Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir? : 8 Kesin Çözüm

Genelde, yaygın olarak meydana gelen öksürük, başlıca 2 farklı kategoriye bölünmüştür. Bunlar, balgamlı öksürük ve kuru öksürüktür. Bu öksürük türlerinden hangisine sahip olduğunuzu belirlemeniz, öksürüğün tedavi sürecini belirlemenizde yarar sağlayacaktır.

Boğazdan veya akciğerden mukus ya da balgam ortaya çıkaran öksürük durumuna balgamlı öksürük adı verilmektedir.

Balgam, genelde akciğerlerde toplanır ya da boğazın arkasından boşaltılır. Balgam durumu meydana geldiğinde, vücut, balgamlı öksürük oluşturarak bu mukusun akciğerler ve hava yollarından dışarı atılması için zorlar.

Balgamlı Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Balgamlı öksürük birçok faktöre bağlı olarak meydana gelebilir. Bu faktörlerden bazıları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Soğuk algınlığı olduğunda olduğu gibi viral ya da bakteriyel akciğer enfeksiyonları nedeniyle balgamlı öksürük meydana gelebilir.
 • Diğer daha ciddi hastalıklar ise, astım, zatürre, kronik obstrüktif pulmoner akciğer hastalığı, akciğer apseleri ya da bronşit gibi diğer durumlarda balgamlı öksürüğün meydana gelmesini sağlayabilir.
 • Bazı yaşam tarzı dışındaki durumlar, sigara kullanımı gibi, bireylerin bu sorundan muzdarip olmasına ayrıca yol açabilir.

Balgamlı Öksürüğün Semptomları Nelerdir?

Balgamlı öksürüğün klasik semptomu, öksürük ile birlikte, salya ya da balgam üretimi olmasıdır. Balgam, genellikle, bakteri, artık ya da ölü deri ile mukus içerir ve hücreleri değiştirir. Diğer semptomlar ise;

 • Göğüste ağırlık hissetme
 • Önemli bir şiddetteki nefes darlığı
 • Ateş
 • Burun akıntısı
 • Boğazdan mukus boşaltımı gibi semptomlar meydana gelebilir.

Balgamlı Öksürük Teşhisi Nasıldır?

Balgamlı öksürüğün teşhisi, genelde oldukça kolaydır. Doktor, bireyde meydana gelen semptomları soracaktır. Bireyin göğüsünden gelen sesi dinler ya da herhangi bir tıkanıklık işareti için nefesi kontrol eder ya da nefes almada zorlanıyorsa birey, doktor bunları hesaba katacaktır.

Doktorun diğer nedenlerden şüpheleniyorsa, bireyden, tükürük testi, kan testler, ve göğüs röntgeni gibi testler isteyebilir. Eğer bu durumun altında başka bir hastalık yatıyorsa, bunun doktora öncelikle söylenmesi önemlidir.

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Balgama ne iyi gelir? Bu tür öksürüğün tedavisi, başlıca olarak göğüsteki tıkanıklığın giderilmesini hedefler. Reçetesiz ilaçlar, biraz rahatlama sağlayabilir. Diğer tür ilaç tedavilerinin kullanımı, ayrıca öksürüğün nedenini ortadan kaldırabilir.

Örnek olarak, astım, bronkodilatörlerin nefes almak için kullanılması ile tedavi edilebilir. Zatürre ve akciğer apneleri, antibiyotik tedavileri ile tedavi edilebilir. Bronşit olarak adlandırılan durumda, bronkodilatör, soluma cihazları gibi tedavi yöntemlerini içeren reçeteli ilaç tedavileri işe yarayabilir.

Ayrıca, steroid ve bronkodilatör içeren tabletlerde kullanılabilmektedir. Eğer bireyin durumu şiddetli ise, enjekte edilebilir tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Bazı durumlarda ise, tıkanıklık şiddetli olabilir. Doktor bu durumda, bulunan mukusu dağıtacak bir madde içeren tedavi yöntemi reçete edebilir. Bu ilaç tedavileri, semptomatik rahatlık sağlamada önemlidir.

Çocuklarda Balgama Ne İyi Gelir?

Yetişkinler balgamlı öksürüğe yakalandıklarında, aşağıdaki yöntemleri uygulamaları daha kolay. Ancak söz konusu çocuklar olduğunda, biraz daha farklı çözümler aramak gerekebiliyor. Özellikle yatmadan önce yapılacak burun temizliği, geniz akıntısı sorununu çözüyor. Burun temizliği, serum fizyolojik ile yapılabilir. Peki bu nasıl hazırlanır?

2 su bardağı su kaynatıp soğutulur. İçine 1 tatlı kaşığı deniz tuzu atılır. Bu karışım ile günde 2-3 kez burun temizliği yapılır.

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe ne iyi gelir evde tedavi yöntemleriyle bu sorun ortadan kaldırılabilir.

1.Buhar

steam 1

Buhar soluma yöntemi, balgamdan kurtulmanın en kolay ve en iyi yöntemi olarak belirtilebilir. Genze solunan buhar, balgamın sıvı hal almasına yardımcı olur ve bu yolla da bireyin sisteminden dışarı atılmasını kolaylaştırır.

 • Günde iki kez buhar banyosu alın. Banyonun tam sıcak olmasını sağlayın ve bu sıcak ortama 10 dakika boyunca yakın durun. Bu mukusun dağılmasını sağlar. Bunun ardından vücudunuzu nemli olmasını sağlayın.
 • Alternatif olarak, bir kase sıcak su hazırlayın. Ardından bir havluyu başınızın üzerine alın ve bu sıcak suyun üzerine geçin. Bu şekilde 10 dakika boyunca sıcak buharı soluyun. Bu, akciğerlerdeki salgıların gevşetilmesine yardımcı olacaktır. Bu basit evde tedavi yöntemini günde birkaç kez kullanabilirsiniz.

