Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bakterilerle Fazlasıyla Haşır Neşir Olduğumuz 10 Nesne

Biz farkında olmasak da bakterilerle gün içinde o kadar çok haşır neşir oluyoruz ki kendimizi ne kadar korusak da bazen hasta olmamızın sebebi o farkında olmadan temasa geçtiğimiz bakteriler de olabiliyor. Çünkü yapılan bir araştırmaya göre gün içinde çok sık kullandığımız pek çok nesne bakteri bakımından adeta bir yuva kapsamına girebilecek düzeyde. Özellikle bu 10 nesneye dikkat etmenizi öneririz.

1. Teneke Kutu İçecekler

İnsanlar dışarıda bir şeyler yeyip içmek istediklerinde içine bir şey atılmış olma ihtimaline karşılık kendilerini daha güvende hissettiklerinden teneke kutulardaki içecekleri tercih ediyorlar. Ancak teneke kutulardaki içeceklerin ağız kısımları daima açık bir şekilde üretim yerinden masamıza geldiği için türlü pislik ve bakteri ile haşır neşir oluyor. Biz de o teneke kutunun üstünü hiç silmeden direkt içeceğimizi içmeye başladığımız tüm bakteriler vücudumuza giriyor. Bu nedenle teneke kutuda bir şey içeceğiniz zaman kutuyu iyice yıkayın ya da bolca ıslak mendil ile üstünü mutlaka silin.

2. Hastanelerdeki ve Kamu Binalarındaki Trabzanlar

Çok fazla insan sirkülasyonunun olduğu mekanlarda bakterilerin adeta kol gezdiğini söyleyebiliriz. Bu mekanlardan bir tanesi de kesinlikle hastaneler ve kamu binaları. Oralarda özellikle trabzanlara mutlaka dokunuyoruz. Fakat o trabzanlar en çok bakteriyi taşıyan yerler. Bu yüzden o trabzanlara dokunmadan önce bir kez daha düşünün ya da önleminizi çabucak alın. Ellerinizi sık sık yıkamanız özellikle çok önemli. Maalesef pek çok insan buna dikkat etmediği için o trabzanlar da o kadar bakteri dolu oluyor.

3. El Kurutma Makineleri

El kurutma makineleri son yıllarda mekan tuvaletlerinde en sık karşılaştığımız cihazlardan bir tanesi. Her ne kadar kağıt mendil gibi ağaç kıyımına neden olan bir ürün olmasalar da ve bu yönleri ile çok daha cazip görünseler de aslında sağlığımız için zararlılar. Çünkü onlar da pek çok bakteriyi içlerinde barındırıyorlar.

4. Dışarıdaki Mekanlarda Verilen Bekletilmiş Sebzeler

Özellikle dışarıda bir çiğ köfteciye gittiğimizde kenarda bekleyen pek çok yeşil yapraklı sebze buluruz. Bu sebzeler çok önceden hazır olması için orada bekletilmiş oluyor. Sebzeler uzun süre bekletildiklerinde üstlerinde bakteri üremeye başlıyor. Bu yüzden sağlığımız için faydalı olduğunu düşündüğümüz o sebzeler de aslında sağlığımıza zarar verebiliyorlar.

5. Otobüslerdeki Tutma Yerleri

Otobüslerin de bakteriler için çok hoş bir ortam olduğunu siz de tahmin ediyorsunuzdur. Özellikle bakterilerin en çok toplandıkları yerler ise kesinlikle otobüslerde asılı turan tutunma kolları. Bunlara tutunacağınız zaman bir mendil ya da peçete kullanmanızı, eğer kullanamıyorsanız da otobüsten indiğiniz gibi elinizde hiçbir yere dokunmadan direkt ellerinizi yıkamanızı öneririz.

6. Spor Salonlarındaki Aletler

Spor salonları genellikle dekorasyonları nedeniyle bize çok temiz görünebilirler. Ancak pek çok spor salonu maalesef bu sınıfa girmiyor. Çünkü gün içinde spor salonundaki aletler pek çok kişi tarafından kullanıyor. Bu durum da o aletlerin çok fazla bakteri ile dolmasına neden oluyor.

7. Paralar

Kabul edelim ki pek çok insan parayı ve parayla oynamayı bir hayli seviyor. Bunu yalnızca mecazi anlamda kullanmıyoruz. Gerçekten de pek çok insan banka hesabında parayı görmek yerine ona dokunmayı tercih ediyor. Ancak elimize geçen para belki yüzlerce, belki binlerce, belki de milyonlarca defa hiç tanımadığınız kişilerin elinden geçmiş olabilir. Bu yüzden de sağlık açısından bir hayli tehlikeli. Üstleri gerçekten de bakteri dolu. O yüzden mümkün mertebe yalnızca sizin kullandığınız banka kartları paralara göre biraz daha az kirli olabilir.

8. Restoranlardaki Menüler

Restoran sahipleri menü kitapçıklarını çok sık değiştirmek istemezler. Bu yüzden de mümkün mertebe kolay yıpranmayacak bir menü kitapçığı hazırlatırlar. Tabii menü kitapçığı çok fazla değişmediği için her gün belki de yüzlerce kişinin okuduğu bir menü aylar içerisinde tam anlamıyla bir bakteri deposuna dönüşebiliyor. Bu yüzden bir mekana gittiğinizde menüye baktıktan sonra yemek öncesi mutlaka ellerinizi yıkayın.

9. Lamba Düğmeleri

Elbette evinizdeki lamba düğmelerini bu sınıfa koymamız doğru olmaz. Ancak mekanlardaki ya da halka açık yerlerdeki lamba düğmeleri pek çok kişinin çok sık dokunmasından dolayı tam anlamıyla bakteri deposu oluyor. Minik bir peçete ile onlara dokunmaz sizden hiçbir şey kaybettirmez, aksine size sağlığınızı kazandırır.

10. Kuaförlerdeki Havlular ve Aletler

Her ne kadar kuaförlerdeki ve güzellik salonlarındaki havluların ve aletlerin bir kullanmadan önce iyice dezenfekte edildiğine inanıyor olsak da aslında pek çok işletme buna yeteri kadar özen göstermiyor. Bu yüzden gittiğiniz işletmelerin bu konuda hassas davrandıklarından mutlaka emin olun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.