Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

BALIK YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Balık yağı, adından da anlaşılacağı üzere balık kaynaklı bir yağ türüdür. Farklı türlerdeki balıklardan elde edilen balık yağı için en iyi kaynaklar; uskumru, gökkuşağı alabalığı, göl alabalığı, pisi balığı, ringa balığı, levrek, sardalya, kılıç, istiridye, açık ton, mavi yüzgeçli orkinos, sarı yüzgeçli orkinos, kalkan, ateş balığı, hamsi ve somon gibi balık türleridir. En yaygın olarak balık yağı üretiminde kullanılan balıklar ise, açık ton balığı, ringa balığı, uskumru, sardalye, göl alabalığı ve somon balıklarıdır.

Özellikle, köpek balığı, kılıç balığı, kiremit balığı ve açık ton balığı, omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin balık türleridir. Fakat bu balık türlerinin besin zincirindeki konumlarından dolayı, toksin madde biriktirdikleri saptanmıştır. Bundan dolayı, Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı, belli bir miktar civa, dioksin ve böcek ilaçlarından kullanılan toksin madde içeren, açık ton balığı, köpek balığı, kral uskumru, kiremit balığı ve kılıç balığı tüketimine (özellikle doğurganlık dönemindeki kadınlara) sınırlama getirmiştir. Dünyada % 50’den fazla ülke balık yağını, akua kültür besleme olarak, çiftlik somon balığı beslemek için kullanmaktadır.

Günümüzde büyük marketlerde, diyet ürünü olarak satışa sunulan balık yağı, harici şekilde yumuşatıcı olarak kullanılabildiği gibi, soğuğa karşı yalıtım sağlaması amacı ile merhem olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca balık yağı kapsül şeklinde de üretilmektedir ve ağız yolu ile kullanılmaktadır.

Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık yağı, sağlık açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Balık yağı, dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) içermektedir. Bu kimyasal bileşenler, soğuk su balıklarından (somon, ringa balığı, uskumru, hamsi ve sardalya gibi) elde edilen balık yağında bulunmaktadır. Yüksek oranda antioksidan etki gösteren balık yağı, mikro alg kaynaklı iyodür ve selenyum gibi bileşenler içermektedir. Tatlı su ve deniz balığı kaynaklı balık yağı, bir tür çoklu doymamış yağ asiti olan ve hayvansal kökenli olan arakidonik asit içermektedir. Omega 3 yağ asitlerinin dışında omega 6 yağ asitleri de içeren balık yağının besin değerlerinin kaynağı ise aslında, mikro algler ve planktonlardır. Balık yağı, alfa linoik asit (ALA) ve gama linoik asit (GLA) içermektedir.

Balık Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından zengin olan balık yağı, kalp ve beyin sağlığını desteklemektedir. Birçok faydası bulunan balık yağı, anti-iltihabik etki göstermektedir. Balık yağı, kanser riskini düşürmeye yardımcıdır ve depresyon, anksiyete, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu (AHDH), maküler dejenerasyon gibi sağlık problemlerinin de tedavisine destek vermektedir. Yüksek kolesterol, diyabet, eklem iltihabı, ülser gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olan balık yağı, bağışıklık sistemini güçlendirir, AIDS ve Alzheimer gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Kilo vermeye yardımcı olan balık yağı, hamile sağlığını korur ve doğurganlığı artırır. Balık yağı, cildi besler, akne ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

1.Kalp Sağlığı

Cardiologist with heart

Amerikan Kalp Birliği’ne (AHA) göre klinik testler, omega 3 yağ asitlerinin kardiovasküler hastalıklar oranını düşürdüğünü göstermektedir. Balık yağı oldukça iyi bir omega 3 yağ asiti kaynağıdır. Bundan dolayı balık yağı, kalp ritimlerini düzenler, kalp hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca balık yağı, kandaki kötü kolesterol (LDL) seviyesini azaltır, iyi kolesterol seviyesini (HDL) yükseltir. Balık yağı, trigliserid birikmesinin önüne geçer ve koroner ile arter problemlerini gidermeye yardımcı olur. Düzenli olarak tüketilen balık yağı, felç oluşumunu önler ve aniden gelişen kalp ölümlerini engeller. Hipertansiyon değerlerini normalize etmeye yardımcı olan balık yağı, kalp krizi riskini azaltıcı etkiler göstermektedir. Sonuç olarak balık yağı, kalp sağlığını tümü ile koruyan bir besin maddesidir.

2.Alzheimer Hastalığı

Jigsaw puzzle, of senior man, falling apart

Yapılan araştırmalara göre, yağ asitleri beyin sağlığını destekleyen en önemli bileşenler olarak tespit edilmiştir. Bundan dolayı, zengin yağ asitleri içeriği ile balık yağı, Alzheimer ve bunama gibi, yaşın ilerlemesine bağlı olarak gelişen mental hastalıkları tedavi etmeye yardımcıdır. Özellikle omega 3 yağ asitleri Alzheimer hastalığının tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Balık yağı zengin omega 3 yağ asiti içeriği ile, zihin faaliyetlerini dinç tutmaya yardımcı olur.

