektedir, şifalı bitkiler oldukça etkili olmaktadır. Kontrolsüz bir şekilde kullanılan ilaçlarından uzak durmak gerekmektedir. özellikle antibiyotikler, hormon ilaçları ve kortizon ilaçlarını kullanırken dikkatli olmak gerekmektedir. İnsan vücudunda yer alan bağırsak florasının dengesini sağlamak için yoğurt, kefir ve kımız tüketilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için ve insan vücudundaki toksinlerden kurtulmak için günde en az iki litre su içmek gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.