Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bahçe Nanesinin Faydaları

Naneher kültürden insanın lezzetle yediği sofraları ve bahçelerimizi süsleyen hoş bir bitki türüdür. Aynı zamanda yaydığı güzel ve hafif kokusu ile de insan üzerinde olumlu bir etki bırakır. Dünya üzerinde nane bitkisinin 30 civarı türü olduğu belirlenmiştir. Nane yapı itibarı ile daha çok nemli yerleri sever ve bahçe olsun saksı olsun birçok alanda yetiştirilmesi kolay ve zahmetsiz bir bitkidir. Genel kullanım itibarı ile nanenin yaprakları ve uç kısımları tercih edilmektedir. Dünya da ve ülkemizde de özellikle yetiştirilen nane türü de özellikle bahçe nanesi türüdür. Birçok bitkinin yetişebildiği ülkemizde ise bahçe nanesinin toplam yedi türü olduğu bilinmektedir. Orta Çağ’da ise genel olarak nefesi ferahlatmak ve dişlerin beyazlatılmasında kullanılan nanenin faydası saymakla bitmiyor.

Türkiye’de yaygın bulunan ve yetişen nane türleri ise: Yarpuz, Japon, Su, Bergamot, Kıvırcık ve Elma Naneleridir.

Bahçe Nanesi Nedir?

Demin de belirttiğimiz gibi Bahçe Nanesi türü dünyada en fazla yetiştirilen nane türüdür. Yetiştirilme yeri ise bölge olarak ağırlık ile Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika civarıdır. Özellikle salataların olmazsa olmazı olan bahçe nanesi, kurutularak da yemeklere baharat olarak katılabilmektedir. Renk olarak her ne kadar yeşil olduğu bilinse de nane bitkisi, özellikle bahçe nanesi türü için bilgi verecek olur isek yaz aylarında pembe çiçek vermektedir, yer yer de mora yakın olduğu da bilinmektedir. Sağlık açısından da gaz problemi olan kişilerce çayı yapılarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Bahçe Nanesinin Özellikleri

Diğer İsimleri: Biber nane, Fülfüli nane, İngiliz nanesi, Misk nanesi.

Bitki görünümü: Anadolu, Avrupa ve Kuzey Amerika topraklarında yetiştirilen bahçe nanesi, 30-90 cm arasında boy vererek çok yıllık otsu bitkiler sınıfına girmektedir. Gövde ve dal yapısı ağırlıklı olarak kırmızıya çalan bahçe nanesi, yapraklarının saplı oluşu ve dişli kenarlı yapısı ile üzeri buruşuk, koyu yeşil renkli ve kokusu keskin bir bitki konumundadır.

İlaç Yapımında Kullanılan Bileşenleri: Genelde kurutulmuş yaprakları ile çiçekli sürgünleri ilaç yapımında kullanılmaktadır. Bileşiminde en az % 1,2 oranında esans kullanılmalıdır. Ve yine esansında menthol, menthylasetat, menthon ve tanen barındırmalıdır.

İnsan Bedeni Üzerindeki Etkisi: Sindirim sisteminiz üzerinde kasılan kaslara yönelik kramp çözücü bir etkiye sahiptir. Ayrıca safranın salgıladığı salgıların artırılmasında hazmı kolaylaştırdığı bilinir. Gaz gidericidir. Kullanıldığı yerler ise.

İlaçlar ile Uyumsuzluğu: Herhangi bir ilaçla etkileşimi yoktur.

Kullanım Miktarı: Günlük olarak tüketilmek istendiğinde 3-6 gr kurutulmuş yapraklar halinde takviye edilmelidir.

Bahçe Nanesinin Faydaları Nelerdir?

1. Sindirimi Kolaylaştırır

Bahçe nanesinin en etkili faydası mide problemlerini gidermede ve mideyi rahatlatmada büyük öneme sahip olmasıdır. Bahçe nanesinin gaz giderici ve rahatlatıcı özel içeriği sayesinde bu alanda rahatsızlık çeken kişiler gaz, karın şişkinliği, mide bulantısı, kolit ve sindirim problemleri gibi bir takım rahatsızlanmaların çözümünde büyük etki oluşturmaktadır. Ayrıca bahçe nanesi bitkisi, hassas bağırsak sendromu rahatsızlığı yaşayan kişiler üzerinde de rahatlatıcı etki sağlayarak bu sancılanmaları da azaltmakta etkilidir. Bahçe nanesi yine sindirim sistemindeki bazı kasların gevşemesinde büyük rol oynayarak mide sorunlarının giderilmesi ve midenin rahatlatılmasında yardımcı olur. Bu ve bunun gibi mideye bağlı rahatsızlıklarınız var ise azaltmak için, bir bardak bahçe nanesi çayını demleyerek içmeli veya birkaç tane nane yaprağını çiğneyerek rahatlama sağlayabilirsiniz.

