Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bağırsak Yırtılması Neden Olur?

Hayati fonksiyonlarımızı devam ettirebilmek adına enerjiye ihtiyaç duyarız. Bu enerjiyi de aldığımız besinlerin sindirilmesiyle birlikte karşılarız. Sindirime en çok yardımcı olan organlardan biri de bağırsaklardır. Neredeyse tüm yapı taşlarının kimyasal sindirime uğradığı yer olan bağırsaklarda meydana gelen birtakım sorunlar başta kişinin sindirim sistemi olmak üzere diğer sistemlerinin de hastalanmasına neden olabilir. Bu hastalıklardan en çok yaşananı da bağırsak yırtılmasıdır. Hakkında bilinenlerin oldukça az olduğu bağırsak yırtılması konusunda, detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bağırsak Yırtılmasının Nedenleri Nelerdir?

Bağırsakların sindirimine ve hareket etmesine yardımcı olan kan damarları bir süre sonra çeşitli sebeplerden dolayı çatlayabilir. Çatlayan bölgenin iltihaplanması uzun sürmez. Bu da daha ciddi hastalıklara yol açarak kişinin hayatını tehlikeye atabilir. Hatta tedavi edilmezse bağırsak yırtılması, bağırsak kanserinin oluşumunu bile etkileyebilir.

  • Bağırsakta yırtılmanın oluşumunda en büyük etken basurdur. Damarların varisleşerek genleşmesi ve çatlaması sonucunda bu durum ortaya çıkar. Bu durumdan elbette bağırsaklar da etkilenir ve kişinin tuvalette uyguladığı basınçla beraber bağırsaklarda yırtılma görülebilir. Kimi zaman bu kanamalar dışkıda görülür. Ancak kişi basur ise bu kanamaları basur yorumlayabilir. Kanamaları ve bu kanamalara bağlı olarak gelişen iltihapları iyi teşhis edip tedavi etmek gerekir.
  • Diğer bir bağırsak yırtılma sebebi de anal fistüllerdir. Anal fistül olarak bilinen ancak halk arasında makat çatlağı olarak sözü edilen bu rahatsızlık genelde insanların konuşmaktan çekindiği bir hastalıktır. Bu yüzden de ihmaller ve yanlış müdahaleler söz konusudur. İhmaller de hastalığı daha ileri boyutlara taşır. Makatta oluşan çatlakların asıl nedeni kabızlıktır. Kabızlık sonucunda oluşan kişinin tuvaletini yaparken ıkınması makatta çatlaklara yol açar. Bu da bağırsaklarda basıncın artmasına, oradaki damarların çatlamasına  ve yırtılmasına neden olur. Bu durum karşısında da mutlaka gerekli önlemler alınmalıdır.
  • Crohn hastalığı bulunan kişilerde bağırsaklar olumsuz olarak etkilenir. Erkek kadın fark etmeksizin özellikle sigara tüketen kişilerde Crohn hastalığına daha sık rastlanır. Bağırsaklarda oluşan iltihaplanmalar sonucunda bağırsakların büyük bir bölümünü de çatlamalar ve yırtılmalar meydana gelir. Burada oluşan iltihaplarda hastalığın en zor kısımlarından biridir.
  • Kalın bağırsağın iç kısmında oluşan mukoza tabakasının en zayıf bölgesinden dışarı olarak çıkan keseler bağırsakta divertikülü oluşturur. Genelde buna neden olan yine kişinin kısa çaplı bile olsa kabızlık yaşaması ve buna bağlı olarak aşırı ıkınmasıdır. Bu durumdan bağırsaklarda olumsuz etkilenerek yırtılmalar oluşur.

Bağırsak Yırtılmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bağırsak yırtılması hayati bir organın yırtılması ve zarar uğraması demektir. Bunun için kişi eğer dışkısında ya da ağzından gelen kanamalara şahit oluyorsa mutlaka bir önlem almalıdır. Yırtılma durumunda genelde dışkı cıvık ve siyaha yakın bir şekilde görülür. Bahsettiğimiz bu belirtiler teşhis aşamasında önem taşır.

  • Teşhis aşamasında yardımcı olan endoskopik yöntem aynı zamanda tedavi için de uygun bir tercihtir. Bu bölgeye yine endoskopik yolla salgılanan kimyasal ilaçlarla birlikte yırtılma onarılmaya çalışılır ve öncesinde de eğer varsa kanamalar durdurulur. Düzenli olarak bölgesel alınan ilaçlarla birlikte hastanın durumu iyiye gidebilir. Bununla beraber bu süreçte kişinin hastalığına uygun bir diyet uygulaması gerekebilir.
  • Kimi zaman da hastalığı geç teşhis edilen kişilerde farklı yöntemler uygulanabilir. Bunlardan biri de cerrahi müdahalelerdir. Artık günümüzde basit bir şekilde cerrahi operasyonlar uygulanarak bağırsakta oluşan kanamalar durduruluyor ve beraberinde de yırtılmalar onarılıyor.
  • Eğer bağırsaklarda yırtılma ilerlemişse ve bağırsak tümörlerine yol açmışsa kanser tedavisi süreci başlayabilir. Öncelikle radyoterapi eğer yeterli olmazsa da kemoterapi bu anlamda kişinin tedavisine yardımcı olabilir.
  • İyileşme süreçlerinde genel olarak baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerek. Çünkü genelinde basınç nedeniyle oluşan bağırsak yırtılmaları sindirilmesi zor besinler nedeniyle yaşanır. Olabildiğince hafif ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Bağırsağın susuz kalması da bağırsak yırtılmasının yanı sıra basınçla beraber çatlaklarında oluşumunu sağlar. Bu nedenden dolayı günde en az iki buçuk litre kadar su içmeyi de ihmal etmeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.