Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bağırsak Rahatlatıcı Smoothie Tarifleri

Bağırsaklar vücudun sindirim sistemi organlarından biridir ve sağlıklı bir yaşam sürülmesi adına oldukça büyük bir öneme sahiptir. Tüketilen besinlerin sindirimi ağız içinde dişler ve tükürük salgıları ile başlamaktadır. Daha sonra, mide içindeki özel enzim ve salgılar yardımı ile küçük yapı taşlarına ayrılan besin maddeleri, ince bağırsaklara ve oradan da kalın bağırsaklara ulaşmaktadır. Vücuda alınan besinlerin, faydalı kısımlarının kana ulaştırılmasını ve geriye kalan kısımların ise vücuttan dışarı atılmasını sağlayan bağırsaklar, ince ve kalın bağırsaklar olarak ikiye ayrılmaktadır. İnce bağırsaklar, gıdalardan alınan mikro besin maddelerinin emilip, kana karışmasını sağlarken, kalın bağırsaklar ise, geriye kalan toksin ve zararlı maddelerin anüse ulaştırılıp, vücuttan dışarı atılmasını sağlamaktadır. Öte yandan, kalın bağırsakların uzunluğu ince bağırsaklardan daha kısadır. Bundan dolayı hem ince bağırsaklar hem de kalın bağırsaklar tam bir vücut sağlığı açısından vazgeçilmezdir.

Çeşitli türlerde bağırsak rahatsızlıkları bulunmakla birlikte, en yaygın olarak görülen bağırsak sorunları, gaz problemleri, şişkinlik, kabızlık ve ishal gibi problemlerdir. Bağırsak iltihabı, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı ve ileus (bağırsak tıkanıklığı) gibi bağırsak problemleri ise daha ciddi sağlık sorunları olup, tedavi gerektirmektedir. Biz de bu yazımızda bağırsak rahatlatıcı smoothie tariflerini anlatacağız.

Bağırsak Rahatlatıcı Smoothie Tarifleri

Tüm bağırsak sorunlarından ayrı olarak, tüm bağırsak sağlığını korumak da ayrıca önem taşımaktadır. Bundan dolayı da, tüketilen besinlerin özellikleri, fayda ve zararları dikkate alınmalıdır. Bu bakımından, bağırsak sağlığı açısından faydalı besinlerin tüketilmesi daha yararlı olacaktır. Bağırsak sağlığını koruyup destekleyen ve bağırsakları rahatlamasına yardımcı olan bazı besin maddeleri ise; mango, papaya, zencefil, tarçın, probiyotikler, glutamin, aloe vera, ananas, salatalık, elma, muz, portakal ve melisa otu gibi besin maddeleridir. Diğer yandan, bazı smoothie çeşitleri de bağırsakların rahatlamasına yardımcı olabilmektedir. Smoothie ise, çeşitli meyve sebzelerin çiğ şekilde sularının ve özlerinin kullanılması ile elde edilen, doyurucu özellikleri yüksek, besin maddeleridir. Bu doğrultuda, bağırsak sağlığını destekleyen ve bağırsakların rahatlamasına katkı sağlayan bazı smoothie tarifleri ise şu şekildedir:

1. Karpuz, Melisa ve Armut İçeren Smoothie Tarifi

Bilindiği gibi karpuz, su içeriği son derece fazla olan bir meyvedir. Karpuzun bu özelliği onun, bağırsak sağlığına destek olmasına katkı sağlamıştır. Zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olan karpuz, idrar söktürücü özelliğe sahip olmakla birlikte, kolay sindirilmekte ve bağırsaklarda iltihaplanma oluşmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Armut ise, sindirimi kolay, vitamin B kompleks deposu, vitamin ve mineral içeriği bakımından zengin, faydalı bir meyvedir. Melisa otu ise, sakinleştirici etkisi ile bilinmektedir. Ayrıca melisa otu, kramp önleyici özellikleri sayesinde, bağırsakların kasılmasını önlemeye ve ağrıların dindirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu doğrultuda, bağırsakların rahatlamasına yardımcı olan karpuz, melisa ve armut içeren smoothie tarifi için gerekli malzemeler ve hazırlanışı şu şekildedir;

 • 1 adet armut,
 • 1 dilim karpuz,
 • 1 poşet melisa çayı,
 • 1 su bardağı su (yaklaşık olarak 200 ml)

Hazırlanışı:

 1. Armut ve karpuzu bir blender yardımı ile parçalayarak suyunu elde ediniz.
 2. Daha sonra, melisa çayını 1 bardak sıcak su içerisinde demlemeye bırakınız.
 3. Demlenmiş olan melisa çayını, hazırlamış olduğunuz karpuz ve armut karışımına ekleyiniz.

