Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bakterilerin Faydaları

Çoğu zaman bakteriler yüzünden ne kadar fazla hastalandığımızı biliyoruz. Bu yüzden elbette bakteriler zihnimizde “çok zararlı” diye kodlanmış durumda. Oysa durum pek de öyle değil. Çünkü bakteriler bazen bizler için çok yararlı canlılar da olabiliyorlar.

Bir hücreli canlılar olarak bakteriler dünyada hemen hemen her yerde oluyorlar. Aslında onlarsız bir yaşam düşünmemiz çok da doğru olmazdı. Bakterilerin çok farklı şekillerde ve yapılarda pek çok çeşidi bulunuyor. Aslında bunlar gözle göremeyeceğimiz kadar küçük canlılar ve sayıları bir hayli fazla. Evet, belki vücudumuzda çeşitli hastalıklara yol açıyorlar ancak aslında hayatın devam edebilmesi, yani dünyamızın canlı yaşayan bir dünya olarak sürüp gidebilmesi için onlara çok ama çok ihtiyacımız var. Bunun yanı sıra farkında olmasak da vücudumuzda da bakterilere sonsuz bir ihtiyacımız var. Hatta bakteriler sayesinde hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebiliyoruz dersek hiç de abartmış sayılmayız. Üstelik beslenmemiz konusundaki etkilerini de göz ardı etmememiz gerekir. Yani hayatın ve yaşamımızın her anında bakterilere ihtiyaç duyuyoruz aslında onlarla sürekli olarak çok yakın bir ilişki içerisindeyiz.

Gelin şimdi bakterilerin farkında olmadığımız o büyük faydalarını ve bizlere, doğamıza ne gibi katkılarda bulunduklarını detaylı bir şekilde inceleyelim.

Bakterilerin Faydaları Nelerdir?

1. Pek çok şeyin toprağa karışmasını sağlayarak hastalıkları ve kirliliği önlemesi

Biz onlardan ne kadar hoşlanmasak da aslında onların bizler için önemi büyük. Hatta hayati sorunlara yol açabilecek bazı şeylerin bizzat bakteriler önlüyorlar. O yüzden onlara biraz da teşekkür borçluyuz. Bakterilerin bize sağladıkları faydalar arasında ölen canlıların ya da hayvan dışkılarının ayrışmasını sağlayarak toprağa karışmalarına yardımcı olmak. Bildiğiniz gibi ölen tüm canlıların ve hatta hemen hemen her yerde bulunan hayvan dışkılarının toprağa karışmaması demek önce büyük bir çevre kirliği sonrasında da yaşanacak ciddi tehlikeli hastalıklar olması demektir. Bu nedenle gerçekten de hayati bir öneme sahip oldukları kesinlikle doğru. İşte tam da bu görev ile çalışan bakterilere biz çürükçül bakteriler adını veriyoruz. Dünya üzerindeki besin zinciri döngüsünde de görevleri ayrıştırıcı oluyor.

2. Havadaki azotu toprağa aktararak bitkilere faydalı

Toprağın kaliteli gelmesinde de bakterilerin payı büyük. Tabii toprağın kaliteli olması demek bizim sağlıklı besinler ile beslenebilmemiz anlamına geliyor. Bu yüzden toprağa yaptıkları katkı hem bitkiler için hem de onlarla beslenen bizler için çok önemli. Bildiğiniz gibi havada azot bulunuyor ve bu  azotun bir şekilde toprağa aktarılması gerekiyor. İşte bu önemli görevin sahibi azot bağlayıcı adını verdiğimiz bakteriler. Bu işi tam da o bakteriler yapıyor ve bitkilerin yararlanabilmesi için azotu toprağa geçiriyorlar. Bunun yanı sıra bazı bakteriler de baklagillerin köklerinde bulunuyor. Bu bakteriler de yalnızca o bitkiler için azot bağlanmasına destek oluyorlar.

3. Peynir, sirke ve ayran gibi gıdaları onlar sayesinde tüketiyoruz

Bakteriler gıda sanayinde de bizler için çok önemli bir rol oynuyorlar. Örneğin peynir gibi, ayran gibi ya da sirke gibi besinleri bakteriler olmadan hazırlamamız mümkün değil. İşte bu yüzden bu gıdaların yapılması için gıda sanayinde bakterilerden faydalanılıyor.

4. Antibiyotik yapımında kullanılıyorlar

Bazı ağır hastalıkların iyileşebilmesi için antibiyotik kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Sağlığımız için üretilen bu antibiyotiklerin içerisinde de bakteriler bulunuyor. Bu yüzden her ne kadar bizde hastalıklara neden olduklarını düşünsek de çoğu zaman iyileşmek için yine bakterilere ihtiyaç duyuyoruz.

5. Tütün işlemesinde ve atık arıtmada kullanılıyorlar

Bakteriler oldukça farklı alanlarda aktif bir şekilde kullanılabiliyor. Özellikle tütün işlenmesi için bakterilere büyük bir ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanı sıra organik atıkların arıtılma sürecinde de bakterilere her zaman ihtiyacımız var.

