Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bal ile Sivilce Tedavisi

Günümüzde sivilceler için birçok doğal yöntem bulunmuştur. İlaç tedavilerinin yanında ya da öncesinde bu doğal yöntemler uygulanır ve bu yöntemlerin çoğu zaman olumlu sonuç verdiği gözlemlenmiştir. Sivilce gibi hassas olan hastalıklarda doğal yöntemlerin kullanılması bir açıdan daha iyidir, çünkü bazen ilaçların içindeki bilmediğimiz maddeler cildimize zarar verebilir. Biz de bu yazımızda bal ile sivilce tedavisine değineceğiz.

Bal en faydalı olan besinlerden birisidir ve günlük olarak kahvaltılarda rahatlıkla tüketilebilir. Bal, anti bakteriyel ve doğal iltihap önleyici olmasından dolayı cilt sorunlarında da kullanılabilir. Ayrıca cilt gözeneklerinde biriken kiri ve bakterileri de temizleyerek daha duru ve temiz bir cilt olmasını sağlar. Şimdi bal ile sivilce tedavisine geçmeden önce balın genel faydalarına bakalım.

Balın Faydaları


Bal içeriğindekilerden dolayı en iyi nemlendiricilerden birisi olarak kabul edilir. Nemi toplar ve cilde hapseder. Bu yüzden yazları ciltleri güneşten dolayı kuruyanlara ve genelde kuru cilde sahip olanlara bal kullanımı tavsiye edilir. Ayrıca sadece kuru cilde sahip olanlar değil, yağlı cilde sahip olanlar da balın anti bakteriyel ve cildin elastikiyetini artırıcı özelliğinden faydalanabilir.

Bal, sadece cilde sürüldüğünde değil ağız yolu ile tüketildiğinde de hem cilde hem de vücuda birçok faydası vardır. Bal doğal bir antioksidandır ve tüketildiğinde cilt için zararlı olan serbest radikallerle savaşır, ayrıca toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını da sağlar. Vücuttaki kesiklerin ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar ve yaraların iltihap olmasını önler.

Balın içeriğinde bulunan bazı vitaminler sayesinde birçok faydası bulunur. İçeriğindeki vitaminlere göre faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • B1 Vitamini: Cildin normal görünümünü düzenler ve geliştirir.
  • B2 Vitamini: Cildi serbest radikaller adındaki moleküllere karşı koruyucu özelliğe sahiptir.
  • B6 Vitamini: Vücuttaki yeni hücrelerin gelişiminde rol olan bir vitamin çeşididir. Ayrıca cildin nemlenmesini sağlar ve dış faktörlere karşı da korur.
  • B3 Vitamini: İltihap önleyici özelliği olduğu bilinir. İltihaplı cilt sorunlarını ve sivilce sorunlarının iyileşmesinde rol oynar. Cildin nemlendirilmesini ve nemin cilt üzerinde uzun süre kalmasını sağlayan vitamindir.
  • C Vitamini: Ciltte görülen pullanma ve kızarıklık sorunları ile ciltteki kuruluğa bağlı olarak görülen kaşıntıyı önleyici özelliğe sahiptir.
  • Çinko: Çinko yaşlanmanın cilde olan etkisini azaltır ve geciktirir.

Bal ile Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bal ile sivilce tedavisi en çok uygulanan tedavi yöntemlerinden birisidir. Akneleri önleyici özelliğe sahiptir ve sivilce için kullanılan balın şekersiz ve organik olması gerekir. Doğal olmayan balların kullanılmasının bir anlamı yoktur. Bal ile hazırlanabilecek sivilce maskelerinin tarifleri aşağıdaki gibidir:

Bal ve Elma Maskesi

Bal ile sivilce tedavisinde uygulanan bu maske için bir adet orta boy elma ve 1 yemek kaşığı bal yeterlidir. İlk olarak elmayı iyice soyun ve miksere koyun. Üzerine de 1 yemek kaşığı balı döktükten sonra karışmasını sağlayın. Bu karışımı yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika bekletin ve temiz su ile yıkayın.

Bal ile Yulaf Maskesi

Bal ile Sivilce tedavisindeki bir diğer tarif ise bal ve yulaf ile maske tarifidir. Bunun için 1 yemek kaşığı balı, 2 yemek kaşığı yulafı, 1 yemek kaşığı toz haline getirilmiş bademi ve 1 yemek kaşığı limonu iyice karıştırın. Bütün karışım eşit görünüme geldikten sonra maske olarak yüzünüze sürün. Bu maske cildinizin yüzeyindeki ölü deri hücrelerinin alınmasını sağlar ve cildinizi yumuşatır.

Bal ve Salatalık Maskesi

Bal ile sivilce tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de bal ve salatalık ile yapılan maskedir. Öncelikle 1 adet salatalığın suyunu çıkarın. Bunun için katı meyve sıkacağı ya da mikser kullanabilirsiniz. Salatalığın suyunu süzdükten sonra içerisine 2 kaşık bal koyarak iyice karıştırın. Daha sonra karışımı sivilcelerinizin üzerine masaj yaparak uygulayın. Bir süre beklettikten sonra yüzünüzü temiz su ile yıkayabilirsiniz. Eğer bu karışımı hava almayan kaba koyarak dolapta saklarsanız bir hafta kadar tazeliğini koruyabilir.

Bal ile Yumurta Maskesi


Bal ile sivilce tedavisinde, aşırı kuru ciltli insanların kullanabileceği maskelerden birisi bal ile yumurta maskesidir. Aşırı kuru ciltlerde, cilt hassastır ve bir süre sonra kızarabilir, ayrıca pullanmalar da görülebilir. Bu maske için gerekli olan malzemeler 1 adet yumurta ve 1 yemek kaşığı baldır. Yumurta, cildi beslemesinin yanında ayrıca yumuşatır ve gelişmesini de sağlar. İlk olarak yumurtayı ve balı bir kabın içerisinde iyice karıştırın. Karışımı sivilcelerin üzerine sürdükten sonra 20 dakika beklemesini sağlayın ve sonrasında da ılık su ile yıkayın.

Bal Maskeleri Nasıl Kullanılır?

Bal, doğal bir besin olduğundan dolayı kullanılması cildinize bir zarar vermez. Bu yüzden doğal bal katkılı sivilce maskelerini haftada 1 kullanabilirsiniz. Maskeleri belirli süre yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile iyice temizlemeniz gerekir. Daha sonra kendiniz nemlendirici ya da başka bir şey için krem kullanıyorsanız, onu uygulayabilirsiniz. Eğer bal ile kullanılan maddelerden birisine alerjiniz varsa onu yapmamanız önerilir. Diğer maskeleri daha kolay ve zararsız bir şekilde uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.