Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Baldır Ağrısı Nasıl Geçer?

Topuk ve diz arasında yer alan baldır bölümü, bacağın arka bölümünü oluşturan etli dokuya denir. Baldır kaslarını güçlendirmek, diz bağlarının da kuvvetlenmesi ve desteklenmesi açısından önem taşır. Dizlerin alacağı darbelere karşı korunabilmesi için baldır kaslarının da güçlü olması gerekir. Bacaklarda yer alan büyük kas gruplarından meydana gelen baldır bölümü, vücudun yükünü paylaşır, dengeyi ve hareket etmeyi sağlar. Bu nedenle de vücut için önemli bir yere sahip olur.

Baldır Ağrısı Neden Olur?

Baldır ağrıları yetersiz sıvı alımı, bilinçsiz bir şekilde diyet yapma, yetersiz beslenme, kasların aşırı kullanılması ve kan dolaşım bozuklukları gibi sebeplerden dolayı kendini gösterebilen bir rahatsızlık olup çoğu zaman hamlıktan, uzun yol yürümekten ya da kaslara aşırı yük bindirilmesinden dolayı meydana gelir.

  • Baldır ağrısının ciddi versiyonlarında enfeksiyon ya da yaralanmaya bağlı durumlar söz konusu olabilir. Baldırda yer alan kaslar, sinirler, bağlar, tendonlar ve damarların herhangi birinde bir hasar ya da yaralanma olması halinde baldır ağrıları ortaya çıkabilir. Kimi zamanlar kısa süreli olan bu ağrılar, kimi zamanlar kronik hale gelebilir. Tüm baldırı kaplayabilen ağrılar olduğu gibi yalnızca belirli bir bölgeyi etkileyen ağrılarda bulunur.
  • Baldırda sızlama, zonklama, ani ağrı saplanmaları, karıncalanma ya da batma gibi duygular ortaya çıkabilir. Bu oldukça ağrı veren, yürümeyi zorlaştıran, yanmalara sebep olan, iğnelenme ve uyuşma yapan ağrı türüdür.
  • Baldır ağrılarının basit ağrılar olmadığı ve hayatı dahi tehdit eden çeşitli sorunları işaret ettiği durumlar da bulunur.
  • Baldır ağrısı baldırda meydana gelen kan pıhtılaşması sonucu da yaşanabilir. Baldırda meydana gelen kan pıhtılaşmasının dolaşım yolu ile akciğerleri etkileyerek pulmoner emboli rahatsızlığına sebep olduğu, felç ya da kalp krizine yol açtığı durumlar vardır.
  • Bazı zamanlarda egzersiz ya da zorlanma gibi efor sarf edilen durumlarda ayaklarda şişlik, aşırı sıcaklık ya da kızarıklık ile birlikte ağrı olması halinde bir an önce doktora gitmeniz gerekir. Bu durumlara sebep olan şey sinirlerin zarar görmesi olabilir. Ayrıca kramplar da baldır ağrılarına neden olabilir. Diğer yandan Periferik arter hastalığı baldır ağrısını oluşturabilir.

Baldır Ağrılarının Geçmesi İçin Neler Yapılabilir?

Baldır ağrılarının spor sakatlanmaları ya da darbe sebebiyle ortaya çıkası mümkün olup günlük hayatı etkilediği ve şiddetli hale geldiği durumlar bulunur. Şiddetli darbe, kramp, ezilme, kas çekmesi ya da bacakların normalden fazla zorlanması gibi durumlar baldır ağrılarının nedenleri arasında en başlarda yer alır. Diğer yandan derin damar trombozu ya da kompartman sendromu gibi ciddi rahatsızlıkların da baldır ağrısına neden olduğu bilinir.

Ağrıya sebep olan durum yaralanma ya da darbe değilse ve sebebini bilmemenize rağmen ağrıya sahipseniz yapılacak en doğru şey bir doktora gitmek ve ağrıya sebep olan durumu teşhis ettirmek olur. Baldır ağrılarının tedavisi de diğer hastalık ve rahatsızlıklar da olduğu gibi ağrıya neden olan durum önem taşır. Ağrının nedenine göre tedavi yöntemi de değişiklik gösterir.

Eğer zorlanma ya da yaralanma sebebiyle baldır ağrısı yaşıyorsanız sıcak kompres ya da masaj gibi evde yapılabilecek olan uygulamalar ile bu ağrıların üstesinden gelebilirsiniz. Diğer yandan ağrının şiddetlenmesi halinde birkaç gün boyunca bacaklarınıza yüklenmemeli ve dinlenmelisiniz. Aynı zamanda otururken ayağınızı vücudun üstünde tutmanız fayda sağlar.

Masaj Tedavisi: Ezilme ya da sporun ardından meydana gelen baldır ağrılarını azaltmak için en etkili yöntemlerden biri olan masaj, evde yapılabileceği gibi masaj merkezlerinde de yaptırılabilir.

Fizik Tedavi: Kendini tekrar eden baldır ağrıları için fizik tedavi uygulanabilir. Doktor tarafından yapılacak olan muayene göre fizik tedavinin yapılıp yapılmayacağı belirlenir. Bunun için kaslar ve sinir uçları ultrason, kriyoterapi, sıcak terapisi ya da galvanik elektriksel stimülasyon teknikleri ile incelenir. Bu tedavi yöntemleri ağrıyı kısa sürede geçirdiği için profesyonel sporcular üzerinde uygulanıyor.

Diğer Öneriler: Ağrının devam etmesi halinde bacağınızı olabildiğince az kullanmalı, otururken bacağınızın altında yastık koymalı, geçici olarak ağrınızı hafifletecek olan sıcak kompresler uygulamalı ve gerektiği takdirde ağrı kesici almalısınız. Evde üstesinden gelinemeyen ağrılar için doktora gitmekten çekinmemeniz gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.