3.Kilo Kontrolü

diet

Balık yağı, kilo vermeye yardımcı bir besin kaynağı olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre balık yağının, yapılan egzersizlerin etkinliğini artırarak kilo vermeye yardımcı olduğu saptanmıştır. Düzenli olarak belli bir dozda tüketilen balık yağı, kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra, vücut formunu da şekillendirmeye yardımcı olmaktadır.

4.Bağışıklık Sistemi

126927

Düzenli olarak balık yağı tüketmenin bağışıklık sistemini güçlendireceği yönünde bir düşünce yaygındır. Dolayısı ile balık yağı, bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi sağlık problemlerinin oluşmasını önler. Balık yağı içerisinde bulunan omega 3 yağ asitleri bağışıklık sistemini destekler. Balık yağı, vücudun savunma mekanizmasını oluşturan organ ve dokuları korumaktadır. Son olarak balık yağı, yorgunluk ve bitkinliği gidermeye yardımcı olmaktadır.

5.AIDS

dt_140626_hiv_blood_vial_800x600

Yapılan birtakım araştırmalara göre balık yağı, AIDS hastalığının tedavisinde rol oynayabilmektedir. Fakat bu konuda henüz kesinleşmiş olan çalışmalar bulunmamaktadır.

6.Anti-İltihap

fish-oil-pills (1)

Balık yağı, dokularda ve kanda gelişen iltihapların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak tüketilen balık yağı, kronik iltihap hastalıklarının tedavisine yardımcı olabilmektedir. Balık yağı, mide-bağırsak hastalıkları, ülserli kolit ve bağırsak iltihabı (IBD) gibi iltihap kaynaklı hastalıkları önler ve tedavisine yardımcı olur.

7.Eklem İltihabı

AAEAAQAAAAAAAAJ3AAAAJDZhYzkzYTU3LWVkMGQtNDZjZC1hZjA5LWVjNzg4OTEyYmM3ZA1

Balık yağı, eklem iltihabı, romatizma ve bunlara benzer hastalıkların tedavisine yardımcı olarak kullanışlı bir besin kaynağıdır. Balık yağı, eklem iltihabının gelişmesine sebep olan enzimlerin imha edilmesine yardımcı olmaktadır. Kıkırdak doku yapısını koruyan balık yağı, eklem iltihabını tedavisine kullanılabilecek ideal bir kaynaktır.

8.Depresyon ve Anksiyete

Depression

Omega 3 yağ asiti varlığına bağlı olarak balık yağı, depresyon, üzüntü, endişe, huzursuzluk, zihinsel yorgunluk, stres, azalan cinsel istek ve intihar eğilimi, bipolar bozukluk gibi ruhsal ve sinirsel bazı sağlık problemlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Sadece balık yağı değil, çoğu denizel kaynaklı ve omega 3 yağ asiti bolluğu olan besinlerde depresyon ve sıkıntı gibi birçok ruhsal ve zihinsel sağlık problemlerinin giderilmesine yardımcıdır.

Balık yağı, özellikle kadınlarda gelişebilecek olan depresyon riskini azaltmak için oldukça faydalıdır.

9.Göz Hastalıkları

home1

Balık yağı, göz sağlığını koruyan ve destekleyen bir besin kaynağı olarak bilinmektedir. Bundan dolayı balık yağı, gözlerin daha keskin ve iyi görmesini sağlar. Ayrıca balık yağı, yaşa bağlı olarak gelişen maküler dejenerasyon gelişimini önler ve tedavisinde yardımcı olur.

10.Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (ADHD)

HYPERACTIVE-KIDS

Balık yağı, içermiş olduğu yağ asitleri sayesinde, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD) tedavisinde etkin rol oynamaktadır. Özellikle çocuklarda gözlenen; hiperaktivite, disleksi, dispraksi, verilen görevleri tamamlamakta yetersizlik, duygusal istikrarsızlık, oyalayıcı tavır gösterme, zayıf koordinasyon, kısa dikkat süresi, kısa süreli hafıza zayıflığı, düşük konsantrasyon, umursamazlık, acelecilik, tez canlılık, dürtüsellik, düşük IQ veya öğrenimde kesinti eğilimi bozuklukları için balık yağı kanıtlanmış olan bir çaredir. Çünkü balık yağı, beyin faaliyetlerini destekleyen omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından zengin bir besin kaynağıdır.

Bunların dışında balık yağı, beyin sağlığını korumakta ve hamile kadınlarda, hem anne hem de bebek sağlığını destekleyen bir besin maddesidir.

11.Cilt Bakımı

attractive asian woman skin care image

Özellikle kuru ciltlerin nemlenmesini sağlayan balık yağı, cilde parlaklık ve canlılık verir. Ayrıca balık yağı, sedef hastalığı, egzama, kaşıntı, kızarıklık ve cilt yaralarını iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Çünkü balık yağının, anti-iltihap özellikleri bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketilen balık yağı kapsülleri, ciltteki kuruluğu gidermeye yardımcı olmakta ve güneş yanıklarını tedavi etmektedir. Ayrıca balık yağı, akne ve sivilcelerin giderilmesinde de etkilidir.

