Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

BALIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Balıklar, deniz, okyanus, göl, akarsu vb. ortamlarda su içinde yaşayan soğukkanlı canlılardır. Dünya genelinde farklı kültürlerde besin olarak tüketilen balık, çok çeşitli lezzet yelpazesi ile sofraları süslemektedir.

Düşük oranda, yağ ve kalori  ile yüksek oranda protein içeren balık, sağlık açısından çok faydalı bir besin kaynağıdır. Balık, poli doymamış yağ asitleri, özellikle omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega 3 önemlidir, çünkü insan vücudu omega 3 yağ asitlerini üretememektedir.

Haftada bir ya da iki kere balık tüketmek, sağlık açısından çok faydalıdır. Balık aynı zamanda, iyot, vitamin A, vitamin D ve vitamin E bakımından da zengindir. Özellikle çocuk ve bebeklerde; göz, beyin ve sinir sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Amerikan Nöroloji Akademisi’nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre, balık eti, kırmızı ete oranla, zihinsel sağlık ve gelişim için çok daha etkili ve faydalı bulunmuştur.

Yapılan bir araştırmada, 5 yıl boyunca düzenli olarak balık tüketen insanlar gözlenmiştir. Bu araştırmaya katılan insanlar ise, kardiovaskular hastalıklar açısından yüksek riskli grupta yer almaktadır. Araştırma sonucunda bu kişilerin felç kalp hastalıkları risklerinin oldukça düştüğünü göstermiştir.

Özellikle, diyetlerde yer alan balık, hem genel sağlığınız açısından, hem de zihinsel açıdan daha güçlü olmanıza yardımcı olacaktır.

Balığın Faydaları

Balık, kalp, beyin ve sinir sistemi sağlığını destekleyen bir besin kaynağıdır. Diğer yandan göz sağlığını da destekleyen balık, kanser riskini azaltıcı yönde etki göstermektedir. Eklem iltihabı rahatsızlığını da önleyen balık, sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz bir besin gıdasıdır.

Kadınlarda, hamilelik döneminde tüketilmesi tavsiye edilen balık, bunaklık, alzheimer hastalığı ve diyabet rahatsızlığı riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

1.Kalp

HeartHealth

Çalışmalar göstermiştir ki, düzenli olarak öğünlerine balık ekleyen kişilerde, kalp hastalıkları riski azalmaktadır. Balık, içeriğinde bulunan omega 3 yağ asitlerinin yardımı ile, kanın daha yumuşak şekilde akmasına yardımcı olur. Özellikle kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, haftada bir gün balık tüketen kadınların kalp rahatsızlıklarına yakalanma olasılığı, balık tüketmeyenlere göre 3 kat daha azdır. Özellikle somon, alabalık, sardalya, ringa balığı, konserve uskumru, konserve light tuna balığı ve istiridye balıkları, kalp ve sağlığını desteklemektedir.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre 40000 erkek, haftada bir gün olmak üzere düzenli olarak balık tükettiklerinde, kalp hastalıklarına yakalanma oranlarının %15 civarında azaldığı gözlenmiştir.

2.Alzheimer

alzheimer-man

Haftada en az bir gün balık tüketmek, beyinde bulunan gri-madde nöronlarını korumaktadır. Gri-madde nöronları, yani gri-madde sinir hücreleri ise, beyinde hafıza ve bilgi depolama kısmında yer alan sinir hücreleridir. Özellikle fırınlanmış ya da ızgarada pişirilmiş olan balık eti (kesinlikle kızartılmış olmamalı) Alzheimer hastalığı riskini azaltmaktadır.

3.Cilt

shutterstock_137961353-960x500

Özellikle az yağlı diyet süreci geçirenlerin en büyük problemi, ciltlerinin ihtiyacı olan yağları yeterli olarak alamadıkları için, cilt ve derilerin nemini kayıp edip, kurumasıdır. Fakat balığın içeriğinde bulunan omega 3 yağ asitleri, cildinizin daha sağlıklı ve parlak olmasına yardımcı olacaktır. Yani bu durumda, özellikle diyet yapanların diyet listesinde balık bulunması, cilt güzelliği açısından faydalı olacaktır. Omega 3 yağ asitleri aynı zamanda, akne ve alerjik durumlar gibi cilt hastalıklarını önleyici ve iyileştirici etki göstermektedir.

4.Saç Bakımı ve Güzelliği

hair care71

Nemini ve parlaklığını kaybeden saçlarınız var ise, balık yemek size ve saçlarınıza iyi gelecektir. Balığın içeriğinde bulunan omega 3 yağ asitleri, saçlarınızı besler ve parlak bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. Böylece, saçınızın kaybetmiş olduğu yağ ve nem miktarını tekrardan kazanmış olursunuz.

