Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bahar Gribi

Soğuk kış günlerinin ardından baharın gelmesi ile birlikte hava sıcaklığı arttı. Özellikle çocuklar için dışarı çıkmak evde olmaktan daha eğlenceli olmaktadır. Bazı çocuklarda baharın gelmesi ile birlikte hapşırık, burun akıntısı ve göz akıntısı ortaya çıkmaktadır. Baharın gelmesi ile birlikte havadaki polenler artmaktadır. Bahar aylarında çevrede olan değişiklikler, ot, çiçek, çimen ve aynı zamanda ağaçların çiçek açmaları ile birlikte polenler yoğun bir şekilde atmosfere dağılır, daha sonra ise bu havayı soluyan bireylerin ağzına, burnuna, göz ve ciğerlere kadar girer. Özellikle polenler rüzgarlı havada daha fazla yayılarak, daha çok dağılır. Bazı süs bitkilerinde yer alan polenler ise ağır olması açısından hava yolu ile dağılması mümkün değildir. Bu süs bitkileri ise arı ve böcek aracılığı ile havaya dağılır. Bahar aylarında çok sık bir şekilde görülen bahar alerjisi çeşidi alerjik rinit şeklinde ortaya çıkmaktadır.

İnsan vücudunda birtakım alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olan maddeye alerjen adı verilmektedir. Bu alerjen maddeler polen, küf, toz, hayvan tüyü ve akar vb. gibidir. Alerjen olan hedef burun ve gözlerde bazı biyokimyasal reaksiyona ve aynı zamanda salgılara neden olmaktadır. Histamin maddesi insan vücudunda yer alan sıvıların damarlardan dokulara sızmasına sebep olmaktadır. Bu durum da insan vücudunda genel olarak kaşıntı, göz yaşarması, kızarıklık, burun akması, burunda tıkanıklık, akciğerlerde ise sekresyon artışı, hırıltı ve öksürüğe neden olmaktadır.

Bahar Gribi Neden Olur?

Kış mevsiminde ortaya çıkan soğuk havanın son bulması ile İlkbaharda meydana gelen çevresel değişiklikler bulunmaktadır. İlkbahar mevsiminde ağaçlar çiçek açmaya, her yer yeşile bürünmeye başladı. Çevrede bulunan bu değişiklikler soncunda çiçekler güzel kokmaya başlar ve bu çiçekleri gören arılar havaya çiçek polenini yaymaya başlar. Havaya yayılan polen nedeniyle bahar gribi olan çoğu insan, ilkbahar mevsiminden çok kötü bir şekilde etkilenmektedir. Bahar gribi geçici bir süre devam eden bir hastalıktır. İlkbahar dönemi bahar gribi olan birçok kişi için çok zor bir mevsim olduğu anlamına gelmektedir. Aslında her alerjik hastalığı sadece ilkbaharda değil, aynı zamanda diğer mevsimlerde de görülmektedir. Mesela, alerjik astım hastalığına sahip olan bireyler evde halı, kilim ve buna benzer tüylü eşyalarda çoğalan akarların çıkarttıklarıdır. Akarlar ev tozuna karışarak havaya dağılıp, insanlar nefes alıp verdiği sürece bronşlarına girmektedir. Akara alerjisi olan bireylerde daha çok kış aylarında görülmektedir ve akar alerjisi aynı zamanda alerjik astım sebepleri arasında bulunmaktadır.

Bahar gribinin neden olduğu alerjik rinit havada yoğun oranda bulunan polenler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Polenler bahar mevsiminde ot, çiçek ve ağaçların çiçek açması sonucunda haya yoğun bir oranda dağılır. Bahar aylarında bahar gribi olan insanlar alerjik maddeyle karşılaşırlar. Bahar aylarında havada yoğun olarak bulunan polenler aynı zamanda burna ve göze de kaçmaktadır. İnsan vücudunun en önemli duyu organlarından biri olan burnun en önemli görevleri arasında havayı süzmek, ısıtmak ve nemlendirmek yer almaktadır. Bu nedenle hava burundan geçerken filtrelenir, süzülür ve bazı toz burun duvarına yapışır. Burun duvarına tozların yapışması soncunda alerjik bir iltihap ortaya çıkmaktadır.

