Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Baldır Bölgesindeki Kırmızı Çatlaklar Nasıl Geçer?

Baldır bölgesinde oluşan kırmızı çatlaklar, özellikle de kadınların korkulu rüyalarının başında gelir. Bu bölgede meydana gelen çatlakların oluşmasının birden çok nedeni olabilir. Ancak en sık karşılaşılan nedenler; devamlı olarak hızlı kilo alıp vermek ve cilt kurumalarıdır. Yazımızı okuyarak baldır bölgesindeki kırmızı çatlakların nasıl tedavi edileceğini öğrenebilirsiniz.

Baldır Bölgesindeki Kırmızı Çatlaklar Neden Olur?

Güzel bir ciltte ve vücutta bazen en çok can sıkan noktalar haline gelen çatlaklar, güzelliğine dikkat eden kadınların bütün çabalarının boşa gitmesi ve huzursuz eden görüntüler oluşmasına sebep olur.

Derimiz esnek bir yapıya sahip olan ve kısmen canlı olan bir dokudur. Derinin en dış tabakasında epiderma dokusu canlılığını kısmen yitirmiş tabakadır. Kişinin hızlı kilo alıp vermesiyle bu doku gereğinden fazla gerilip esner. Bu yüzden dokular kolajen kaybeder ve cilt tahribatı oluşur. Bu şekilde deri yüzeyinde çatlak oluşumları gözlenir. Bacaklarda oluşan çatlaklar, ilk başlarda hafif pembemsi olarak görülür. Zaman içinde bu pembe renkler morarmalara, son olarak da beyaz renge dönüşebilir.

Baldır bölgesi yağlanmaya daha müsait bir bölge olduğu için, bu tür kırmızı çatlaklara bu bölgelerde daha sıklıkla rastlanır. Bu çatlaklar kırmızı renkte olması dışında açık pembe ya da mora yakın renklerde de olabilir.

Baldır bölgelerinde kırmızı çatlakların oluşmasının bir diğer nedeni ise, damarlarda meydana gelebilen çatlamalardır. Özellikle bu bölgede kılcal damarlarda meydana gelmiş çatlaklar, deri yüzeyinde çok rahat görülebilir. Bu gibi durumlar genelde damar hastalığı olan insanlar ve aşırı derece ayakta duran insanlarda gözlenir.

Sık sık kilo almanın yanı sıra çoğunlukla gençlik döneminde hızlı uzama, kötü beslenme alışkanlıkları, genetik eğilimler ve gebelik gibi farklı faktörler yüzünden baldırlarda kırmızı çatlaklar meydana gelebilir. Bu çatlaklar bacaklarda kendisini enine ve boyuna çizgiler olarak gösterir.

Her ne kadar bu kırmızı çatlakların yok edilmesinde kesin sonuç veren bir çözüm olmasa da, etkilerinin hafiflemesi ve rahatsız etmeyecek hale gelmesi için farklı yöntemler vardır. Aslında ciltte oluşan çatlaklar cildin fazla gerilmesi sebebi ile deride oluşan yırtıklar yüzünden oluşur. Şiddetine göre kabartı ya da oyuk şeklinde de kalabilirler.

Baldır Bölgesindeki Kırmızı Çatlakların Tedavisi Nasıl Yapılır?

Baldır bölgesinde oluşan kırmızı çatlaklar, başta görüntü açısından olmak üzere çoğu kişiyi rahatsız eder. İşin iyi olan tarafı ise çatlaklar kırmızı renkte olduğu müddetçe, tedavide başarıyı yakalama ihtimali de yüksek olur.

Çatlakların tedavisi için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Öncelikle yapılması gereken ilk şey çatlağın büyümesini önlenmektir. Bu amaçla kişinin cilt derisini yumuşatan kremler, esnekliği arttıran losyonlar tercih edilir.

Tedavinin ilerleyen zamanlarında oluşan çatlak geçirilmeye çalışılır. Bunun için piyasadaki çatlak kremleri kullanılabilir lakin bu kremler de doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Lazer yöntemiyle de oluşan çatlakları yok etmek mümkün olabilir. Lakin bunun yapılması için çatlakların yeni oluşan çatlaklar olması gerekir yani hala kırmızı renkte olmaları gerekir. Aksi takdirde tedavinin başarılı olma olasılığı çok düşük olur.

Çatlakların önlenmede beslenmeye dikkat etmek, ani kilo değişimlerinden uzak kalmak ve ağır olmayan sporlar yapmak etkili olur. Ayrıca cilt temiz ve nemli tutulmalı, zarar görmesi engellenmelidir. Çeşitli masajlar ile ciltteki kan akışı desteklendiği zaman, çatlaklara karşı önlemler alınmış olur.

Kırmızı çatlakların tam bir tedavisi olmasa dahi iyileştirme amaçlı uygulanabilecek yöntemler; peeling, dermokozmetik kremler, ilaç tedavisi, cilt masajı, mikrodermabrazyon, lazer tedavileri gibi oldukça çeşitlidir. Hastanın cilt tipine ve çatlaklara göre uzman bir doktor tarafından belirlenen tedavi yöntemleri sırayla ya da birlikte uygulanabilir.

Çatlakların önlenmesi ve yok edilmesine yardımcı olacak, kişilerin kendi kendilerine yapabileceği yöntemler de vardır.

  • Çatlaklar için her akşam yatmadan evvel ve her sabah kalktığımız zaman çatlak olan bölgeye badem yağı sürebiliriz. Badem yağı çatlaklara çok iyi gelir.
  • Bacağımızda çatlaklar varsa ve kiloluysak bir an önce diyete başlamalıyız. Bununla birlikte banyoya girdiğimizde, çatlak olan bölgeye iyi bir biçimde kese yapmalıyız. Sıcak banyodan sonra soğuk su tutmalıyız. Ayrıca banyo sırasında kayısı yağı ile çatlaklar üstüne kese yapmak, çatlakları giderebilir.
  • Bebe yağı, bonal, lansinoh lanolin, bepanthene gibi kremler çatlak olan bölgelere kullanılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.