Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Bal Ve Tarçın ile Artrit Tedavisi

Artrit, vücut eklemlerinde iltihap oluşturan, vücut tarafından üretilen ağrılı eklem hastalığı adı verilen bir hastalık olarak bilinir. Özellikle el ve ayak bileklerinde, diz kapaklarında, zayıf olan kalça kaslarında, obezite ve diyabetin sebep olduğu eklemlerde görülen ağrılı, tedavisi geciktirildiğinde ağrıların şiddetlenmesi ile kendini gösteren ve iltihap bulunan kısımlarda şişlik, kızarma, sertleşmeye yol açan, kişiler de sıkıntı oluşturan tedavisi zor ve güç bir hastalıktır. Daha çok kadınlar da ve gençler de görülür.

En büyük sebepleri ise, ideal kilonun çok üzerinde olmak, diş çürümeleri, sinüzit olarak bilinir.

Artrit adı verilen bu hastalığın çeşitleri bulunur. Bunlardan romatizmalı olanlar, travmatik olanlar, eklem artriti olanlar, bakteriyel artriti olanlar ile gut artriti olanlar sayılabilir.

Vücutta ürik asit birikiyor ya da vücutta ürik asit fazla üretiliyorsa, eklemlerde birikerek gut artriti adı verilen iltihaplanmaya yol açar, kesin tedavisi olmayan bir hastalık olup genellikle hipertansiyon hastalarında ve şeker hastalarında görülür.

Bakteriyel olan artrit çeşidi ise adından da anlaşılacağı üzere eklemlerin kenarlarında bakteri birikimiyle oluşan hastalıktır. Eklemlerin fazla hareket ettirilmemesi tavsiye edilir.

Darbe sonucu eklemlerin zarar görmesi ile birlikte travmatik artrit hastalığı ortaya çıkar.

Eklem artriti ise eklemlerin zarar görmesi sonucunda kireçlenme sebebi ile oluşur tedavisi yoktur, sadece ağrıları azaltabilmek için tedavi uygulanan bir hastalıktır.

Sebebi kesin olarak bilinmeyen eklem romatizması yani ramatoid artrit bazen cildi bazen de gözleri etkisi altına alır, iltihaplanma olduğu için birkaç eklemde birlikte görülen eklem romatizması daha sonra kalp, deri ve kaslara sıçrayabilir. Omurgalar da görülmeme sebebi ise henüz bilinmiyor.

Belirtileri ise sabah uyanıldığında veya geceye görülen eklem ağrıları olup parmaklardaki kemiğin çıkıntı yapması veya parmağın dışa doğru kayması, eklemlerin tutulması olarak görülebilir. Bu tutulma yarım saat sürebilir. Bu belirtilerin yanı sıra eklemlerde sertlik, esneklik kaybı, hareket zorluğu, yanmaya benzer bir his ve kemiklerin etrafında iğne batmaları görülür.

Artrit hastalığının tıp alanında çok fazla çaresi bulunamamak ile birlikte doğal yollar ile uygulanan kürler yardımıyla hastalık en aza indirgenebilir.

Faydası sayılamayacak kadar çok olan tarçın ve bal bir araya geldiğinde kuvvetli etkisi sayesinde artrit ile savaşan bir karışım ortaya çıkarıyor. Ayrıca bu karışımın sadece artrit tedavisinde değil ateşli hastalıklar, enfeksiyon, kalp hastalıkları, mide kanseri, kemik kanseri gibi hastalıklar da etkili olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan çalışmalar da doğal ilaç olduğu kanıtlandı.

Tarçın ve bal kullanılarak hazırlanan karışımın artrit hastalığına mucize şekilde bir faydasının olduğu kullanan kişiler ve uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

1. Yenilecek Tarçın ile Bal Karışımı

Malzemeler;

 • Bir çay kaşığı öğütülmüş tarçın,
 • Bir yemek kaşığı bal,
 • İki yemek kaşığı ılık su.

Hazırlanışı:

İki yemek kaşığı ılık suya, bir yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı öğütülmüş tarçını ekleyip karışımın macun kıvamına gelmesini sağlayın. Sabah ve akşam, aç karnına tüketin. Yarım saat sonra yemeğinizi yiyebilirsiniz. Yedi gün sonra ağrılarınızın azaldığını bir ay sonrada ağrınızın kalmadığını göreceksiniz.

2. Masaj Yapılacak Tarçın ile Bal Karışımı

Malzemeler;

 • Yarım çay bardağı bal,
 • Bir çay bardağı ılık su,
 • Bir çay kaşığı toz tarçın.

Hazırlanışı:

Bir çay bardağı ılık su ile yarım çay bardağı balı karıştırıp üzerine bir çay kaşığı toz tarçını ekleyip iyice karıştırın. Hazırlanan bu karışım ile vücutta ağrı olan bölgeleri ovun, masaj şeklinde uygulayıp sürdüğünüz karışımı iyice yedirin, kısa bir süre sonra ağrının azaldığını göreceksiniz.

3. Şurup Yapılacak Tarçın ile Bal Karışımı

Malzemeler;

 • Bir bardak sıcak su,
 • İki kaşık bal,
 • Bir çay kaşığı öğütülmüş toz tarçın.

Hazırlanışı:

Bir bardak sıcak suya iki kaşık bal ve bir çay kaşığı tarçını ekleyip iyice karıştırın ve şurup haline gelmesini sağlayın. Sabah akşam bu şuruptan tüketin.

4. Sıcak Uygulanacak Tarçın ile Bal Karışımı

Malzemeler;

 • Otuz veya kırk gram öğütülmüş toz tarçın,
 • İki adet havlu,
 • Havlunun çekeceğinden biraz fazla su,
 • Bir adet çukur kap.

Hazırlanışı:

Otuz veya kırk gram olarak öğütüp hazırladığınız toz tarçını havluya yayın. Havluyu katlayıp ılık su dolu kaba koyup ocakta kaynamaya bırakın. Kaynayan sudan havluyu çıkartıp, nemli kalacak şekilde sıkın. Sıcak olan ve zencefil tozları bulunan havluyu ağrı olan bölgeye sarın ve çabuk soğumaması için başka kuru bir havluyu üzerine sarın.

Zencefil olan havluyu soğumasına fırsat kalmadan tekrar sıcak suya koyup fazla olan suyu sıkın ve ağrılı bölgeye tekrar uygulayın. Üç kez tekrarlayacağınız bu işlemi yaptıktan sonra, ağrılı bölgeye masaj uygulaması yaparak oradaki kanın akışını hızlandırmanız da ağrının azalmasına ve hafiflemesini sağlar. Masaj yaparken de havluyu kaynattığınız tarçınlı suyu kullanabilirsiniz.

5. Çay Yapılacak Tarçın ile Bal Karışımı

Malzemeler;

 • Bir bardak kaynamış su,
 • Bir çay kaşığı tarçın,
 • İki çay kaşığı bal.

Hazırlanışı:

Bir bardak kaynamış suyun içine tarçını ekleyin ve on beş dakika demlenmesini bekleyip, oda sıcaklığına gelen bu karışıma, kattığınız tarçının iki katı bal ilave ederek, yarısını yatmadan önce, yarısını da sabah kalktığınızda tüketin. Bu uygulamaya bir hafta devam edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.