Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Balık Kokusunu Gidermenin Püf Noktaları

Balıklar, özellikle kış aylarında sofralarımızı zenginleştiren çok lezzetli yiyeceklerdendir, ancak “Her güzelin bir kusuru vardır.” ata sözünden de yola çıkılabileceği gibi balıklar pişirildikten sonra evde kötü bir koku bırakır. Bazı insanlar bu kötü koku evlerine sineceğinden korktukları için evlerine balığı pek sokmak istemezler. Ama unutulmamalıdır ki balıklar besin değerleri açısından çok zengin besinlerdir. Bununla da kalmayıp Omega 3 yönünden zengin olduklarından dolayı insan beynine ve kalbine önemli ölçüde fayda sağlarlar. Şimdi bu kokudan kurtulmak için gerekli püf noktalardan bahsedelim.

Balık Kokusunu Gidermenin Püf Noktaları Nelerdir ?

1. Limon

Doğal TedavilerLimon, balık kokusunu evden çıkarmak için kullanılan en basit yöntemlerden biridir. Limonun kabukları tavadaki kızgın yağa balıkla beraber atılırsa balığın pis kokusunu çekerek güzel bir koku yayar. Daha sonra soymuş olduğunuz limonları salataya sıkarak limonların ziyan olmasını da önleyebilirsiniz.

2. Maydanoz

Evinizde limon yoksa kızartma yağına maydanoz konulabilir. Bu maydanoz tavadaki balıkla beraber kızartılarak balığın kokusunu içerisine hapseder. Balığın kokusunu evinizde hissetmenizin önüne geçer.

3. Sirkeli Su

Balık kızartılırken ocağın bir gözünde sirkeli su kaynatılarak balık kokusunun önüne geçilebilir. Aynı zamanda sirkeli su fırında ızgara yapıldıktan sonra fırın içerisindeki balık kokusunu gidermek için kullanılabilir. Bu işlem için sirkeli suya birkaç damla limon sıkılır. Daha sonra bir sünger yardımı ile fırın duvarlarına uygulanır. Bir süre fırının kapağı açık bir şekilde havalandırıldıktan sonra kuru bir bez yardımı ile fırının içerisi silinir. Böylelikle fırındaki kötü kokudan kurtulmuş olursunuz.

4. Vanilya

Balık kızartılırken ocağın diğer bir gözünde vanilya kaynatmak balık kokusunu evinizden uzaklaştıracaktır. Evinizde balık kokusu ile değil de vanilya kokusu gibi güzel bir koku ile karşılaşacaksınız.

5. Defne Yaprağı

Izgara balık yaparken, ızgara yapılan kabın içerisine birkaç adet defne yaprağı koymak balık kokusunun önüne geçecektir.

6. Oda spreyleri

Marketlerde satılan oda spreyleri de balık kokusunu gidermek için kullanılabilir. Otomatik olarak çalışan oda spreylerinin yanında manuel olarak kullanabileceğiniz oda spreyini mutfağınızda uygularsanız, balık kokusunu bastıracaktır.

7. Kokulu Mum

mum lekesiBalık kızartırken bir köşede yakılan kokulu mum, balık kokusunun önüne geçecektir. Kokulu mum kokuları hoşunuza gitmiyor ise tütsü de kullanabilirsiniz.

8. Kızartma Sonrası

Kızartma yapıldıktan sonra evinizdeki tüm camları açmak, evinizi yarım saat havalandırmak balık kokusunundan kurtulmanızı sağlayacaktır. Bunun yanında kızartma yapılan tava kızartma işlem bittiği anda yıkanılmalıdır. Yıkama işlemi yapılırken tava yüzeyi limon ile ovuşturulduktan sonra durulanırsa tavadaki kötü koku tamamen uzaklaşmış olur.

Ellerde oluşan kötü koku nasıl giderilir?

Kadınlar için ellerde oluşan kötü koku çok bir sorundur. Bu sorundan kurtulmak için yapılması gereken bazı önemli püf noktalar vardır. Şimdi sizlere bu önemli püf noktalardan bahsedeceğiz.

  • Elinizde kötü koku oluştuysa limonu bir bıçak yardımı ile ikiye bölerek ellerinizi limon ile ovuşturmalısınız. Bu işlem elinizdeki balık kokusundan kurtulmanızı sağlayacaktır.
  • Balık kokusundan kurtulmak için kuru el sabunlarını da tercih edebilirsiniz. Dezenfektanı elinize sıkıp ellerinizde kuruyana kadar ellerinizi ovuşturun. Sabun kurduktan sonra balık kokusundan kurtulmuş olacaksınız.
  • Ellere biraz diş macunu sıkıp ardından  avuçlarınızı, parmaklarınızı birbirine sürtün ve su ile durulayın. Bu işlem elinizdeki kötü kokudan kurtulmanızı sağlayacaktır.
  • Mutfağınızdaki metal kaşıkları ellerinizde  tutup bir süre bekleyin, metal kaşıklar ellerinizdeki kötü kokuyu giderecektir.
  • Ellerinizi sıcak çay ile ovuşturmakta balık kokusunu elinizden uzaklaştırır.
  • Ellerinizi sabunla yıkadıktan sonra limon kolonyası döküp bir süre bekledikten sonra tekrar eller yıkanırsa eldeki balık kokusundan eser kalmayacaktır.
  • Kahve telvesi de balık kokusunu gidermek için kullanılabilir. Telve elde sabun gibi uygulanırsa ellerdeki kötü kokuyu giderecektir.
  • Motorinli bir bez ile elleri silmek balık kokusunu uzaklaştıracaktır.
  • Karbonatlı su elinizdeki kötü kokuyu gidermek için uygulanan yöntemlerden biridir. Dört yemek kaşığı karbonat bir litre suya eklendikten sonra hazırlanan karışımın içerisinde eller beş dakika bekletilir. Bu beklemenin ardından ellerdeki kötü kokudan tamemen kurtulmuş olursunuz.
  • Marketlerde satılan özellikle koku gidermek için üretilmiş olan sabunlar da ellerdeki balık kokusu için kullanılabilir.

Bu yazımızda balık kokusu gidermek için onlarca yöntem paylaştık bu yöntemlerden birkaçını kullanmanız hem evinizdeki hemde ellerinizdeki balık kokusundan kurtulmanızı sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.