Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

BAKLANIN FAYDALARI NELERDİR?

Bakla, tarımı yapılan en eski bitkilerden biridir. Eski Yunan ve Eski Roma medeniyetlerinden günümüze kadar tarımı yapılan bakla, bezelye familyasından bir bitkidir. Genellikle Akdeniz mutfaklarında, yaz yemeği olarak tüketilen bakla, kurutulmuş şekli ile de kış mevsiminde yemeklerde kullanılmaktadır. Bakla kremsi yapısı sayesinde yemek olarak çok geniş alanlarda kullanılmaktadır.

Bakla, şubat ve mart aylarında ekilir ve yaz boyunca olgunlaşır. Bakla, daha sonrasında temmuz ayında en verimli zamanlarını yaşamaktadır. Bakla gür bir bitkidir ve sivrimsi konik şekilli yapraklara sahiptir. Bir bakla bitkisi demetinde yaklaşık 25 ile 50 arası sayıda koza bulunmaktadır. Kabukları bezelyeye benzeyen baklanın kabukları, daha geniş ve dolgundur. Bakla kabuğunun içi yumuşak bir yapıya sahiptir ve beyaz renkli materyali, kabuğun içindeki bakla tanelerini korur. Bakla, narin, killi ve tuz oranı yüksek topraklarda muhafaza edilmektedir ve geniş yeşil bitki örtüsünde çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Bakla, diğer baklagiller gibi azot sabitleyicidir ve yaşamsal besin değerleri ile doludur. En güzel şekilde ılık ve sıcak iklim şartlarında yetişen bakla, serin iklim şartlarına da dayanıklıdır. Bakla, aşırı yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı değildir ve bundan dolayı, direkt olarak güneş ışığına maruz kalan ortamlarda büyüyememektedir.

Bakla, yeşil kabuklu hali ile yenilebildiği gibi, kabuğu soyulmuş taneler şeklinde de yenilebilmektedir. Buharda pişirildiğinde en lezzetli tadı bulan bakla, üzerine zeytinyağı, tuz ve limon eklenerek tüketilebilmektedir. Çorbalara, makarnalara eklenen bakla, püre haline getirilerek ya da kızartılarak da tüketilmektedir.

Bakla, karbonhidrat, protein, lif ve folat içermektedir. Bunlara ek olarak bakla, bakır, demir, manganez, fosfor, magnezyum, selenyum ve çinko gibi mineraller içermektedir.

Baklanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Besin değeri oldukça yüksek ve zengin bir sebze olan bakla, kardiovaskuler hastalıklara karşı koruyucudur ve kilo kontrolüne yardımcıdır. Kalp sağlığını koruyan bakla aynı zamanda, parkinson hastalığının olumsuz etkilerini yavaşlatmaktadır. Tansiyonu dengeleyen bakla, damar sağlığını korur, kolesterolü düzenler, sindirim sistemini korur, kabızlığı önler, kolorektal kanseri riskini azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

1.Kalp Sağlığı

o-HEART-ATTACK-facebook

İyi bir B vitamini kaynağı olan bakla, kalp hastalıklarını önleme konusunda önemli rol oynamaktadır. Japonya’da yapılan araştırmalara göre, B vitamini bakımından zengin olan gıdalar, hem kadınlarda hem de erkeklerde, kalp hastalıkları ve felç riskini azaltmaktadır. 100 gram çiğ bakla muazzam bir tiamin kaynağıdır. Tiamin ise aslında B3 vitaminidir ve Konjestif Kalp Yetmezliği (CHF) riskini azaltmaya yardımcıdır ve kalp fonsiyonlarını desteklemektedir. Çok yüksek miktarlarda lif içeren bakla, aterlerin elastikliğini korur ve kalp krizi riskini azaltır. Oldukça düşük miktarlarda doymuş yağ içeren bakla, kalp sağlığı dostudur.

 2.Kardiovasküler Hastalıklar

dsb__888872000_200471207-001_1

Yüksek miktarda lif içeren bakla, kalp ve damar sağlığını destekleyen bir sebzedir. Çeyrek kase bakla, 9 gram lif içermektedir. Lif içeriği yüksek olan besin maddeleri, kan şekeri düzeyini ve kandaki kolesterol seviyesini düzenler. Baklanın da yapısında bulunan çözünebilen lifler, kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürür.

3.Kilo Kontrolü

Side profile of the legs of a woman standing on a weighing scale

Bakla, oldukça yüksek miktarda lif ve çok düşük miktarda kolesterol içerdiği için, kilo kontrolü sağlayan muazzam bir sebzedir. Bir kase, kaynatılmış bakla, sadece 187 kalori ve vücudun günlük lif ihtiyacının ise %36’sını içermektedir. Çok iyi bir protein kaynağı olan bakla, vücudun günlük protein ihtiyacının %25’ini karşılamaktadır. Yapılan araştırmalara göre, düşük kalorili, yüksek protein ve yüksek lif içeriği olan gıdalar, aşırı kilolu ve obezite kişiler için, ideal bir diyet yiyeceğidir. Salatalarda ya da ızgara tavuklarla birlikte tüketilen bakla, sağlık açısından ve kilo kontrolü açısından oldukça faydalıdır.

4.Parkinson Hastalığı

parkinsons690x400

Kişinin dengesini ve hareket yetisini etkileyen bir sinir sistemi problemi olan Parkinson hastalığı, dopamin hormonu üreten beyin hücrelerinin yok olmasına sebep olmaktadır. Dopamin, beyin ile vücuttaki kaslar arasındaki kimyasal iletişimi sağlamaktadır. Parkinson hastalarının beyin hücreleri dopamin üretemediği için bu kişiler, kas hareket yeteneklerini kaybetmektedirler.