2.Tuzlu Su

tuzlu-su

Bir diğer kolay ve etkili yöntem ise, tuzlu su ile gargara yapmaktır. Bu tedavi ile de balgamın sökülmesine yardımcı olabilirsiniz. Ilık su, sıcak iken boğazın tahrişini yatıştırır, tuz ise, enfeksiyonun neden olan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Dahası, balgam üretiminin azaltılmasını sağlar.

 • Bir çay kaşığının dörtte bir oranında tuz, bir bardan ılık su ile karıştırılır.
 • Bu karışım gargara yapılır.
 • Bu tedavi yöntemi günde birkaç kez tekrar edilebilir.

3.Limon Suyu

limonlu-su-icmek-icin-20-sebep-5433142

Limon, mükemmel içeriği ile mukusun ve balgamın gevşetilmesini sağlar. Buna ek olarak, limonun antibakteriyel içeri ve yüksek orandaki C vitamini içeriği, vücudun enfeksiyonlara karşı olan direncini arttırır.

 • 2 çay kaşığı limon suyu ve bir kaşık bal bir bardak sıcak suda karıştırılır. Bu karışımı, balgam üretimini azaltmak ve boğazı yatıştırmak için günde en azından 3 kere için.
 • Diğer basit seçenek ise, limon dilimlere ayrılır ve bu dilimlerin üzerine biraz tuz ve biber serpilir ve ardından limon dilimleri emilir. Bu, balgamın boğazdan dışarı çıkarılmasına yardımcı olur. Bunu günde 2 ya da 3 kez yapabilirsiniz.

4.Zencefil

zencefil-koku

Zencefil, doğal bir dekonjestandır ve yaş ile gelişen boğaz enfeksiyonları ve solunum yolu enfeksiyonları ile mücadele eder.

Ayrıca, antiviral, antibakteriyel ve balgam söktürücü içerikleri ile zencefil, boğazdaki ve göğüsteki tıkanıklığın rahatlatılmasına ve daha rahat nefes alışı sağlanmasına yardımcı olur.

 • Bir kaşık taze zencefil dilimleri bir fincan kaynamış suya eklenir. Birkaç dakika demlenmesi sağlanır ve ardından, 2 çay kaşığı bal eklenir. Bu yatıştırıcı zencefil çayı gün boyunca birkaç kez içilir.
 • Alternatif olarak ise, ham zencefil dilimleri günde birkaç kez çiğnenebilir ya da yemeklerin içine konulabilir.

5.Zerdeçal

Düzenli-zerdeçal-tüketimi-zihinsel-hastalıklara-yakalanma-riskini-azaltır.

Zerdeçal, güçlü antiseptik içerikleri ile aşırı mukus üretimine neden olan bakterileri öldürür, böylece balgamın azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca, zerdeçal, bireyin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur.

 • Bir çay kaşığı zerdeçal bir bardak sıcak süte eklenir. Bu karışım, sabahları bir kez içilir ve yatmadan önce de bu durum tekrarlanır.
 • Yarım çay kaşığı zerdeçal bir bardak su ile çiğnenir. Bu günde 2 ya da 3 kez yapılır.
 • Bir çay kaşığı zerdeçal ve bir tutam, tuz bir bardak sıcak su içinde karıştırılır. Bu gargara günde birkaç kez kullanılır.

6.Tavuk Çorbası

recipe-chicken-soup-with-basil-lemon-and-orzo

Ilık tavuk çorbası, balgamın tedavisinde kullanılabilir. Sıcak tavuk çorbası, hava yollarının nemlendirilmesine yardımcı olur ve balgamın yoğunluğunu kalınlaştırır. Bu, ayrıca tahriş olmuş boğazın yatıştırılmasını ve rahatlamanın sağlanmasını sağlar.

Günde en azından 2 ya da 3 kez tavuk çorbası içme, bireyin boğazından balgamın temizlenmesine yardımcı olur. Faydasının arttırılması için, ayrıca zencefil ve sarımsak da çorbaya eklenir. Ev yapımı çorba, içinde koruyucu maddeler olan konserve çorbalardan daha etkili olur.

7.Kırmızı Biber

4. kırmızı acı biber

Kırmızı biber, bireyin boğazında ve genzinde meydana gelen mukusun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Kırmızı biberin ısıtıcı ve uyarıcı olan doğası, ayrıca bireyin göğüsünde meydana gelen ağrının azaltılmasına yardımcı olur ve tahriş olan boğazın yatıştırılmasını sağlar.

 • Dörtte bir oranında çay kaşığı kırmızı biber ve öğütülmüş taze zencefil, bir çay kaşığı bal ve elma sirkesi ve 2 kaşık su karıştırılır.
 • Bu karışım, günde 2 ya da 3 kez içilir. Bu balgam üretiminin azaltılmasına yardımcı olur.

8.Bal

honey-2

Bal içerdiği antiviral, antibakteriyel ve mantar önleyici içerikler ile, balgamın sökülmesi ve tahriş olmuş olan boğazın yatıştırılması için mükemmel bir ev tedavi yöntemidir. Buna ek olarak, içerdiği antiseptik içerikler, bireyin bağışıklık sistemini destekler ve enfeksiyonla daha hızlı mücadele sağlar.

 • Bir tutam beyaz ya da karabiber tozu bir kaşık bal ile karıştırılır. Biber, bireyin boğazındaki enfeksiyonun tedavi edilmesini sağlarken, bal, mukus zarının yatıştırılmasına yardımcı olur. Bu karışımı bir hafta için günde 2 kez deneyin.
 • Bir kaşık bal bir bardak ılık suya eklenir. Günde birkaç kez bu içilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.