Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Balık Yağı Kilo Yapar Mı?

Balık yağı birçok birey tarafından kilo yaptığı varsayılan bir ürün olarak bilinir. Ancak araştırmalara bakıldığında aslında balık yağının doğru kullanım sonucu kilo vermeye yardımcı bir ürün olduğu görülür. Kilo verdirmeye yardım etmesinin yanında balık yağı; çocukların vücut gelişiminde, kalp hastalığına, beyin ve kas güçlenmesine kadar birçok şeye de yararlı bir ürün olduğu da unutulmamalıdır. Peki, böylesine yararlı bir ürün olan balık yağı gerçekten kilo yapar mı?

Balık Yağı Nedir, Kilo Yapar Mı?

Balık yağı adı üstünde balıklardan elde edilen yağdır ve genellikle soğuk su balıklarından elde edilir. İçerisinde omega-3, minarel ve vitaminler yer alır. Balık bakıldığında kalori olarak bile kırmızı etten daha düşüktür. Kalorisi düşük olan bir ürünün yağının kilo yapma söylentisi doğru değildir. Balık yağı içerisindeki omega-3; yağ yakımını kolaylaştırır, iştahı azaltır, kan şekeri ve insülin seviyesini düşürmekle beraber tok da tutar. Ayrıca balık yağı içerisindeki omega-3 yağ asitleri egzersiz ile desteklendiğinde yağ yakıcı enzimleri uyandırır. Yapılan araştırmalara bakıldığında spor ile beraber günde 1,5 gr balık yağı tüketen bireylerde karın yağlarının azaldığı görülmüştür.

Balık yağı içerdiği yağ asitleri ve antioksidanlar dolayısıyla hemen hemen her yaştan kişiye tavsiye edilir. Ancak özellikle çocuklar için balık yağının birçok faydası vardır. Çünkü çocukların zeka gelişimlerinde, boylarının uzamasında ve vücut gelişiminde büyük bir destek sağlar. Balık yağı ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Metabolizmanın hızlı çalışmasından dolayı insanlar daha çok acıkır ve daha çok yemek yer böylece kilo alınır yargısı kesinlikle doğru değildir.

Bu noktada bireyler ikiye ayrılarak balık yağı kilo yapar ya da yapmaz tartışmasına girerler. Balık yağı hayvansal bir üründür ve içerisinde kalori barındırır. Bu nedenle doğru şekilde ve aşırıya kaçmadan yeterli miktarda tüketildiğinde kilo yapması söz konusu değildir. Fakat dediğimiz üzere aşırıya kaçıldığında, fazla miktarda tüketildiğinde beraberinde sağlıksız beslenildiğinde kilo almak kaçınılmazdır. Bu ayırıma varıldığında aslında balık yağının doğru şekilde kullanıldığında sağlığımıza olumlu etkisi olduğunu, kilo aldırmak yerine hatta kilo vermeyi sağladığını söylemek doğru olacaktır.

Balık Yağının Zararı Var Mıdır?

Balık yağının şu gibi zararları var demek yanlış olur. Sadece şöyle denilebilir ki; kan sulandırıcı ilaç veya aspirin kullanan, yakın bir süre öncesinde ameliyat geçiren bireylerde doktorlar tarafından kullanılmaması söylenir. Kısaca özetlemek gerekirse; deniz mahsülleri alerjisi, kalp rahatsızlıkları, diyabetizm, karaciğer rahatsızlıkları ve depresif durumlar yaşayan bireylerseniz kesinlikle doktorunuza başvurarak bu ürünü kullanmalısınız. Tabii ki her şeyde olduğu gibi aşırı kullanım zarar verebilir, dikkat edilmelidir.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Balık yağı kullanımı, vücuttaki hücrelerin insüline karşı duyarlılığı arttırır, bu da kilo vermeye yardımcı olur.
  • Kalp, beyin ve eklem sağlığını korur.
  • Vücutta oluşmuş olan gereksiz yağları atarak kasların güçlenmesini sağlar.
  • Yemek yedikten sonra tüketilen balık yağı öğünler arasındaki tokluk süresini uzatır.
  • Hafıza ve zekayı güçlendirir.
  • Metabolizmayı iyileştirir.
  • Yaşlanma ve zararlı güneş ışınlarına karşı cildi koruyucu özelliğe sahiptir.

Balık Yağı Temin Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Balık yağı temin ederken elinizdeki ürünün mutlaka içeriğini okumanız gerekir. Eğer ki elinizdeki ürün cıva, kurşun gibi insan vücudu için ağır gelecek metallerden arındırılmamış ise, DHA ve EPA oranları yüksek değilse ve soğuk presleme yöntemi ile üretilmemiş ise kesinlikle satın alınmamalıdır. Özellikle ton ve köpek balığı gibi büyük balıklardan elde edilen yağlar bu gibi metalleri fazla içerdiğinden çok tüketilmemesi tavsiye edilir. Balık yağı şuan piyasada kapsül ve şurup şeklinde satılmakta ve her eczaneden temin edilebilir.

Balık genel olarak baktığımızda sağlık açısından belli periyotlarda tüketmemiz gereken bir üründür. Şunu da söylemekte fayda var ki balık yağı tüketmiyorsanız haftada 2 kez balık yemeniz vücudunuz için gerekli ihtiyacı giderecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.