Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Balık Kılçığının Faydaları

Tüm hayvanlar içerisinde balıklar, en az yağa ve birçok faydaya sahip. Bu nedenle uzman doktorlar sürekli olarak balık tüketmenin yararından bahseder. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak ve kilonuzu sabit bir oranda tutmak için balığı tercih edebilirsiniz. Ülkemiz balık açısından çok zengin bu nedenle her mevsimde farklı bir balık tüketebilirsiniz. Balığın yanı sıra, aynı zamanda balık kılçığı da çok faydalı.

Balık Kılçığının Faydaları Nelerdir?

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir besin maddesi olan balığın içerisinde çok fazla mineral ve vitamin bulunur. Sadece balık değil, balığın içerisinde yer alan kılçığın da insan vücudu üzerinde çok fazla faydası bulunur. Ayrıca her balık kılçığıyla tüketilmez, ancak somon ve sardalya gibi küçük balıkların yapısında yer alan kılçığı ile birlikte tüketilir. Hamsi de küçük bir balık olduğu için kılçıkları ile yenilebilir. Ancak büyük ve sert kılçıklı balıkların, kılçığı yenmez. Sert kılçıkları yemeye kalkarsanız hem boğazınıza batar hem de midede eritilmesi çok zor olur. Balık kılçıklarını düzenli bir şekilde yemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Balık kılçığı sayesinde insan vücudu üzerinde ortaya çıkan hastalıkların tedavisi yapılır.

1. Gripten Korur

Faydaları

Kış aylarının gelmesiyle birlikte üst solunum yolları hastalığı ortaya çıkar. Üst solunum yolu enfeksiyonları arasında yer alan grip, nezle ya da soğuk algınlığı gibi hastalıklar kış aylarında çok kısa sürede bulaşır. Aynı zamanda balık mevsimi de açılır. Özellikle kış aylarında balığı daha fazla tüketebilirsiniz. Ancak balık yerken, küçük balıkların içerisinde yer alan kılçıkları da yiyebilirsiniz. Balık kılçığının içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde gripten kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Bunun için balık kılçığı çorbası yapabilirsiniz. Çorba boğazınızı yumuşatır, içerisinde yer alan kılçıklar girp hastalığına da fayda sağlar.

2. Nörolojik Gelişimine Yardımcı Olur

Faydaları

Balık kılçığının en büyük faydalarından biri nörolojik gelişimi katkıda bulunmasıdır. Balık kılçığının içeriğinde yer alan iyot zengin bir besin kaynağı. Aynı zamanda iyot insan vücudunun zeka gelişimine de büyük oranda katkıda bulunur. Balık kılçığını düzenli bir şekilde tüketen çocukların zeka oranında artış olur ve öğrenme kabiliyetini destekler. Özellikle hamilelik sürecinin ilk üç ayında düzenli bir şekilde balık yiyen anne adaylarının bebeklerinde tutma, el fonksiyonlarında artış ve algılama gibi yeteneklerinin gelişmesini sağlar. Bebek ve çocuklarda balık kılçığı DHA, görme ve nörolojik gelişimini sağlıklı bir şekilde etkiler.

3. Kalbi Korur Ve Destekler

Faydaları

Balık kılçığının içerisinde yer alan mineral ve vitaminler sayesinde kalp dostu özelliği bulunur. Sağlığınız ve kalbinizi korumak için düzenli bir şekilde küçük balık kılçığı tüketebilirsiniz. Balık kılçığı aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü kontrol altında tutar. Kanın yapısında yer alan serbest yağların seviyesini büyük oranda düşürür. Tansiyonu düşürerek, kalp yetmezliği ve inme gibi ciddi hastalıklarından insan vücudunu korur. Kanın pıhtılaşmasını engelleyerek, kanın akışkan bir yapıda olmasına yardımcı olur.

4. Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar

Faydaları

Balık kılçığının faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi yer alır. Kemiklerin güçlenmesi için vücut daha çok kalsiyum mineraline ihtiyaç duyar. İnsan vücudunun belirli bir seviyede olması gereken kalsiyum mineralini sağlamak için, balık kılçığını düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz. Küçük balıkların içerisinde yer alan kılçık yapısı yumuşak ve küçük olduğu için yemekte herhangi bir şekilde zorlanmazsınız. Düzenli olarak tüketilen balık kılçığı ile kemiklerin daha güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Kemik erimesi gibi ciddi bir hastalığın ortaya çıktığı menopoz ve yaşın ilerlemesi döneminde bol bol balık kılçığı tüketebilirsiniz. Balık kılçığı kemik erimesini tedavi eder ve tekrar oluşumunu engeller. Aynı zamanda diş sağlığı için de kalsiyum mineraline insan vücudu ihtiyaç duyar. Eğer vücuda yeteri kadar kalsiyum minerali takviyesi yapılmazsa, diş sağlığı korunamaz. Dişler güçsüz kalarak, diş çürüklerinin ortaya çıkmasına neden olur.

5. Hücrelerin Onarımını Sağlar

Faydaları

İnsan vücudu için balık kılçığı tam bir protein kaynağı. Protein insan vücudu için gerekli olan ve yaşamsal fonksiyonu sağlayan bir besin unsuru. İnsan vücudu, sağlıklı bir yapıya sahip olmak için belirli bir oranda proteine ihtiyaç duyar. Balık kılçığının içeriğinde yer alan protein, hücrelerin onarılmasını sağlar. Aynı zamanda insan vücudunun ihtiyaç duyduğu yeni dokuların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Yağ yapısında olduğu gibi protein insan vücudunda depolanma özelliğine sahip değil. Bu nedenle sürekli olarak kaybedilen proteinin geri kazandırılması gerekir. Düzenli olarak küçük balıkların yumuşak ve küçük yapıda olan kılçıklarını tüketebilirsiniz.

6. Depresyondan Korur

Faydaları

Günlük hayatın yoğunluğu, iş hayatının stresi ya da farklı sebeplere bağlı olarak insanlarda depresyon gibi sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Depresyonun tedavisi ilaçla sağlanabilir ancak bazı besinlerin içeriğinde yer alan mineraller sayesinde depresyonu tedavi etmek mümkün olur. Balık kılçığı aynı zamanda tekrar depresyon oluşumunu engeller. Özellikle hamsi ve sardalya gibi küçük balıkların kılçığı depresyon gibi sağlık sorununa fayda sağlar.

7. Diyabeti Önler

Faydaları

Bazı insanlarda yapısal ya da genetik faktörlere bağlı olarak diyabet hastalığı ortaya çıkar. Diyabet hastalığında bazı besinlerin tüketilmemesi gerekir. Diyabet hastalığının tedavisi için içeriğinde bol miktarda mineral yer alan balık kılçığını tüketebilirsiniz. Balık kılçığını tüketmek için daha çok hamsi ve sardalya balıklarının yumuşak kılçığını tercih edebilirsiniz. Balık kılçığı sayesine gençlerde ortaya çıkan diyabet hastalılığını büyük ölçüde azaltır. Aynı zamanda balık kılçığı insülin direncini arttırır, tip 2 diyabete karşı da büyük oranda fayda sağlar.

8. Alzheimer Riskini Azaltır

Faydaları

Gün geçtikçe daha fazla sık görülen bu hastalığı tedavi etmek ve oluşumunu engellemek için bazı önemli besinleri tüketebilirsiniz. Önemli besinlerin başında balık kılçığı ilk sırada yer alır. Balık kılçığı içerisinde yer alan mineraller ve omega 3 yağ asitleri sayesinde alzheimer hastalığına yakalanmaktan korunabilirsiniz. Haftada iki kere balığı kılçığıyla birlikte tüketmeniz yeterli olur.

9. Romatoid Artrite İyi Gelir

Faydaları

Romatoid artrite hastalığında ortaya çıkan şikayetler arasında eklem romatizması bulunur. Bu hastalığı doğal bir şekilde tedavi etmek ve ağrıları hafifletmek için balık kılçığı tüketebilirsiniz. Balık kılçığının içeriğinde yer alan omega-3 yağ asitleri, dokuların hasar görmesini önler. Aynı zamanda dokuların hasar görmesine neden olan mekanizmaların geri dönüşümünü sağlar. Düzenli olarak balık kılçığı tükettiğiniz zaman romatoid artrite iyi gelir.

Balık Kılçığı Nasıl Tüketilir?

Balık kılçığını düzenli olarak her mevsimde tüketebilirsiniz. Balığı ve kılçığı iyice ısırarak yemeniz gerekir. Çünkü balığın kılçığı boğazınızı tahriş edebilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.