Fakat burada dikkat etmeniz gereken husus ise, hazırlamış olduğunuz bu smoothienin ılık ve bekletilmeden tüketilmesidir. Çünkü aşırı sıcak ya da soğumuş bir smoothie, bağırsak sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

2. Papatya, Papaya ve Nane Çayı İçeren Smoothie Tarifi

Papatya, genellikle çay şeklinde demlenerek tüketilen şifalı bir ot türüdür. Sakinleştirici etkisi ile papatya, hem stresin ve gerginliğin giderilmesine hem de bağırsakların rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Özellikle de huzursuz bağırsak sendromu, ishal ve kabızlık gibi bağırsak sorunlarının giderilmesine yardımcı olan papatya, şişkinliğin azaltılmasına ve bağırsakların sakinleşmesine yardımcı olmaktadır. Papaya ise, yapısında bulunan “papain” bileşeni sayesinde, sindirim sistemine dost ve sindirime yardımcı bir meyvedir. Nane ise, yapısında mentol bileşeni bulundurmaktadır ve bağırsak kaslarının kasılma işlemlerinin kontrol edilmesini sağlamaktadır. Bundan dolayı da nane, ağrıların dindirilmesine ve bağırsakların rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Bu üç faydalı besin maddesinin bir araya gelmesi ile hazırlanan smoothie içeceği de, bağırsakların rahatlamasına katkı sağlamaktadır. Buna göre, papatya, papaya ve nane çayı içeren smoothie tarifi için gerekli malzemeler ve hazırlanışı şu şekildedir;

 • 3 adet papaya dilimi,
 • 1 poşet nane çayı,
 • 1 poşet papatya çayı,
 • 1-3 damla limon suyu,
 • 1 çorba kaşığı bal,
 • 1 su bardağı su (yaklaşık olarak 200 ml).

Hazırlanışı:

 1. Bu faydalı smoothie tarifini hazırlamak için, 3 adet papayanın suyunu bir blender yardımı ile sıkınız.
 2. Daha sonra, nane ve papatya çaylarını, 1 bardak kaynamış sıcak su içerisinde demlemeye bırakınız.
 3. Demlenmiş nane ve papatya çayları ile birkaç damla limon suyu ve 1 çorba kaşığı balı, papaya suyu içerisine ekleyiniz.

Böylece, bağırsakların rahatlamasına yardımcı olan smoothie hazır hale gelmektedir.

3. Kivi ve Aloe Vera İçeren Smoothie Tarifi

Kivi, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı, hafif ve vitamin bakımından son derece zengin bir meyvedir. Aloe vera ise, anti iltihap özelliklere sahip olmakla birlikte, bağırsaklardaki zararlı bakterilerin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Öte yandan, Aloe vera, sindirim işlemleri sırasında diğer besinlerin aksine, gaz oluşumuna sebep olmamaktadır. Böylece aleo vera, bağırsak duvarlarında nemlendirici ve tedavi edici özellikler göstermekte, diğer bileşiklerin daha etkin şekilde sentezlenmesini sağlanmaktadır. Özellikle de, huzursuz bağırsak sendromunun tedavisinde etkili olan aloe vera, kivi ile birlikte bir araya geldiğinde, sağlıklı bir smoothie elde etmek mümkündür. Buna göre, kivi ve aloe vera içeren smoothie tarifi için gerekli malzemeler ve hazırlanışı şu şekildedir:

 • 1 çorba kaşığı aloe vera jeli (yaklaşık olarak 20 gram),
 • 1 adet kivi,
 • 1 su bardağı su.

Hazırlanışı:

 1. Bu smoothie tarifini hazırlamak için ilk önce, 1 su bardağı suyu ısıtınız ve bu sıcak su içerisine 1 çorba kaşığı aloe vera jelini ekleyiniz.
 2. Aloe veranın sıcak su içerisinde bu şekilde çözünmesini bekledikten sonra, suyu sıkılmış ve püre haline getirilmiş kiviyi çözünmüş aleo vera jeli içerisine ekleyiniz.
 3. İsteğe bağlı olarak, tat katması açısından bu karışımın içerisine 1 çorba kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.

Fakat bu smoothie tarifinde dikkat edilmesi gereken husus ise, smoothienin çok sıcak ya da çok soğuk olarak değil de ılık tüketilmesidir. Böylece smoothie, bağırsakların rahatlamasına katkı sağlamaktadır.

