Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bağırsak Parazitlerine 9 Doğal Tedavi

Bağırsak parazitleri her yaşta olabilen genellikle pişmemiş çiğ etlerin tüketilmesiyle, insan vücudunda asalak olarak yaşayan ve pek çok çeşidi olan canlılardır. Bağırsak parazitleri tenyalar, kıl kurtları, solucanlar olarak adlandırılır, tükettiğimiz besinlerle beslenirler ve her yaşta insanlarda görülebilen, yaşı ve dönemi olmayan bir hastalık çeşididir. Özellikle yaz aylarında yapılan ızgaralar, et ürünlerinin fazla pişmemesi nedeniyle bağırsak parazitlerine adeta davet veren alışkanlıklarımızdan biridir. Bundan başka, kirli sulardan, iyi yıkanmayan sebze ve meyvelerden, topraktan bulaşabilir ve neden olduğu hastalıklardan belirti göstermediği için genellikle dışkı yoluyla yapılan tahlil sonuçlarından öğrenilebilir. Bağırsak parazitleri hangi organa yerleştiyse o organa hasar verebilir. Örneğin apandisti tıkanmasına sebep olarak apandisit sancılarına neden olur. Kıl kurdu olarak adlandırılan parazit çeşidi aile bireylerinden herhangi birinde varsa, tüm ailenin tedavi edilmesi gerekir, çünkü aile bireylerine hızla bulaşır. Parazit olan kişiler de genellikle bağırsakların normal çalışmaması, iştah azlığı, bulantı ve karında şişlik olarak belirtiler gösterir. Bağırsaklarında parazit bulunan kişiler de geceleri makatta kaşıntı, belirtilerden bir başkasıdır. Kaşıntı sonrası makat bölgesinde iltihaplanma oluşabilir, gece uyurken ağızdan gelen su, uykusuzluk, alt ıslatma da şikayetler arasındadır. Bunlardan başka gözlerin şişmesi, yorgunluk, baş ağrısı, göz bebeklerinin büyümesi, kabızlık veya ishal hali, kaygı da diğer belirtiler arasındadır.

Kişide bağırsak kurdu tespit edildiğinde doktorun verdiği ilaçları kullanmak doğru bir tedavi şekli olsa da doğal yollardan tedavisi de mümkündür. Yazımızın devamında Bağırsak Parazitlerine 9 Doğal Tedavi yöntemini bulabilirsiniz.

Bağırsak Parazitlerini Düşürmek İçin Doğal Yollar

1. Kabak Çekirdeği

Bağırsak paraziti tedavisinde en fazla önerilen kabak çekirdeğidir. Çiğ halde tüketilen kabak çekirdeği bağırsak kurtlarını azaltıcı konumdadır. Bunun yanında ufak bir kase kabak çekirdeği, kabuklarıyla birlikte robottan geçirilir, içine ufak bir kase yoğurt eklenir ve kabak çekirdekleriyle iyice karışması sağlanır. Bu karışım, sabah aç karnına kahvaltı olarak yenir ve yaklaşık bir saat sonra bir bardak su içilir. Kür şeklinde uygulanan bu yöntem, bir hafta uygulanıp bir hafta ara vermek suretiyle üç kez tekrarlanır. Bu yöntemi uygulayıp ilk küründe parazitlerini düşürenler vardır.

2. Yaban Kekiği Kürü

Bir diğer yöntem de, yaban kekiği kürüdür. Çocuklar da bir tatlı kaşığı, büyükler de bir tatlı kaşığı önerilmektedir. Çiğnemeden yutulması gereken yaban kekiği su ile içilir. Sabah ve akşam birer kez olarak uygulanan yaban kekiği kürü bir hafta boyunca uygulanır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise hamile olan kadınların yaban kekiği kürünü düşük tehlikesine karşın uygulamamasıdır.

3. Eğrelti Otu

 • Bir çorba kaşığı eğrelti otu
 • İki su bardağı kaynamış su

Kaynamış suya bir çorba kaşığı eğrelti otunu atın, çay gibi demlenmesini sağlayın. Yarısını tüketip diğer yarısını yarım saat sonra için.

