Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Balgam Rahatsızlığı Belirtileri Ve Tedavisi

Balgam rahatsızlığı solunum organlarının salgıladığı ve doğrudan ağız yoluyla dışarıya atılan ve oldukça çirkin bir görünüme sahip olan sümüksü bir maddedir. Genellikle beyazımsı ve sarımsı bir renge sahip olan balgam rahatsızlığı bazı ciddi faktörlere bağlı olarak renk değişimine de uğrayabilmektedir.

Balgam Rahatsızlığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde birçok olumsuz etkenler beraberinde balgam rahatsızlığının meydana gelmesine neden olabilmektedir. Balgam rahatsızlığının meydana gelmesinde etkin rol alabilen olumsuz faktörler ise şunlardır;

Sigara ve sigara dumanı: Birçok hastalıkların ana nedenlerinden olan sigara ve sigara dumanı balgam rahatsızlığının de ana nedenlerindendir. Sigara ve sigara dumanına maruz kalınması durumunda daha çok siyah renkli balgam rahatsızlığının meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir.

Kömür tozu: Balgam rahatsızlığının ana nedenlerinden biri de kömür tozudur. Örneğin madencilik sektöründe çalışanların en fazla maruz kalabildiği hafif dereceli sağlık sorunlarının başında hiç kuşkusuz ki balgam rahatsızlığı gelmektedir.

Hava kirliliği: Balgam rahatsızlığının önemli nedenlerinden biri de hava kirliliği faktörüdür. Oksijen bakımından yetersiz olan kirli havanın solunması ile birlikte balgam sorunu kısa süreler içerisinde ortaya çıkmakta ve daha çok renk değişimine uğrayarak kendini gösterebilmektedir.

Akciğer rahatsızlıkları: Balgam rahatsızlığının nedenlerinden biri de akciğer rahatsızlıklarıdır. Başta akciğer enfeksiyonları olmak üzere akciğerlerde meydana gelen önemli sağlık sorunları beraberinde yoğun balgam rahatsızlığının görülmesine de neden olabilmektedir.

Alkol: Sigara gibi birçok hastalığın ana nedenlerinden olan alkol aynı zamanda balgam rahatsızlığının da ana nedenleri arasında yer almaktadır.

Kronik bronşit hastalığı: Balgam rahatsızlığının önemli nedenlerinden biri de kronik bronşit rahatsızlığıdır. Bronşların bazı nedenlere bağlı olarak rahatsızlanması beraberinde balgam rahatsızlığının da oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir.

Balgam Rahatsızlığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Balgam rahatsızlığının genel olarak fazla belirtileri bulunmamaktadır. Çünkü balgam rahatsızlığı dakikalar içerisinde kendini doğrudan gösterebilmektedir. Ancak bazı durumlarda kendini biraz daha gecikmeli olarak gösterebilmektedir. Bu durumda ise ilk olarak şu gibi belirtiler gösterebilmektedir;

  • Ağız içerisinde doluluk durumunun hissedilmesi
  • Hafif mide bulantısı hissi
  • Ağız tadının bozulması
  • Ağızda ekşimsi bir tadın oluşması gibi belirtiler gösterebilmektedir.

Balgam Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Balgam rahatsızlığının tedavisi oldukça basit ve kısa sürelidir. Balgam rahatsızlığı eğer ciddi bir iç hastalığından dolayı meydana gelmemiş ise bazı balgam söktürücü ilaçlar sayesinde kolayca tedavi edilmektedir. Fakat ciddi bir hastalığa bağlı olarak meydana gelmiş ise ilk olarak balgam rahatsızlığına neden olan hastalığın teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.