4. Keten Tohumu Sütü, Mango ve Papaya İçeren Smoothie Tarifi

Keten tohumu, C, E ve K vitaminleri bakımından son derece zengin bir besin maddesi olmakla birlikte, güçlü bir lif kaynağıdır. Bundan dolayı da, keten tohumu ve keten tohumu sütü, bağırsak sağlığını destekleyen ve koruyan özelliklere sahiptir. Ayrıca, kalsiyum, bakır, demir açısından zengin olan keten tohumu tam bir magnezyum deposudur ve omega 3 yağları gibi yaşamsal önem taşıyan besin bileşenleri bakımından zengindir. Mango ise, yüksek miktarda kuersetin ve isokuersetin bileşenlerini içermektedir. Bu özellikleri sayesinde mango, bağırsak sağlığını koruyup desteklemesinin yanı sıra, kolon kanseri riskine karşı koruyucu etkiler de sağlamaktadır. Ayrıca mango, A ve C vitaminleri bakımından zengin, iltihaplanma ile mücadele eden karotenoid maddesini içermektedir. Papaya da, C ve E vitaminleri ile beta karoten bakımından son derece zengin, anti iltihap özelliklere sahip olan papain ve kimopapain bileşenlerini içermektedir. Bundan dolayı da papaya, bağırsak sağlığına dost, rahatlatıcı etkilere sahiptir. Keten tohumu sütü, mango ve papayanın bir araya gelmesi ile elde edilen bir smoothie ise, bağırsakların rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Böylesine faydalı bir smoothie tarifi için gerekli olan malzemeler ve hazırlanışı şu şekildedir:

 • 1,5 su bardağı şeker içermeyen keten tohumu sütü,
 • 1 çorba kaşığı keten tohumu,
 • ½ su bardağı donmuş mango,
 • ½ su bardağı taze papaya,
 • ¼ su bardağı ceviz,
 • Yaklaşık 1 cm’lik taze zencefil kökü parçası,
 • Yaklaşık 1 cm’lik taze zerdeçal kökü parçası,
 • ½ tatlı kaşığı toz tarçın,
 • 1 çorba kaşığı chia tohumu,
 • 1 çorba kaşığı toz L-glutamin,
 • ¼ tatlı kaşığı probiyotik tozu.

Hazırlanışı:

 1. Bu şifalı smoothie tarifini hazırlamak için, keten tohumu sütünü miksere aktarınız ve üzerine diğer tüm malzemeleri ekleyiniz.
 2. Mikserdeki tüm karışım, krema kıvamına gelene kadar malzemeleri karıştırmaya devam ediniz.
 3. Daha sonra da, karışımı vakit kaybetmeden ve bekletmeden tüketiniz.

Ayrıca bu smoothie türünü, sabahları aç karnına içmek ya da kahvaltı olarak tüketmek daha etkili olacaktır.

5. Salatalık, Elma ve Portakal İçeren Smoothie Tarifi

Salatalık; lif, antioksidan ve alkali maddeler bakımından zengin, % 97’si sudan oluşan, tam bir A, B, C ve E vitamini deposu olan bitkisel bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda salatalık, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller içermektedir. Sindirim sisteminin kontrol edilmesine yardımcı olan salatalık, idrar söktürücü özelliklere sahiptir ve iltihaplanma ile mücadelede etkindir. Elma ise, bağırsak hareketlerini düzenleyen, doğal bir lif kaynağıdır ve sindirim sistemi sağlığını desteklemektedir. Kış meyvesi portakal ise, yüksek miktarda C vitamini, A vitamini, B vitamini ve E vitamini içermektedir. Ayrıca portakal, kalın bağırsakların temizlenmesine ve rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Bu üç sağlıklı besin maddesinin birleşimi ile elde edilen smoothie tarifi için gerekli olan malzemeler ve hazırlanışı şu şekildedir:

 • ½ adet salatalık,
 • 1 adet yeşil elma,
 • 1 adet portakalın suyu,
 • 1 adet ananas dilimi,
 • 2 çorba kaşığı aloe vera (yaklaşık olarak 30 gram),
 • ½ su bardağı su (yaklaşık olarak 100 ml).

Hazırlanışı:

 1. Tüm bu malzemeleri karıştırıcıya ekleyiniz ve birkaç saniye boyunca karıştırınız.
 2. Pürüzsüz bir içecek şeklinde karışım elde ettikten sonra servis edebilirsiniz.
 3. Dikkat etmeniz gereken nokta ise, bu smoothie karışımını mümkün olduğunca en kısa zamanda içmeniz gerektiğidir.

6. Diğer Smoothie Tarifleri

Bağırsak sağlığına faydalı olan diğer bazı besin maddelerini kullanarak da smoothie elde etmek mümkündür. Örneğin, ıspanak, çilek, badem, zencefil, zerdeçal, muz, yoğurt, bezelye ve kırmızı pancar gibi bağırsak sağlığına katkı sağlayan ve bazı bağırsak sorunlarının tedavisine yardımcı olan, besin maddeleri kullanılabilmektedir. Bu besin maddeleri kullanılarak, sağlıklı ve faydalı smoothie tarifleri de denemeye açıktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.