Parkinson hastalığının tüm tedavi yöntemlerinde ise, L-dopa adı verilen ve dopaminin içinde dönüşüme uğrayan bir kimyasal madde etkili olmaktadır. Bakla ise, L-dopa (Levodopa) adı verilen kimyasal madde bakımından iyi bir kaynaktır. Bakla aynı zamanda, C-dopa adı verilen başka bir kimyasal madde de içermektedir. L-dopa ve C-dopa kimyasalları, motor sistemini destekler ve parkinson hastalarının yaşadığı sıkıntıları hafifletir.

5.Bağışıklık Sistemi

energetic-woman

Vitamin B, vitamin C ve vitamin K gibi vitaminler ile manganez, magnezyum ve çinko gibi mineraller içeren bakla, bağışıklık sistemi için hayati önem taşıyan besin maddelerini yapısında bulundurmaktadır. Bakla hem bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanser riskini azaltır.

6.Cilt Sağlığı

attractive asian woman skin care image

Bakla iyi bir A vitamini kaynağıdır. Bakla içermiş olduğu A vitamini ve bazı mineraller yardımı ile cildi güzelleştirir ve cilt sağlığını korumaya yardımcı olur.

7.Tansiyon

diabetes high blood pressure

Bakla, çok iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, yüksek tansiyonun düşmesine ve normal değerlere ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Yüksek tansiyon, böbrek ve kalp fonksiyonlarının bozulmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle yüksek tansiyonu kontrol altına almak çok önemlidir. Bakla, tansiyonu kontrol eder ve genel sağlığı korumaya yardımcı olur.

8.Kan Şekeri

Diabetes equipment, used by patient

Kanada’da yapılan araştırmalara göre nohut, mercimek ve bakla karışımı bir diyet, özellikle diyabet 2 riskini azaltmaktadır. Bakla aynı zamanda iyi bir kan şekeri düzenleyicidir ve yüksek kan şekeri değerini azaltmaya yardımcıdır.

9.Sindirim Sistemi

digestive-nirvana

Bakla, hem çözünebilen hem de çözünemeyen lif içermektedir. Bir kap kaynatılmış bakla, vücudun günlük lif ihtiyacının yaklaşık %36’sını karşılamaktadır. Lif ise, sindirim sistemi faaliyetlerini düzenlemeye yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini düzeltir. Bakla, bağırsakların pH seviyesini dengeler ve kolorektal kanser riskini azaltır.

Çok Fazla Miktarda Bakla Tüketmenin Bir Zararı Olabilir Mi?

  • Baklanın sağlık açısından faydaları oldukça fazla olmasına rağmen, birtakım zararlı etkileri de maalesef bulunmaktadır. Glukoz 6 fosfat dehidrogenaz eksikliği adında ama Favism adı ile bilinen sağlık açısından olumsuz bir duruma yol açabilmektedir. Kalıtsal olan favism hastalığı, hemolitik anemi yani kırmızı kan hücrelerinin bozulmasına sebep olan bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olan kişiler, bakla tükettikleri takdirde kırmızı kan hücreleri tahrip olacaktır. Bu hastalık genellikle, Akdeniz ülkelerinde yaşayan kişilerde gözlenir ve aslında bu hastalık Afrika orijinlidir.
  • Favism, mide bulantısı, baş dönmesi, kusma ve sarılık gibi sorunlara yol açar ve idrarda kan görülmesine sebep olur.
  • Çok nadir olarak bazı insanlarda alerjiye sebep olan bakla, yüksek miktarda karbonhidrat içerdiği için, çok fazla miktarda tüketildiğinde, mide ağrısı yaşanmasına yol açabilir.
  • Bakla, B6 vitaminini dengeleyen Levodopa (L-dopa) içermektedir. Çok fazla miktarda bakla tüketilmesi durumunda ise, B6 vitamini eksikliği ortaya çıkabilmektedir. B6 vitamini eksikliği ise, depresyona sebep olabilmektedir. Çünkü B6 vitamini, serotonin ve norepinefrin gibi mutluluk hormonu salgılayan kimyasalların üretilmesini sağlamaktadır.
  • Parkinson hastaları için faydalı olan bakla, dopamin seviyesini etkilediği için, bu hastalar bakla tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalılardır.
  • Çok fazla miktarda oksalik asit içeren bakla, idrar yollarında oksalat taşı oluşumuna sebep olabilmektedir. Bundan dolayı çok fazla miktarda bakla tüketmek sakıncalı olacaktır.

Besin Değerleri

Besin Kaynağı Besin Değeri Günlük Tavsiye Edilen Miktar
Enerji 341 Kcal % 15
Karbonhirat 58.59 g % 45
Protein 26.12 g % 46.5
Toplam yağ 1.53 g % 7
Kolestrol 0 mg % 0
Lif 25 g % 66
Vitaminler
Folat 423 µg % 106
Niasin 2.832 mg % 18
Pantotenik asit 0.976 mg % 19.5
Piridoksin 0.366 mg % 28
Riboflavin 0.333 mg % 25
Tiamin 0.555 mg % 46.25
Vitamin A 53 IU % 2
Vitamin C 1.4 mg % 2
Vitamin K 9 µg % 7.5
Elektrolitler
Sodyum 13 mg % 1
Potasyum 1062 mg % 23
Mineraller
Kalsiyum 103 mg % 10
Bakır 0.824 µg % 91
Demir 6.70 mg % 84
Magnezyum 192 mg % 18
Manganez 1.626 mg % 71
Fosfor 421 mg % 60
Selenyum 8.2 µg % 15
Çinko 3.14 mg % 9
Bitkisel Besinler
ß-karoten 32 µg
a-karoten 00 µg
Lutein- zeaksantin 00 µg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.