6. Hayvanların bağırsaklarında sindirime yardımcı

Bakteriler yalnızca bize değil aynı zamanda doğadaki diğer canlılara da büyük katkılarda bulunuyorlar. Bu canlılar arasında keçi, inek ve koyun gibi hayvanlar var. Çünkü bu hayvanların bağırsaklarında selülozun sindirilmesini sağlayan bazı bakteriler bulunuyor. Böylece bu bakteriler hayvanların sağlıklı bir şekilde beslenmelerine de destek oluyorlar.

7. Oksijen üretimi

Her bakteri çeşidi olmasa da bazı bakterilerin fotosentez yapabilme özellikleri bulunuyor. Yaptıkları fotosentez ile bu bakteriler canlıların ihtiyaç duyduğu oksijeni üretme konusunda oldukça fazla katkı sağlıyorlar.

8. Şarap, yoğurt ve hamur mayalama işleminde etkililer

Bilindiği üzere bazı gıdaların üretilmesinde bakterilere ihtiyacımız var. Özellikle üzüm suyundan şarap yapmak için, sütten yoğurt yapmak için ve hamuru mayalamak için bakterileri kullanmama gibi bir şansımız yok. Bu yüzden günlük hayatta aktif olarak tükettiğimiz bazı gıdalarda da bakterilerin rolü büyük. En azından onlar olmasaydı yoğurt yiyemezdik, mayalı hamur ile yapılan hemen hemen hiçbir hamur işi gıdayı tüketemezdik ve farklı niteliklerde lezzetli şarapların tadına bakamazdık.

9. Pek çok hastalığın tedavi sürecine katkıda bulunuyorlar

Bakterilerin antibiyotik yapımındaki olumlu etkisinden bahsedip sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. Ancak bunun haricinde bakteriler başka tedavi süreçlerinde de etkili oluyorlar. Özellikle kan şekeri seviyesinin ayarlanması sürecinde, alerjik hastalıkların tedavisinde ve bazı karaciğer hastalıklarının iyileştirilmesi için bakteriler aktif bir şekilde kullanılıyor.

10. B vitamini ve K vitamini üretimi

Bağırsaklarımızın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için B vitaminine ve K vitaminine ihtiyacımız var. İşte B vitaminin ve K vitamininin üretilme sürecinde ve hatta bağırsaklarda emilme sürecinde bakteriler yine aktif bir rol oynuyorlar. Yani bağırsaklarımızda bakterilerin etkilerini hissetmeseydik çok ciddi bağırsak sorunları ile karşı karşıya kalabilirdik.

11. Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı

Vücudumuzda bulunan bazı bakteriler vücudumuz için zararlı olan toksik maddelerin atılmasına katkıda bulunurlar. Hatta bu bakteriler sayesinde vücuda zararlı olan bakteriler de kolay bir şekilde vücuttan dışarı atılabilir. Aynı zamanda tüm bu katkıları sayesinde bakteriler vücudumuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda büyük bir öneme sahiptir. O nedenle bazı bakteriler sayesinde çok daha dirençli bir vücuda sahip olabiliriz. Ancak elbette bu durum her bakteri çeşidi için geçerlidir diyemeyiz. Yalnızca bazı bakteriler böyle bir göreve sahiptir.

12. Laktoz ve protein sindirimi yaparlar

Vücudumuza giren laktozun ve proteinin sağlıklı bir şekilde sindirilmesi gerekir. Örneğin laktozun vücudumuzda sindirilememesi durumunda özellikle midemizde şişkinlik ya da bulantı gibi durumlar görülebilir. Bu durum genellikle laktoz intoleransı olan kişilerde görülmektedir. Ancak bazı bakteriler vücudumuzdaki bu laktozun ve proteinin iyi ve basit bir biçimde sindirilmesine yardımcı olurlar. Bu durum özellikle içinde laktoz bulundurduğu için sütün sindirimi konusunda sorun yaşayan kişiler açısından bir hayli önemli olmaktadır.

13. Bağırsaklarda kalsiyum emilimine yardımcı

Bazı bakteriler pek çok maddenin olduğu gibi kalsiyumun emiliminde de etkili olmaktadır. Özellikle bağırsaklarımızdan aldığımız kalsiyumun kolay bir şekilde emilebilmesi için bakterilere ihtiyacımız vardır. Kalsiyumun bağırsaklarımızda iyi bir şekilde emilebilmesi oldukça önemli bir konudur. Çünkü kalsiyum kemiklerimizin sağlığı için ve ileri yaşlarda kemik erimesi görülme ihtimalini azaltabilmek için çok önemli bir besin maddesidir. Bu yönüyle hem kemik gelişimi sürecindeki çocuklar için hem de yaşı ilerlemiş kişiler için çok kıymetlidir. O nedenle bakteriler bu konuda çok önemli bir ihtiyacımıza karşılık vermektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.