12.Kanser

scientist working at the laboratory

Balık yağı özellikle pankreas kanseri ile mücadele eden hastaların kilo vermelerine yardımcı olarak, tedavilerine katkıda bulunmaktadır. Balık yağı, kanserli hücrelerin gelişmesini önler ve kanser oluşumunun önüne geçer. Ayrıca, balık yağı içeriğinde bulunan yüksek omega 3 yağ asidi sayesinde, prostat kanseri riskini azaltır.

13.Diyabet

High-blood-sugar-increase-the-risk-of-brain-disease

Özellikle diyabet 2 hastaları kardiovasküler hastalıklara ve koroner kalp hastalıklarına yatkın olmaktadırlar. Balık yağı ise, içerdiği yağ asitleri sayesinde kalp ve damar sağlığını korumaktadır. Bundan dolayı diyabet ve diyabet 2 hastalarının balık yağı tüketmeleri sağlıkları açısından faydalı olacaktır.

14.Hamile Sağlığı

[url=file_search.php?action=file&lightboxID=312777][img]http://www.pascalgenest.com/istock/seriesImages/banners_featuredImages.gif[/img][/url] [url=file_search.php?action=file&lightboxID=312798][img]http://www.pascalgenest.com/istock/seriesImages/banners_women.jpg[/img][/url] abdomen of a pregnant woman

Balık yağı, hamile kadınlar için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır çünkü, balık yağı DHA içermektedir. Balık yağında bulunan DHA, anne karnındaki bebeğin, göz ve beyin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca balık yağı, prematüre doğumların, düşük kilolu doğumların ve düşüklerin önüne geçmektedir.

15.Doğurganlık

Best-Fertility-Treatment-Centers-In-2015-

Domuzlar üzerinde yapılan deneylerde, erkek domuzlara balık yağı verilmiş ve sonucunda, bu domuzların sperm sayılarında artış gözlenmiştir. Yani balık yağı, sperm sayısını artırmaktır. Buna ek olarak balık yağı, sperm hareketlerini geliştirmekte ve spermlerin rahime ulaşmasını desteklemektedir. Böylece balık yağı, doğurganlığı destekler ve hamileliğin gelişmesine yardımcı olur.

16.Saç Bakımı

o-HEALTHY-HAIR-facebook

Balık yağı, saçlara parlaklık ve canlılık verir. Çünkü balık yağı omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Saç dökülmesini önleyen balık yağı, saçların ihtiyacı olan nem ve proteini saçlara kazandırır. Balık yağı saçları güçlendirir ve güzelleştirir.

17.Kan Dolaşımı

Risk-Factors-For-Heart-Disease-High-Blood-Pressure-700x395

Balık yağı, kan dolaşımını düzenler ve kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür. Trigliserid seviyesini düşürmeye yardımcı olan balık yağı böylece böbrek problemleri ve astım gibi sağlık problemlerini önler. Ayrıca balık yağı, tansiyonu düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Fazla Miktarda Tüketilen Balık Yağının Bir Zararı Olabilir Mi?

 • Hamilelerin günlük 3 gram ya da daha az miktarda balık yağı tüketmeleri sağlıklı olacaktır. Aksi takdirde, kanamalara sebep olabilmektedir.
 • Yüksek dozda balık yağı tüketmek, bağışıklık sistemi aktivitelerini düşürebilmektedir.
 • Fazla miktarda tüketilen balık yağı, mide ekşimesi, bulantı, ciltte döküntü, burun kanaması ve ishale sebep olabilir. Özellikle, köpek balığı, çiftlik somonu ve kral uskumru kaynaklı balık yağları, civa ile diğer endüstriyel ve çevresel kimyasalları içerebilmektedir. Bundan dolayı fazla miktarda balık yağı tüketmek, sağlık açısından ciddi zararlara yol açabilmektedir. Karaciğer hastalarının balık yağı tüketmesi, karaciğerde birtakım kanamaların oluşmasına sebep olabilmektedir.
 • Bazı kişilerde balık yağı alerjilere sebep olabilmektedir. Özellikle de deniz ürünlerine karşı olan kişilerde balık yağı alerjilere yol açabilmektedir.
 • Fazla miktarda tüketilen balık yağı, bipolar bozukluk semptomlarını artırabilir.
 • Gereğinden fazla miktarda tüketilen balık yağı tansiyon değerlerini oldukça fazla oranda düşürmektedir.
 • AIDS hastalarının çok fazla miktarda balık yağı tüketmeleri zararlı olup, bağışıklık sistemlerini zayıflatmaktadır.

Besin Değerleri

100 gram balık yağı için besin değerleri şu şekildedir;

 • Karbonhidrat (g): 0
 • Protein (g): 0
 • Yağ (g): 100
 • Lif (g): 0
 • Kolesterol (mg): 17000
 • Sodyum (mg): 0
 • Potasyum (mg): 20
 • Kalsiyum: 20
 • Vitamin A: 600000
 • Vitamin C: 0
 • Demir: 1

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.