Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Balgam Söktürücü Çaylar

Balgam bir salgıdır. Diğer bir adı da mukustur. Akciğerlerde bulunan trake borusuna kaçan toz ve pislikleri etrafına toplayarak, dışarıya atılmasını sağlar. Çok çeşitli balgam türleri bulunmaktadır. Bunlar arasında kanlı balgam, sümüksü balgam, cerahatli balgam, cerahatli ve sümüksü balgam, siyah ya da gri balgam ve yalancı balgamdır. Ayrıca balgam yoğunluğunu azaltmaya yarayan birtakım ilaçlar da mevcuttur. Bu ilaçların etken maddesi asetil sisteindir. Su içerisine atılarak köpürmesi sağlanır ve bu şekilde içilir.

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte havada bulunan mikroplar da artmaktadır. Bu mikroplar genellikle grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi kış aylarında yaygın hale gelen enfeksiyonların mikroplarıdır. Üst solunum yollarını da etkileyen bu mikroplar, trake borusunda pislik oluşturarak dış ortama atılma ihtiyacı duyulur. Oluşan bu macun kıvamındaki madde, mukustur. Oluşan balgamları hafifletebilmek için çeşitli ilaçlar bulunsa da, siz yine de doğal yöntemleri deneyin. Balgamı engelleyen doğal yöntemler arasında bitki çayları yer almaktadır. Bitki çayı içerek hem midenizin zorlanmasına neden olan öksürükleri hafifletebilir hem de boğazınızı yumuşatabilirsiniz.

Balgam Söktürücü Çaylar Nelerdir?

Yazımızın devamında balgam söktürücü çayların neler olduklarından ve sağladıkları faydalardan bahsedeceğiz. Ayrıca okaliptüs, nane ve kekik gibi bitkilerden faydalanılarak yapılan çaylar, buharının solunması ile birlikte ciğerlerde belirgin bir rahatlama sağlayacak ve sonuç olarak daha az balgam oluşumu söz konusu olacaktır. Ayrıca bağışıklık sisteminiz artacak ve hastalıklar ile çok daha kolay bir şekilde savaşabileceksiniz. Balgam etkisini azaltabilmek için tüketebileceğiniz bitki çayları arasında;

1.Kekik Çayı

k1

Oldukça eski zamanlardan günümüze gelen geleneksel bitki çaylarından biri de kekik çayıdır. En etkili olduğu rahatsızlıklar arasında soğuk algınlığı, öksürük ve grip yer almaktadır. Tüketilmesinin hemen ardından etkilerini kısa bir sürede göstererek, boğazınızın yumuşamasını, midenizin rahatlamasını, ağrılarınızın azalmasını ve vücudun terlemesini arttırarak hastalığın ve mikropların daha kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar. Kekik çayının asıl önemli özelliği ise balgam söktürücü olmasıdır. Balgam atımında zorlanan kişilere genellikle kekik çayı tavsiye edilir. Ayrıca öksürmeyi de azaltır. Kekik çayı tamamen doğal bir ürün olduğu için içerisine işlenmiş şeker yerine bir miktar bal koyarak tatlandırabilirsiniz. Böylece balın da acı tadıyla birlikte boğazınızdaki yumuşama durumu çok daha uzun bir süre boyunca etkisini sürdürecektir.

2.Nane Çayı

k2

Balgam azaltıcı olarak tüketilebilen bitki çaylarından bir diğeri de nane çayıdır. Dolan ciğerler ve öksürük tedavisi için akla ilk gelen doğal bitki çaylarından biridir. Ayrıca mide bulantısı ve oluşan kas ağrılarını da hafifletmede kullanılır. Nane çayı tüketimi ile birlikte boğazınız yumuşayacak ve balgam atımı kolaylaşacaktır. Aynı zamanda öksürüğünüzde de belirli bir miktar azalma olacaktır. Nane çayının buharını soluyarak da ciğerlerinizin açılmasına yardımcı olabilirsiniz. Nane yağı ürününü kullanarak göğüs ve boğaz bölgesine hafifçe masaj yaparak, grip belirtilerini yani burun tıkanıklığı, öksürük gibi birtakım belirtileri de rahat bir şekilde ortadan kaldırma imkanı bulabilirsiniz.

3.Anason Çayı

k3

Anason çayının asıl kullanım amacı midede olan şişlik sorunlarını ve gaz sancılarını gidermektedir. Bu faydalar anasonun içerisinde bulunan kreasol ve alpapinenen isimli bileşiklerin etkilerinin bir sonucu olarak görülür. Bu bileşenler tıkanıklıkları açarak öksürüğün önüne geçer. Aynı zamanda anason çayının antiseptik etkilerinden dolayı pek çok hastalıklara sebebiyet veren mikroplar da vücuttan arındırılmış olur. Ayrıca anason çayından çıkan buharı soluyarak, ciğerlerinizi yumuşatarak balgam atımını kolaylaştırabilirsiniz.

4.Okaliptüs Çayı

k4

Okaliptüsün nefes açıcı özellikleri olduğunu bilmeyen yoktur elbette. Hatta naneli şeker ve benzer ürünlerin içerisinde ferahlık vermesi için okaliptüs kullanılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra okaliptüsün bir diğer faydası da balgam sökücü özelliğinin bulunmasıdır. Tüketilmesi durumunda solunum yollarının yumuşatılmasına ve balgam atımının kolaylaştırılmasını sağlar. Ek olarak bir tencereye bir miktar su koyarak içerisine de bir miktar okaliptüs yaprağı atın ve kaynatın. Kaynama esnasında buharını soluyun ve solunum yollarınızda oluşan yumuşamanın farkına varın. Böylece balgam atımınız kolaylaşacaktır.

5.Rezene Çayı

k5

Balgam atımını kolaylaştıran çaylardan biri de rezene çayıdır. Marketlerde ve aktarlarda kolayca bulabileceğiniz bir üründür. Bu yüzden temini açısından herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Rezene çayı da aynı şekilde boğazın yumuşamasını sağlar. Bronşit hastalarında meydana gelen kuru öksürüğü de engeller. Balgam atımını kolaylaştırmasının yanı sıra mide sancıları, şişkinlik ve gaz gibi rahatsız edici durumların da önlenmesi konusunda büyük faydaları olmaktadır.

6.Meyan Kökü Çayı

Meyan-Kökü-Nasıl-Kullanılır1

Balgam söktürücü çaylar arasında temel olarak ele alınan çay türlerinden biri de meyan kökü çayıdır. İltihabı önler ve balgam söktürme konusunda inanılmaz faydaları vardır. Tüm bunların dışında bronşit ve astım gibi diğer solunum sistemi sorunlarına karşı da etkili çözümler sunmaktadır. Meyan kökü çayını da kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Meyan kökü aktarlarda kolaylıkla bulunabilir. Alacağınız meyan kökünü bir miktar suyun içerisine katarak kaynatmanız durumunda meyan kökü çayınızı kolaylıkla elde edebilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.