Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Balık Yağı Kanser Yapar mı?

Balık yağının diğer adı Omega-3 tür. Vücut için gerekli olan yağ asitlerinin bir kısmı besinler vasıtasıyla da alınamıyorsa, takviye şeklinde alınması gereken yağ asididir. Sağlık açısından gerekli olan balık yağı, balık yiyerek de alınabildiği gibi, balık yağı hapları ve balık yağı sıvı şekilde de alınabilir. Balık yağının özelliklerinin yanında bir de balık yağı kanser yapar mı sorusu merak uyandırmaktadır.

Omega 3’ün en çok bulunduğu balık çeşitleri, somon, lüfer, uskumru, alabalık olarak bilinir.

Balık yağı hap veya kapsül veya sıvı olarak tüketilmesi yerine balığın kendisi yenmesi daha uygundur. Balık yağı olarak piyasalara sunulanların alınması gerekiyorsa mutlaka Omega 3 oranın fazlaca olduğu gerçek anlamdaki balık yağlarını tercih edilmesi gerekmektedir.

Balık Yağı Nerelerde Kullanılır?

Balık yağı nerelerde kullanılır sorusuna gelelim. Balık yağının insan vücuduna sayısız faydasının yanı sıra bilinçsiz tüketildiğinde zararlar ve bir takım yan etkileri mevcuttur. Bu yüzden doktor kontrolünde alınmalı, verdiği dozlarda kullanılmalı, hap olarak kullanılıyorsa çiğnenmemeli, oda sıcaklığında korunmalıdır.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağının faydaları nelerdir sorusunun cevabını ise bu kısımda açıkladık. Balık yağının bilinen faydaları çoktur, ancak bilinçli olarak tüketilmesinde bu faydalar sağlanabilir. Kemik gelişimi ve beyin aktivitelerinin işlevi için oldukça önemli olan balık yağı adet sancıları için de ağrı kesici özelliğinden dolayı önemlidir. Astım hastalarının balık yağı kullanmaları tavsiye edilir, kalp sağlığında önemli rol üstlenir, böbrekler konusunda koruyucu etkileri sayılabilir, kolesterol düşürücü etkisi ve felç riskine karşı kullanılmasının uygun olduğu uzmanlarca söylenmektedir. Balık yağının tansiyon düşürücü etkisi de faydaları arasındadır.

Balık yağını çocukların kullanmasını da tavsiye eden uzmanlar, gelişim çağında bulunan çocukların, dikkat dağınıklığı hastalığı bulunanların ve vücudun güçlenmesi anlamında kullanmalarını önermektedirler. Göz bozuklukları ve Alzheimer hastalarının da kullandığı, tedavilerine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Kilo vermek, pürüzsüz bir cilde sahip olmak için balık yağı kullananlar da azımsanmayacak kadar çoktur.

Balık yağının stres azaltıcı, soğuk algınlığı, ülser tedavisi, saç dökülmesini engellemesi, kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi, yaşlanma nedeni ile olacak kırışıklıkları önleyici etkilerinin de olması nedeniyle kullanılmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda balık yağının kalp damar hastalıklarının oluşumunu, damar tıkanıklığı riskini azalttığı ortaya konmuştur. Bu yüzden de kalp krizi riskini en aza indirger veya önleyici etkisi vardır. Bunun yanı sıra balık yağının dokularda oluşan iltihaplanmayı azalttığı, çölyak hastalarının tedavilerinde etkili olduğu görülmüştür.

Balık Yağının Zararları Nelerdir?

Balık yağının faydaları pek çok olmasına karşın, kulaktan dolma şekilde yani bilinçsiz kullanıldığında insan sağlığına olumsuz etkileri de mevcuttur. Özellikle şeker hastalarının balık yağını kullanırken, doktor tarafından önerildiyse kullanmaları ve doktorun verdiği doz olarak kullanmaları gerekmektedir. Kan inceltici ve doğum kontrol hapı kullananların, balık yağı kullanmaları tavsiye edilmemektedir, buna rağmen kullanan kişilerde bir takım sağlık problemlerinin baş gösterdiği görülmüştür. Göğüs ağrıları ve kalp atışlarında bozuklukları bunlara örnek olarak verilebilir.

Balık Yağının Yan Etkileri Var mıdır?

Balık yağının bilinçli kullanılması gerekmektedir. Balık yağının bilinen yan etkileri mevcuttur.

Balık yağının yan etkilerinin hepsinin bir arada bulunması gerekmez, ancak yan etkileri olarak belirlenenler, burun kanaması, vitamin eksikliği, özellikle de E vitamini eksikliği, mide yanması ve mide bulantısı, ağız kokusu, tat alma işlevlerinde bozukluk sayılabilir, bunun yanında burunda görülen şişlikte balık yağının yan etkilerinden sayılmaktadır, deri döküntüleri, sırt ağrısı, geğirme yan etkileri sayılabilecek rahatsızlıklardır.

Balık Yağı Kansere Sebebiyet Verir mi?

Balık yağı kanser yapar mı sorusuna ise şimdi gelelim. Balık yağının kanser önlemede özellikle de rahim kanseri önlemesi yapılan araştırmaların sonucudur. Bunun yanında kolon kanseri, meme kanseri, prostat kanserlerine karşı önleyici olduğu bulgular arasındadır. Balık yağı kanser yapar mı sorusunun cevabı ise şöyledir: Balık yağı kanser yapmaz, kanser önleyici özelliklere sahip olan bir gıda maddesidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.