Bahar Gribi Belirtileri

Bahar mevsiminde polenlerin neden olduğu bahar gribi ortaya çıkmaktadır. Bahar gribi, nefes alıp verme sırasında havada bulunan toz zerreciklerinin burun duvarına yapışarak iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan kısa süreli bir rahatsızlıktır. Yani bir tür mikrobik olmayan grip formudur. Bu nedenle burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı, burnun sürekli akması, gözlerde ortaya çıkan kaşıntı ve sulanma, burun, dudak, damak ve boğazda ortaya çıkan kaşıntı, baş ağrısı, göz altında morluk oluşması, hapşırma, damakta oluşan kaşıntı, öksürük, boğazı temizleme isteği ve aynı zamanda boğaz ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Polenler çok yoğun bir şekilde bahar mevsiminde ortaya çıktığı için bahar gribi de bahar aylarında ortaya çıkmaktadır. Kış ve yaz aylarında çok sık karşılaşılan bir hastalık değildir. Bahar gribine neden olan polenler, insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemi için bir istilacı statüsünde olduğu düşünülebilir. Bahar gribi ile göz, burun ve sinüslerde yer alan hücreleri insan vücudunu polenlere karşı korumak için belirli bir oranda sıvı üretmeye başlamaktadır. Havada yoğun oranda bulunan polenlerin miktarı ne kadar çok artarsa, insan vücudunu polenlere karşı koruma işlevine sahip olan alanı ise o kadar çok sıvı üretmektedir. Polene karşı alerjisi olan bireylerin gözlerinde şişlik, burnun akması, sinüzit, baş ağrısı gibi birtakım belirtiler ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunun polenlere karşı koruma sağlamak için belirli bir miktar ürettiği sıvılar, solunum yolundan aşağı kısma doğru inerek, akciğere kadar ulaşırlar ve solunum güçlüğüne, öksürüğe, astım ataklarının ortaya çıkmansa neden olur. Bu tür belirtiler tüm bahar mevsimi boyunca devam ederek insanlara zorluk yaşatır. Bazı durumlarda kulak içinde yer alan sıvının basıncı, kulak zarı yırtılmasına ve buna bağlı olarak kalıcı işitme sorunlarına neden olmaktadır.

Bahar Gribi Tedavisi

Bahar mevsimi süresinde sık sık tekrarlanan bahar gribinin birtakım tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bahar gribini kalıcı olarak engellemek mümkün değildir ama belirtilerini azaltmak her zaman için mümkün olmaktadır. Bahar gribi tedavisinde uygulanacak olan yöntemler,

Polenlerden olabildiğince uzak durmanız gerekmektedir. İşinizin olmadığı zamanlarda çok fazla dışarı çıkmayı tercih etmeyin ya da belirli saatler arasında dışarı çıkın. Rüzgarın çok az olduğu sabahın erken saatlerinde ya da akşam saatlerinde dışarı çıkmaya özen gösterin.

Evinizde en çok hangi odayı kullanıyorsanız, o odaya HEPA adı verilen hava temizleme filtrelerinden taktırmanız gerekmektedir. Bu hava temizleme filtresi, havada bulunan alerji yapma riski taşıyan maddeleri havadan temizlemektedir. Aynı zamanda sizin daha rahat nefes alıp vermenizi sağlamaktadır.

Yatağınızın anti-alejik özelliği olduğuna emin olun. Eğer mümkünse haftada iki kere yastık ve çarşaflarınızı değiştirmeniz önerilmektedir. Evde buluna halıları, fayanslarınızı, ahşap zeminler ile değiştirin. Yani halı ya da fayans yerine, ahşap zemin tercih edin.

Eğer bahar gribiniz normal süresinden daha uzun sürdüyse mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuzun uygun gördüğü birtakım ilaçlar şikayetlerinizi hafifletecektir.

Sigara içmeyin ve aynı zamanda sigara içilen yerde bulunmayın. Çünkü sigara ve sigara dumanı bahar gribinizi daha şiddetli bir hale getirecektir. Şikayetleriniz daha çok artacaktır.

Polenin ve tozun yoğun olarak bulunduğu ortamlardan özellikle uzak durun, eğer bu tür ortamlarda bulunmak zorunda kalırsanız, mutlaka maske kullanmanız gerekmektedir.

Polenlerin havada çok yoğun olarak bulunduğu mevsim aylarında kapı ve pencerenizi daima kapalı tutun. Rüzgarlı havalarda dışarı çıkmamaya özen gösterin. Böylece polenin zararlı etkisinden en az oranda etkileneceksiniz.

İnsan vücudunun en önemli duyu organlarından biri olan burnun dış yüzeyine ve aynı zamanda göz çevresi kısmına çok ince bir şekilde vazelin sürün. Bu uygulama ile polenler vazelin sürülen yere yapışacak ve insan vücuduna girişi engellenecektir.

Özellikle kaloriferle ısınması gerçekleşen evlerde, havanın kurumaması için mutlaka hava nemlendiricisi kullanmanız gerekmektedir. Eğer hava nemlendiriciniz yoksa sıcak suyu bir kabın içerisine koyarak, kaloriferin önüne yerleştirin. Bu uygulama odanın nem dengesini ayarlamaya yardımcı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.