4. Çörek ve Kekik Otu Yağı

 • Sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı çörek otu yağı içmek de parazitlerin dökülmesine yardımcı olan bir tedavi şeklidir.
 • Kekik otu yağı (Bu yağı alırken satıcıya, ağız yoluyla alacağınızı belirtmelisiniz. Çünkü farklı almanız zehirlenmeye sebep olabilir

Günde bir damla aç olarak sebze yağıyla karıştırıp içmeniz de parazitleri düşürmek için kullanılan yöntemlerden biridir.

5. Patlıcan

 • Kurutulmuş patlıcanları rondodan geçirerek un haline getirin.
 • Üç yemek kaşığı un haline getirdiğiniz patlıcan ununa bir yemek kaşığı sirke ve bir yemek kaşığı tereyağı ilave ederek macun haline gelen karışımı sabah ve akşam tüketin.

6. Ceviz Kabuğu ve Nohut

 • Üç bardak suya dört ya da beş adet ceviz kabuğunu atıp kaynatın, daha sonra on dakika kadar demlenmesini bekleyip için.
 • Cam bir kavanoza bir su bardağı nohut koyup üzerine yarım litre üzüm sirkesi döküp bir gece bekletin ve her gün on adet nohut tüketin. Bağırsak parazitlerinizi dökmenin tedavisi yanı sıra zayıflamanıza da yardımcı olacaktır.
 • Halk arasında kullanılan bir başka çözüm yöntemi nohutların akşamdan bir kaba konup, üzerini bir parmak geçecek şekilde su ile doldurulup üzerinin kapatılmasıdır. Sabah bu sudan kahvaltıdan yarım saat önce bir çay bardağı içilmesi sorununuza yardımcı olacaktır.

7. Sarımsak

 • Sarımsak antiseptik özelliğinden dolayı, bir hafta boyunca aç karnına bir diş yutularak parazit düşürme etkisinin olduğu gözlemlenmiştir.
 • Sarımsaklı yoğurt yenmesinin de bağırsak parazitlerini dökmede etkili olduğu uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Ayrıca evde bulunan malzemeleriniz sayesinde kendinizin yapacağı şurubu da bağırsak parazitlerini düşürmekte kullanabilirsiniz. Bu şurubu yapmak için gerekli olan malzemeleriniz:

Yüz elli gram kabak çekirdeği, üç veya dört diş sarımsak (ezilmiş halde) ve yarım kilo gram bal. Kabakları iki litre suda, suyun yarıya inmesine kadar kaynatıp, ocaktan alın ve ezilmiş sarımsakları ekleyip iki saat bekleyin bu iki saatin sonunda balı ekleyip karışımı süzün, günde iki yemek kaşığı olarak tüketin.

8. Bitki Çayları

 • Bir litre kaynamış suya, bir yemek kaşığı kekik konup demlenmesi beklenir, on beş dakika demlenen kekik suyu süzülerek aç karnına bir bardak tüketilir.
 • Bir başka tedavi yöntemi de papatyalar ile yapılan çaydır. Bunun için de bir bardak kaynayan suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatya eklenip, on dakika demlenmesi için beklenir. Demlenen papatya suyu, yemeklerden yarım saat önce gün içinde iki veya üç bardak tüketilir.

9. Meyveler

 • Nar meyvesi kabız yapma etkisi sebebi ile özellikle aç karnına yendiğinde her tür parazitin azalmasında etkili olduğu saptanmıştır.
 • Sabahları aç karnına bir avuç çilek yenmesi, öğle yemeğine kadar başka bir şey yenmemesi ve bu uygulamaya yine bir hafta devam edilmesi önerilen yöntemlerdendir.
 • Kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de aktarlardan temin edebileceğiniz greyfurt özüdür. Vücuda zarar verebilecek zararlı bakteri, parazit ve mantarları yok etmede etkilidir. Potansiyel bir C vitamini deposudur. Aktardan alacağınız bu greyfurt özünü paketin üzerindeki kullanım talimatına göre kullanılması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.