5.Depresyon

o-DEPRESSION-facebook

Birkaç araştırma göstermiştir ki, balık tüketerek omega 3 alan kişiler, antdepresan ilaç ile terapiye giden kişilere göre, ilaçsız şekilde tek başına, depresyon ile mücadele edebilmektedirler. Yine yapılan bir araştırmaya göre, hamilelik döneminde düzenli olarak balık tüketen kadınlar, hamilelik sonrası gözlenen ve loğusa bunalımı olarak bilinen depresyon riskini azaltmış olurlar.

Depresyon dışında; motivasyon bozukluğu, üzüntü, genel olarak ilgisizlik ve isteksizlik durumu, yaşam enerjisi kaybı gibi durumlarda da, omega 3 yağ asitleri büyük yardımcıdır. Ayrıca bipolar bozukluk tedavisinde de balık tüketimi yardımcıdır.

6.Gözler

sgeArt_eyehealth2

Yıllardır yapılan çalışmalar, deniz ürünlerinin göz sağlığı için faydalı olduğu konusunda hem fikirdir. Gözlerin daha sağlıklı ve daha keskin görebilmesi için balık tüketmek çok önemlidir. Özellikle, hamile kadınların hamilelik süresi içinde, balık tüketmeleri, embriyonun göz gelişimi için önemli olacaktır.

Üstelik, yaşlanmaya bağlı olarak gelişen göz rahatsızlıklarını önlenmesi açısından balık tüketmek etkilidir. Yaşlanmaya bağlı körlük ve görme bozukluğu rahatsızlıkların riskini azaltmaktadır.

Bazı çalışmalar göstermiştir ki, düzenli olarak haftada bir gün balık tüketen kişilerin, neovasküler ve maküler dejenerasyon riski %53 oranında azalmaktadır.

7.Beyin Gelişimi

holdingbrain

Özellikle somon balığı içermiş olduğu zengin besin değerleri ve omega 3 yağ asitleri sayesinde, çocukların beyin ve zihinsel gelişim için önemli bir besin kaynağıdır. Ayrıca, omega 3 yağ asitleri, hafızayı güçlendirmeye ve canlandırmaya yardımcı olmaktadır.

8.Kanser

Girl with cancer

Omega 3 yağ asitlerinin, anti enflamatuar özelliği, kanser hücrelerinin oluşumunu ve kanser riskini azaltmaktadır. Balığın yapısında bulunan bazı mineraller ve vitamin A, kanser riskini azaltıcı etki göstermektedir.

9.Diyabet

diabetes

Birtakım çalışmalara göre, omega 3 yağ asitleri ya da balık yağı, çocuklarda diyabet 1 rahatsızlığı riskini azaltmaktadır ve doğuştan diyabet hastalığı olabilecek yetişkinlerin de diyabet riskini azaltmaktadır. Ayrıca, balık, kandaki şeker seviyesini düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

10.Sperm Sağlığı

Single Sperm cell

188 erkek üzerinden yapılan bir araştırmaya göre, çok fazla taze balık tüketen ve aynı zamanda taze sebze ve meyve tüketen erkeklerin ürettikleri sperm sayısı çok daha fazladır.

11.Astım

asthma-lady

Astım ciddi bir hastalıktır ve maalesef günden güne de yaygınlaşmaktadır. Fakat, düzenli olarak balık tüketimi, özellikle çocuklarda astım riskini %24 oranında düşürmektedir.

12.Uyku

How-to-Get-a-Baby-to-Sleep

Balığın içinde bulunan vitamin D, uyku problemlerinin azalmasına ve kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olur.  Özellikle somon balığı yemek, güzel ve derin bir uyku için çok faydalıdır.

13.D Vitamini

5-Illnesses-Linked-to-Vitamin-D-Deficiency-722x406

Kemik ve iskelet sağlığı için önemli olan vitamin D, özellikle, tuna, somon ve uskumru balıkları yapısında, oldukça fazla bulunmaktadır. D vitamini, eklem iltihabı ve raşitizm gibi hastalıklara karşı faydalıdır.

Fazla Balık Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

 • Öncelikle balık pişirilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Örneğin, balık kızartılmak yerine, fırında, buğu ile ya da ızgara şeklinde pişirilmelidir.
 • Balık çok fazla omega 3 yağ asiti içerdiği için, haftada iki günden fazla balık tüketmek, aşırı kilo alımına sebebiyet verebilir.
 • Özellikle deniz balıkları, bünyelerinde civa metali bulundurdukları için, çok fazla balık tüketimi, vücutta toksin madde birikmesine neden olacaktır.

Balığın Besin Değerleri

100 g balık için besin değerleri şöyledir;

 • Karbonhidrat (g) 0
 • Protein (g) 18
 • Yağ (g) 1
 • Lif (g) 0
 • Kolesterol (mg) 36
 • Sodyum (mg) 43
 • Potasyum (mg) 178
 • Kalsiyum 7
 • Vitamin A 6
 • Vitamin C 1
 • Demir 0

Yukarıda verilen besin değerleri, balığın türüne göre değişim göstermektedir.  Ayrıca, yine balık türlerine göre farklılık gösteren ve ppm değerinde olan civa metali içeriği de vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.