Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Balık Yağı Şurubu Nasıl Kullanılmalı?

Balık insan gelişiminde ve sağlığının korunmasında oldukça yararlı bir içeriğe sahiptir. Her zaman tüketme şansımızın olmadığı zamanlarda da vitamin desteği olarak balık yağı kapsülleri ya da şurupları bizlere yardımcı olur. Üzerinde yapılan birçok araştırma sonucunda balık yağının pek çok hastalığa iyi geldiği sonucuna varılmıştır. Balık yağı kapsülü hakkında az çok bilgiye sahip olsak da kapsülü içemeyen kişiler için şurup formunda olan balık yağı hakkında pek bir bilgi söz konusu değildir. Bu yüzden yazımızın devamında yer alan bilgiler sizler için faydalı olacaktır.

Balık Yağı Şurubunun Faydaları Nelerdir?

Balık yağı şurubu içerdiği omega 3 sayesinde depresyondan tutun da kalp rahatsızlıklarına kadar geniş bir iyileştirme skalasına sahiptir. Bu da balık yağı şurubunun ne kadar faydalı olduğunu gözler önüne seriyor. Piyasada bulunan ürünlerde iki çeşit balık yağı kullanılır. Birincisi balığın gövdesinden elde edilmesiyle piyasaya sürülür diğer ise karaciğerinden elde edilen yağla birlikte piyasaya sürülür. Ancak her ikisinin de içeriği birbirine çok yakındır. Özellikle bazı kişiler kapsül ya da tablet formunda bulunan ilaçları içmekte zorlanıyorlar. Birçok vitaminden eksik kalmasına neden olan bu duruma karşılık olarak da piyasaya balık yağı şurubu sunulmuştur. Bu şekilde dileyen istediği balık yağı formunu kullanabilir.

  • Balık yağı şurubu denildiğinde ilk akla gelen omega 3′ tür. Omega 3 ise genelde kalp hastalıklarının mevzu bahis olduğu her yerde duyulan bir terimdir. Omega 3 yağ asitleri kalbin damarlarını ve kendisini korur bu şekilde olası bir kalp hastalığına karı doğal bir kalkan oluşturur.
  • Kanın incelmesini sağlayan ve bu şekilde kolestrolünde önüne geçmeyi başaran yine balık yağı şurubudur. Bu sorunları yaşayan kimseler genelde balık yağı şurubunu bir ilaç gibi her zaman yanında bulundurur.
  • Omega 3 sadece kalple ilgili değil aynı zamanda beyinle de ilgili bir eşleşme maddesidir. Beynin güçlenmesine yardımcı olan aynı zamanda hafızayı dinç tutan omega 3 balık yağı şurubunun neredeyse içeriğinin oluşumunu sağlayan bazdır. Bu yüzden özellikle gelişim çağında olan çocuklara ek destek olarak mutlaka verilmesi gerekir.
  • Psikolojik durumlar kimi zaman fizyolojik olarak bizleri etkilese de kimi zaman da fizyolojik durumlar psikolojinin olumsuz etkilenmesine neden olabiliyor. Bunlardan biri de depresyon ve bipolar bozukluğudur. Eğer kişinin bazı vitamin ve mineral eksikliği söz konusuysa bu hastalıklara eğilimi artar. Özellikle nöral durumları yakından ilgilendiren omega 3 eksikliğinde bu hastalıklarla sık sık karşılaşabiliriz. Buna önlem olarak balık yağı şurubunu kullanabilirsiniz.

Balık Yağı Şurubunu Kimler, Nasıl Kullanmalıdır?

Balık yağı şurubu her ne kadar faydalı olsa da çocuklarda yetişkinlerde ve en önemlisi hamilelerde farklı kullanım dozlarına sahiptir.

Çocukların gelişimi olumlu yönde etkileyen aynı zamanda hiperaktivite sorunu görülen çocuklarda ciddi anlamda tedavi yöntemi olarak kullanılan balık yağı şurubu genelde çocuklarda yemeklerden sonra kullanılması gerekir. Çünkü midesinin gelişmişliği ancak buna elverişlidir.

Eğer kişi gebe ise mutlaka her zamankinden daha fazla dikkat etmesi gerekir. Özellikle vitamin ve mineral açıdan oldukça zengin olan balık yağı şurubu genelde annelerin sağlığı ve bebeği sağlığı için tavsiye edilir. Ancak gebelik sürecinde yaşanan bazı belirtilerin şiddetini balık yağı şurubu artırabilir. Annenin hassasiyet durumuna bağlı olarak da değişebilecek olan balık yağı şurubuna karşı bir tiksinme söz konusu olabilir. Bu yüzden hamileliğin son üç ayında ve doğumdan sonraki birkaç ayda kullanması öneriliyor. Hamileliğin ilk aylarında annenin mide bulanmasını artırır, bu yüzden uzmanlar tarafından bu dönemde kullanılması önerilmiyor.

Ancak yukarıda da bahsettiğimiz ikinci tür olan balığın karaciğerinden elde edilen yağdan oluşan şurubu hamileler kullanmamalıdır. Çünkü içinde A vitamini yüksek olduğundan dolayı anne karnında bebeğin bu durumdan olumsuz etkilenmesine neden olabilir. A vitamini vücutta depo edildiği için bu durum ilerleyerek bebeğin zehirlenmesine kadar yol açabilir. Annelerin balığın gövdesinden elde edilen balık yağı şurubunu kullanmasını öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.