2. Baş Ağrısını Giderir

Bahçe nanesinin yine insan sağlığına çok büyük etkilerinden bir tanesi de baş ağrılarının giderilmesi veya azaltılmasında yardımcı olmasıdır. Bahçe nanesinin baş ağrılarını geçirmekte kullanılan iki farklı kullanım şekli vardır. Bunlardan ilki nabzınızın olduğu bölgenin bahçe nanesinin kendisi veya yağı ile ovulması şeklinde olmaktadır, bu yöntem ile baş ağrısı giderildiği gibi gerginliğinizi de almaktadır. İkinci yöntem ise bahçe nanesi koklayarak yapılmaktadır, bu yöntem ile de göğüsteki ağırlığınız azalıp vücudunuz üzerinde büyük rahatlatma hissi yaşayabilirsiniz. Yaşamınızdaki yoğun stres ve koşuşturmadan kaynaklı tüm baş ağrısı ve göğüs sıkışmaları durumlarında bu yöntemleri uygulamanızı tavsiye ederiz. Her defasında ilaç kullanmak yerine bu tür pratik uygulamalar ile de sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

3. Grip ve Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Bahçe nanesinin içeriğinde bulunan mentol, insan burnundaki mukus tabakasını incelterek, sinusler ve göğüsteki tıkanmayı açarak rahatlama sağlar ve mukus tabakasından kurtulmanızda büyük fayda sağlamaktadır. Ayrıca bahçe nanesi bitkisi buruna sağladığı büyük olumlu etki kadar boğaz yanmalarını azaltmada da etkilidir. Bunun için yapmanız gereken tek şey , var ise buhar makinenize yoksa da evde hazırladığınız kaynar suya birkaç damla bahçe nanesi yağı ilave etmek ve oluşan havayı derin derin solumaktır.

Grip, soğuk algınlığı, boğaz yanması gibi modern insan yaşam kalitesini doğrudan etkileyen sıklıkla karşılaşılan bu hastalıklardan taze bahçe nanesinin özünde bulunan mentolün rahatlatıcı ve arındırıcı etkisi ile kurtulabilirsiniz, hemde herhangi bir ilaca başvurma gereği duymadan.

4. Tahriş Olmuş Cildi Yeniden Yapılandırır

Ciltteki tahrişler kimsenin istemeyeceği durumların başında gelmektedir. İster yüzünüzde olsun, isterseniz de kolunuzda veya bacağınızda. Oluşan tahrişlerin daha da ilerlemesinin önüne geçmek ve kısa sürede çözüme ulaşmasını sağlamanız için evde çok faydalı uygulamalar ile eski yaşam kalitenize kavuşabilirsiniz.

Rahatlatıcı özellikleri bilinen ve dünyada çoğu insan tarafından tercih edilen bahçe nanesinin bir diğer şifalı özelliği de; böcek ısırıkları, yanmalar, zararlı bitkilerden kaynaklanan çeşitli tahrişleri gidererek rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasıdır. Fakat önemli olan bir nokta var ki bu da bu tür tahrişleri giderirken bir başka tahrişe sebebiyet vermemeye dikkat etmektir. Çünkü bahçe nanesinin yağını cilt yüzeyinize düzgün bir şekilde yaymadığınız takdirde dengeli bir emilim sağlanamayacağı için yer yer tahrişler ortaya çıkabilmektedir. Hatta günlük olarak öğünler ile beraber tüketilen birkaç dal taze nane cildinizin kısa sürede daha düzgün olmasını ve daha temiz, parlak görünmesini sağlayacaktır.

5. Ağız Kokusunu Giderir

Hayatın hemen hemen her alanında yüz yüze iletişim kuran insanlar olarak ağız kokusu ve hijyeni dikkat etmemiz gerek en önemli husustur. Bu sebeple de pratik birtakım uygulamalar ile ağız bakımı ve temizliğini kolay ve zahmetsizce gerçekleştirebilirsiniz.

Bahçe nanesinin son önemli ve büyük oranda etki sağlayan bir diğer faydası da antibakteriel ve antimikrobal özelliği sayesinde ağızda oluşan kötü koku ve bakterilerin ortadan kaldırılıp giderilmesine büyük katkı sağlamasıdır. Bahçe nanesinin çiğnenmesi veya suyunu gargara olarak kullanmak nefesinizi temizleyip ferah koku yayacaktır. Diş eti sorunlarınızın azaldığını da bu uygulamalardan sonra fark edeceksiniz.

Bahçe Nanesinin Varsa Yan Etki veya Zararlı Nelerdir?

Bahçe nanesinin bilinen ve rapor edilmiş herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak safra kesesinde taşı olan kişiler kullanmadan önce doktorlarına danışarak tercih etmelidir. Ve eğer kronik bir mide rahatsızlığınız veya hastalığınız var ise bahçe nanesini sadece çay olarak tüketmeli ve bunu da sürekli olarak tekrarlamamalısınız. Bu saydığımız durumlara sahip değilseniz istediğiniz gibi bahçe nanesini tüketebilirsiniz.

Bahçe Nanesi Nasıl Tüketilmelidir?

Bahçe nanesi genellikle çay veya hazır ilaç kapsül/macun şeklinde kullanılır. Çayı ise şöyle hazırlanır: 1 yemek kaşığı kuru nane yaprağı (1,5 gr) kaynar su (150 ml) dolu bir fincana ilave edilip fincanın ağzı kapalı olacak şekilde 10-15 dakika boyunca demlenir, demlenen çay daha sonrasında süzülerek içilir ve bu tüketim günde 2-4 defa taze demlemeler şeklinde hazırlanıp içilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.