Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bağırsakta Yara

Sağlık, dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden birisidir. Bazı durumlarda vücudumuzda belirli yerlerde yara oluşumu görülebilir. Bu yara oluşumları hafife alınmamalı ve bir sorun olduğu takdirde doktora görünmelidir. Bağırsakta yara oluşumu da bunlardan birisidir. Bağırsakta yara oluşumu çevresel ve kalıtsal olmak üzere çeşitli şekillerde oluşabilir.

Bağırsakta yara oluşumu zamanla ciddi problemlere yol açabilir, bu yüzden hissedildiğinde ya da bir belirtisi görüldüğünde derhal doktor tedavisine başlanılmalıdır. Bağırsakta yara oluşumunun 2 çeşidi vardır: İnce bağırsakta yara oluşumu ve kalın bağırsakta yara oluşumu. Bu iki çeşit yara oluşumunun belirtileri, sonuçları ve tedavileri farklılık gösterebilir. Bu farklılıklara göre doktora gittiğinizde doktor gerekli işlemleri yaptıktan sonra size hangi bağırsakta yara oluşumu görüldüğünü söyleyebilir. Bundan sonra da gereken tedaviye başlanır.

Bağırsakta Yara Oluşumu Çeşitleri

Bağırsakta yara oluşumunu ikiye ayırabiliriz: İnce bağırsakta yara oluşumu ve kalın bağırsakta yara oluşumu. Bu iki farklı bağırsakta meydana gelen yara oluşumlarının belirtileri, nedenleri ve sonuçları farklı olabilir. Bu yüzden belirtilerin bilinmesi önemlidir.

İnce Bağırsakta Yara Oluşumu

İnce bağırsakta yara oluşumu çok fazla karşılaşılan bir durum değildir. Fakat oluştuğunda büyük problemlere sebep olabilir ve ağrıların şiddeti olumsuz sonuçlar doğurabilir.

İnce bağırsakta yara oluşumunun en önemli belirtisi bağırsak bölgesinde meydana gelen şiddetli ağrılardır. İnce bağırsakta yara oluşumu genelde 40 yaş ve üstündeki kişilerde görülür. Gençlerde ve çocuklarda çok karşılaşılmaz. Fakat bir hastalık sonucu ince bağırsakta yara oluşumu görülebilir.

İnce bağırsakta yara oluşumu ağrı ve sancıya neden olur. Fakat yara oluşumunun genelde ilerledikten sonra farkına varılır. İnce bağırsak hastalıkları birbirinden ayrılması zor olan hastalıklardır, bu yüzden dikkat edilmelidir. Günümüzde gelişmiş tıbbi görüntüleme cihazları sayesinde bu hastalığın da teşhisi kolaylaşmıştır.

Kalın Bağırsakta Yara Oluşumu

Kalın bağırsak, vücudumuzun sindirim sistemlerinden birisidir. Kalın bağırsak, yaklaşık 180 cm uzunluğundadır ve alttaki kısmına da rektum ismi verilir. Kalın bağırsağın görevi, ince bağırsaktan emilerek gelen içecek ve yiyeceklerin tekrardan emilmesidir ve anüsten dışarı atılmasıdır. Kolon ve rektumda değişik hücreler vardır, fakat bu hücreler gerekmedikçe çoğalmazlar. Eğer çoğalırlarsa “Ur” dediğimiz dokular oluşur. Ur dokuları zararlı ya da zararsız olabilir. Zararlı olan ur dokuları çevresindeki organlara sıçrayarak o organlara da zarar verebilir. Bu hastalığa yakalanmanın yanında, erken teşhis ve tedavisi de önemlidir. Bu yüzden düzenli olarak kontrollere gidilmeli ve aksatılmamalıdır.

Bağırsakta Yara Oluşumu Belirtileri

Bağırsakta yara oluşumunun belirtileri de önemlidir. Bağırsakta görülen yaralarda iltihaplanmalar diğer yara çeşitlerine göre daha hızlı olur. İltihapların sonucunda ise kişide kusma, mide bulantısı ve yüksek ateş gibi yan etkiler de görülebilir. Bu belirtilerin yanında daha birçok olumsuz sonuçlar da vardır. Bunlar kişiden kişiye göre değişkenlik de gösterebilir.

Bağırsakta yara oluşumunun bir diğer belirtisi de dışkıda görülen kanamadır. Yaraların kanamasından dolayı kana rastlanılmakta. İşte bu durumda kişi bağırsakta yara oluşumunun ciddiyetini görebilir ve derhal doktora gidilmelidir.

Bağırsakta yara oluşumunun sonuçlarından bir diğeri de B12 vitamini eksikliğidir. Bağırsakta B12 vitaminin emilimi güçleştiğinden dolayı B12 vitaminin eksikliği meydana gelir ve bu da olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ayrıca bağırsakta yara oluşumunda ani ve şiddetli kramplar da görülebilir.

Bağırsakta Yara Oluşumunun Tedavisi

Bağırsakta yara oluşumunun en bilinen tedavisi kortizon ile yapılan tedavidir. Bu tedavi yönteminin kötü yanı ise yan etkisinin çok olmasıdır. Kortizon tedavisinin yan etkileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu yan etkiler vücuda zarar verebileceğinden olumsuz sonuçlar görüldüğünde derhal doktora başvurulması gerekir.

Bağırsakta yara oluşumu tedavisinde eğer yaralar ilaçlarla geçirilmeyecek derecede büyükse bu durumda ameliyat yoluna başvurulur. Gelişen tıp sayesinde bu ameliyatlar genelde başarı ile sonuçlanır ve kişi bir süre sonra eski sağlığına döner. İyileşme döneminde de temizliğe, beslenmeye ve bu gibi konulara dikkat edilmesi önemlidir.

Bağırsakta yara oluşumu hastalığı kişinin günlük hayatını olumsuz etkilediği için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kişiyi güçten düşürür ve halsiz hissettirir. Bu yüzden tedavi sürecinin en iyi şekilde geçirilmesi gerekir. Tedavi sürecinde beslenmeye ve vitamin alımına dikkat edilmelidir. Meydana gelen kanamalar sonucunda vücutta sıvı kaybı görülebilir. Bu süreçte bol bol sıvı tüketilmesi de gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.