Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Balık Temizlemenin Püf Noktaları

Her balığın kendine özgü temizleme yöntemi vardır bu yüzden asla bıçak kullanmamalıyım gibi bir algı oluşmasın genellikle küçük balıklar elle, büyük balıklar bıçakla temizlenir. Şimdi geçelim püf noktalara ve temizlenme yöntemlerine çok lezzetli bir yazı bizi bekliyor.

Balık Temizlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

1. Küçük balık temizliği

Bu balıkların derileri ve pulları çok yumuşak olduğundan dolayı bıçak kullanılmaması gerekir, bu tip balıklarda örneğin hamsinin kafasını koparttıktan sonra karnına doğru parmağınız ile ilerleyip iç organlarını çekip çıkarmalısınız. Ben yerken kılçık ile uğraşmak istemiyorum derseniz, parmağınız ile balığı 2’ye ayırın, daha sonra balığın içinden kılçığın son kısmı olan kuyruk bölesine kadar gelip kuyruk ile beraber çekin. Bu işlemler bittikten sonra kesinlikle balığı bol su ile yıkayın. Daha sonra suyunu güzelce süzdürüp o şekilde kızartın, yoksa yağlar sıçrayıp mutfağınızda lekelere neden olabilir.

2. Orta boy ve pulsuz balık temizliği

Faydaları

Bu balıkları temizlemeniz için önerebileceğimiz iki adet yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden ilki bıçak kullanmanızdır. Balığın kuyruk kısmından bıçağı sokup karın kısmına kadar bıçak ile devam edin. Kesilen kısım açılarak içteki siyah zar ve iç organlar temizlenmelidir. Önemli olan bir diğer nokta ise kesinlikle bıçak ile keserken solungaçlar koparılmamalıdır. Eğer isterseniz bu tip balıkların da kılçıklarını ayırabilirsiniz, ancak zor ve meşakkatli bir iş olduğundan tavsiye etmiyoruz, piştikten sonra daha kolay olacaktır.

3. Pullu balık temizliği

Bu tip balıkların pulunu temizlemek çok zor olduğundan, aldığınız yerdeki görevliden rica etmek daha mantıklı olacaktır. Ben hallederim derseniz, mutfağınız biraz dağılacaktır bizden söylemesi. Bu işlemi yapabilmek için, balığı bir tas suya koyarak biraz bekletin. Daha sonra kör olan bir bıçakla pullara paralel şekilde beş altı kez sürtün, yine kuyruk kısmından girip balığın karnına kadar geldikten sonra iç kısımındaki organları aldıktan sonra balığımız pişmeye hazır. Ancak tabi ki bu sefer başını ve solungaçlarını da kesmenizde fayda var. Bu işlemleri yaptıktan sonra bu balıkları kızartmaktan çok, fırında ızgara yaparsanız tadı çok daha güzel olacaktır. Üzerine biraz da limon enfes bir tat sizi bekliyor.

4. Balık temizliğinde ince noktalar

Balık mutfağa girdiği anda pişirmelisiniz, çünkü çok uzun süre buzlukta bekletmek veya bu gün kalsın yarın yapayım demek balığın bayatlamasına, pişirmede zorluğa ve tadında eksikliğe yol açacaktır. Temizleyeceğimiz balığı mutfağa girdikten sonra 1 saat buzlukta bekletirsek daha kolay bir şekilde temizleyebiliriz. Sonra temizlenmiş balığı güzelce tuzlayıp o şekilde kızartırsak daha kıtır ve lezzetli olacağına garanti verebiliriz. Bazı pulsuz balıkların kafası da çok lezzetlidir, bu yüzden her balığın kafasını kesip atmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu balıklar levrek ve benzeri balıklardır. Aldığınız balığı kızartırken çok koku yaptıysa bayatlamış balıktır ve tadı da güzel olmayacaktır. Hamsi kızartırken direkt kızartmak yerine tüm balıkları mısır ununa bulayıp kızartırsanız çok daha lezzetli bir balık keyfi yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Balıktan çıkan kafayı ve benzeri organları evinizde bulunan saksılara gömerseniz doğal gübreniz olmuş olur ve çiçekleriniz daha sağlıklı çıkar. Balık temizleme işlemi bittikten sonra, mutfakta makarna süzgecine benzer bir kaba alıp altına da delikli bir kap koyduktan sonra suyun altında yıkayın ve altta normal kap üstte balıkların bulunduğu delikli kapta tuzlu su içerisinde bırakın ki tam temizlenmesinden emin olabilirsiniz.

5. Balığı kolay temizleme aletleri

Balık pulunu temizlemek üzere çıkarılan, kolay balık temizleme aleti ile, hızlı bir şekilde pullu balıkların üzerinde hızlı hızlı gezdirerek balığın daha kolay pullarından ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer çok fazla bu balıklardan tüketen biriyseniz ve zamanınız kısıtlı ise bu aletlerden edinebilirsiniz. Bu Aaetlerin çok pahalıları da ucuzları da bulunmakta, pahalı olan motorlu bir alet balık pulları üzerinde gezdirerek balığın pullarını ayıklamakta, ucuz olan ise tamamen sizin kol gücünüze dayanmakta.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.